Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Java a Sumatra

Jaja

Ahoj, chystam se na konci leta do Indonesie. Budu mit na cestovani asi tri tydny. Stihnu navstivit oba dva ostrovy a neco z toho mit? Je levne preletet z jednoho na druhy? Je lepsi si let zapykat driv, nebo staci az tam? Nebo se vyplati spis zustat na jednom a poradne si ho uzit? A pouzivani mobilu je v Indonesii ok? Co treba starsi typy mobilu (konkretne nokia 3100)? Pokud se najde nekdo, kdo podobne cestovani absolvoval, rada vych od nej vyzvedela par rad 🙂

Zkušenosti čtenářů

Martin T.

Ty otázky vezmu popořadě:
1) Spíše ne, i když díky přeletům se dá snadno zkombinovat „kousek Sumatry“ a „kousek Jávy“.
2) Ano, viz 1.
3) Jednodušší to bude spíše „až tam“. Ale nezapomenout na fakt, že letos se Ramadan kryje se srpnem, na konci Ramadanu během svátku Idul Fitri Indonésani cestují snad 10x více, než normálně. Komplikace.
4) Spíše ano, viz 1. V případě přeletů bych doporučil 1 týden centrální Jáva (případně v kombinaci s NP Bromo), 1 týden Z Sumatra a 1 týden sev. Sumatra.
5) Používání mobilů v Indonésii je samozřejmostí. Mobil je status symbol. Prehistorický mobil asi místní pobaví. Indonésané si za ceny do 50 USD kupují levné čínské kopie typu Blackberry. Na místních SIM velmi levné tarify.
Další rady: ptej se dále, případně viz Tenngara Forum (přes http://www.tenggara.net)

Jaja
Martin T.:

Diky moc za info, treba to o Ramadanu jsem netusila. Mozna teda bude lepsi cestu posunout az na zari. Hm, jeste to bude stat hodne hodin hledani na googlu a na jinych portalech.

MartinT
Jaja:

Největší shon bývá naopak PO skončení ramadánu. V tomto období je vhodné se vyhnout přelidněné Jávě. Letecké, vlakové a autobusové spoje jsou vytížené na 100%, vlaky stoj 2-3x více… Už cca 4,5 roku tu celkem trpělivě odpovídám na otázky o Indonésii, tak se ptej 🙂 A nabídka výše uvedeného webu platí též.

Jaja
MartinT:

A myslis, ze je to velky problem tam jet v obdobi Ramadanu? Co treba riziko nejakyho utoku? Nechci byt paranoidni, to muzu sedet doma na zidli, jen je mozna dobry to vedet a dat si vetsiho majzla pred shrocovanim na nejekajch verejnejch mistech…
Na web jsem koukala – paradni. Treba info o pocasi mi prislo super. Ted nemam moc cas brouzdat (zkouskovy), spis jen otukavam moznosti na prazdniny. Mam volno teoreticky srpen az zari, vybiram hlavne podle pocasi. Podle zdroju (i tvyho) by v Indonesii v ty dobe (az na par vyjimek) melo byt ok. Ted teda vaham s tim Ramadanem, jeste zes to zminil, mozna bych pak byla pekne prekvapena 😀
Ty v Indonesii zijes? Nebo si zil? Kde presne?
Dik moc za zodpovezeni dotazu 😀

MartinT.
Jaja:

Omlouvam se, ze jsem neodpovedel driv. Ramadan neznamena nejake nebezpeci, ze by nekdo „utocil“ (proc a na koho?). Komplikace jsou spise se sluzbami, veci casto funguji polovicate i na indoneske pomery, kvuli vetsimu cestovani muze byt velky problem s prepravou. Jidlo se vetsinou sehnat da, ale nedoporucuje se jist otevrene pres den. V posledni dobe jsou tlaky, aby bylo zavreno co nejvic restauraci a stanku. V Indonesii jsem pred par lety zil, studoval, humanitarne pracoval, cestoval a tak. Pobyval jsem hlavne ve meste Solo.

lida
MartinT:

Prosim te, nebyl jsi na sumatre na ostrově Nias? Pokud bys měl nějaké info, byla bych rada, většinou jsem se jen dočetla o okrádání a přepadávání turistu. Rádi bychom se tam vydali, ale informací je málo. Díky

MartinT
lida:

Na Niasu jsem nebyl, svého času odtud šly těžko uvěřitelné a ověřitelné negativní informace, nicméně dnes tam podle mne i létaj lety z Medanu, člověk se nemusí trmácet přes Sibolgu. Byla tam moje znama, s dvema kamaradkami, zadne potize nemely. Ovsem vsechny tri hovorily perfektne indonesky a v zemi se vyznaly. Tady v Praze byl Indonesan Rudy puvodem z Niasu, ale nevim, zda se po letech nevratil. Ja bych se Niasu nebal, samozrejme bych se choval v ramci moznosti decentne. Byl jsem na Siberutu, kde je podobna populace krestanu/drivejsich animistu.

lida
MartinT:

Díky za odpověď. Psala jsem na ty dvě nebo tři vlákna, trošku jsem to zblbla, tak sorry. Ale chtěla jsem co nejrychlejší odpověď, jelikož odlétáme už v úterý a až ted se rozhodujeme jestli na Nias jet nebo nejet.Času máme celkem dost, ale stále bojujeme s tou bezpečností. To co píšou v průvodci (pravda, je to starší vydání) není nic moc,hlavně píšou o šílenych podvodech a krádežích na cizincích, ale zase když tam jezdí surfaři a lidi tam litají, tak už by to snad nemuselo být tak strašny.

Alena
lida:

Psala jsem to tu někde už jednou, ale přidávám svůj čistě informativní příspěvek i tu:

Vzhledem k tomu, že pracujem v KL a měli jsme volno jen 4 dny, jsme se rozhodli prozkoumat jen jezero Toba a NELITUJEM. Troufám si říct i něco takového, že je to jeden z těch rájů na zemi 🙂

Nějáké info pro cestovatele:

1. na letišti se platí víza 25 usd, můžete platit i v ringitech či rupijích, je tam směnárna. Odletová taxa mě trochu štvala 70 tisíc rup.

2. na letišti si nevšímejte předražených taxikářů a jdětě za plot na kruháč kde vemte „opelet“-jejich motorikšu nebo vemte bus (kamarádi vzali bus, pro dva na autobusák 16 kč, nás pitomé taxi 140 kč).

3. připravte se pořádný zážitek v místním buse, platili jsme 30 tisíc rup za jednoho, ale bylo tam porádné vedro. Cesta asi pět hodin.

4. lod z parapatu stojí 10 tisíc rupii, hned jsme si v přístavu zpět objednali transfert na letiště zpět, luxusní nisan za 140 kč pro oba až na letiště! 🙂 taková cena, platí se přidem, ale služba je to výborná.

5. Tuktuk má nespočet guesthousů, chodili jsme poněkud dlouho, možná lepší se nenechat zavést do přístavu, ale dál, někde do středu, u přístavu jsou chatky dražší a plné (podle mého úsudku).

6. My byli v Lejkjon nebo tak něják a spokojeni s chatkou s teplou vodou za 90 tisíc rupii. Ale dá se najít i levnější! a usmlouvat při delším pobytu.

7. pujčte si skutry, je to užasné, jedte na hotspring a další den do vesničky Onan, překonejte drkavou cestu a pak si užívejte nádhernou asfaltku vinoucí s e v horách! V Onanu jsou resto jen pro místnáky, pro vegetariány volba žádná, ale na konci u mola má pán ryby s rýži.

8. zajdete si na koncert, je to fajn, Batakové jsou velmi hudební společenství

9. dejte si magic mushrooms, my je koupili jen tak a snědli rovnou, dá se najít i resto s omeletou, sáček pro 2 asi za 70 tisíc rupii (větší chlapi určo celý sáček). No čeká Vás barevná cesta daleko 🙂

10. směrem na hotspring je po pravé straně Budha café s vege jídlem, užasná zahrada a obsluha. pití dražší.

11. rupie jsme vlastě násobili dvěma a vyšlo to na české, tedy 70 tisíc rupii, příbližně 140 kč.

11. toto místo je založené na pohodě a relaxu. Batakové jsou usměvaví a moc příjemní lidé. Příroda je úžasná. Ani to pořádně neumím popsat…

Užijte si to!!!

Petr
MartinT:

Ahoj co se týče Rudyho tak je stále v Praze takže pokud by měl někdo zájem se s ním sejít tak to asi nebude problém. 🙂

Jitka
MartinT:

Ahoj Martine, planuji letos koncem srpna navstivit Javu. Termin jsem vybirala s ohledem na Ramadan, ktery letos konci 18 srpna. Myslis si, ze koncem srpna uz ten blazinec na Jave skonci?

Petr Daubner

Ahoj Martine (a další cestovatelé), chci se zeptat, co bys doporučil na Sumatře mně? Chci tam jet na měsíc (platnost turistického víza na místě), lodí z Malajsie a zpět a toněkdy mezi květnem a červencem. Chci vidět jen Sumatru. Napadá mě hlavně jezero Toba a ostrov Samosir, případně Siberut. Co dalšího zajímavého je tam k vidění Zatím jsem neměl čas se nad tím více zamyslet, teď plánuju jiné destinace 🙂 Díky za jakoukoliv případnou informaci.

MartinT.
Petr Daubner:

Národní park Gunung Leuser, možná projet některá místa v Acehu, Padang a okolí (Minangkabau) – např. jezero Maninjau, oblast Kerinci, někteří se podívají i na ostrov Nias, no a na jihu Krakatau, případně N.P. Bukit Barisan Selatan… na měsíc co dělat. Na některých místech jsem byl, na jiných ne, mám na Sumatře některé resty.

Hela
Petr Daubner:

Petr: Byli jsme na Sumatre necely 3 tydny v srpnu 2009 a krome klasicke cesty Medan – Bukit Lawang a trek v dzungli – Berastagi (mensi sopky) – Toba – Maninjau – Padang, jsme jeli i do oblasti Kerinci. To muzu hodne doporucit, krome 2denniho treku na sopku jsme pak udelali i jednodenni vylet s pruvodcem na motorce… takze jsme nakoukli do tovarny na caj, skladu skorice, videli nejaky sirny „jezirka“ a byli jsme atrakci pro mistni, protoze v te oblasti belochy asi casto nevidaj.
A jinak nam domorodci hodne doporucovali Aceh, na to nam bohuzel nezbyl cas.

Petr Daubner
Hela:

Díky za tipy (i Martinovi). Nevíte někdo, jak to vypadá v tom Acehu s bezpečností? Jinak na Sumatru mám měsíc, takže taky ně nejak moc času, tak uvidím. A těším se!

MartinT.
Petr Daubner:

V Acehu by neměly být problémy. Vojenské operace skončily v roce 2005 v souvislosti s uzavřením mírové dohody. Před rokem byl sice objeven výcvikový tábor islamistů, ale pro běžného poutníka je klid. V Acehu bych čekal poněkud vyšší ceny, místní si zvykli cokoliv komukoliv bílému předražovat (cizinec= bohatá NGO). Přitvrdil islám, ovšem týká se hlavně místních (nenosil bych tam ale krátké kraťasy, ani jako chlap). Nechal bych si na provincii min. 14 dni – Banda Aceh, Sabang/ Pulau Weh, a jel bych vnitrozemnkou silnicí přes Takengon a Blangkejeren do N.P. Leuser, to by mohlo být fajn. Také by mohlo být fajn získat kontakty na nějaké místní a navštívit je, třeba Charita ČR tam pracuje dlouhodobě (její koordinátor je Vladimír Vik, můj známý)- pokud tě zajímá práce místních neziskovek. Pokud by tě v Acehu zajímala hudba a tance, můžu zkusit poskytnout kontakty.

Petr Daubner
MartinT.:

No 14 dní je docela dost, já mám na celou Sumatru měsíc, v zásadě jsem vázán tím jednoměsíčním vízem „on arrival“. Mimochodem, nevíš, co k tomu vízu potřebuju? Stačí zpáteční lodní lístek (či letenka), nebo chtějí i třeba fotky? A musím platit v dolarech? Díky.

lida
Petr Daubner:

Před 3týdny jsme se vrátili z měsíčního cestování po Sumatře. Jestli mužu radit, nejezdi lodí z Penangu, žadné lodě odtud nejezdí, ale létá odtud letadlo za přibližně stejný peníz jako bys dal za loď. Lodě odplouvají prý jen z KL a ještě jednoho města na jihu Malajsie. My se moc těšili na ostrov Weh, ale strašně nás zklamalo moře,nevím jak na potápění, ale na šnorchl neuvidíš z proslulých korálových zahrad téměř nic. Oteplování moře ničí veškeré korály. Ale i tak jsme si pobyt na ostrově užili. A co ještě doporučit: Banda Aceh – opravdu je tady dráž oproti jiným místům. Bukit Lawang- orangutani v přírodě. Bukittingi- kaňon Harau – pujčit si motorku a projezdit okolí,Berastagi – sopka Sibayak – určitě si neber průvodce, cesta na sopku je jednoduchá. Lake Toba- levné ubytování, pěkné vesnice, objeli jsme celý ostrov, ikdyž nás místní zrazovali,ale krásnou přírodu a žádné turisty najdeš právě na odlehlých místech tohoto ostrova. Oblast Kerinci – nádhera a výstup na sopku určitě stojí za to- my to dali za jeden den , ale byla to rasovina. A na závěr Krakatau – nádhera- stojí za to najmout si vahadlový člun (pokud bys měl zájem, můžu ti dát nějaké info na indonésana se kterým už jsme tam byli třikrát)podívat se na sopku a strávit noc na pláži s výhledem na sopku, opravdu můžu doporučit. Ještě teď tím žiju. Každopádně ať uvidíš co uvidíš, bude to určitě stát za to!

Markoff
lida:

ferry z Penang do Medan a taktiez z Lumut do Indonezie su zrusene, na Sumatru by mala stale chodit ferry z Melaka, ale vyhodnejsie je kupit si z Penang letenku cez Air Asia do Medan alebo cez Firefly do Banda Aceh, rovnako tak tam lieta aj Air Asia z KUL

Markoff
http://www.markoff.biz

Marek Z.
Markoff:

Ahoj vespolek, rád bych na 5-6 dnů na 1 max dvě oblasti na Sumatře. Přeplavíme se lodí z Melaky nebo můžeme i přeletět. Co byste doporučili? Byl jste někdo na Rafllesiích? Dá se to vidět? Díky za tipy. Marek

Jenda

kromě dalších, které ti za chvíli napíšou ostatní, doporučuji město Bogor. je kousek od Jakarty, je tam klid, ve středu města je obrovská botanická zahrada.

Jenda

sem se splet, noo. Bogor je na Jávě.

Tomáš

Ahoj, chystám se sám, popřípadě s někým na přímou návštěvu pralesa. Vybírám po světadílech podle možností, co by mi příroda mohla dát k jídlu atd. Prosim poraďte, kde se dá na světě v tropickém lese na vlastní pěst přežít i několik měsíců(bez civilní stravy)..Díky moc za vaše reakce:)

Petr Daubner
Tomáš:

Přežít se dá skoro všude,pokud máš zkušenosti. A jetli je máš, musíš vědět Ty. Jinak umřeš v pralese hlady. zabijou Tě komáři, malárie apod. Já byl nedávno v Amazonii (Peru, Iquitos), s průvodcem. Sám bych se tam rozhodně nevydal, ani bych se do pořádného pralesa nedostal, přístup je pouze po řece. Navíc jsme tam bydleli ve srubu, kde byly moskytiéry, jídlo… Pokud jseš ovšem třeba vycvičený voják speciální jednotky, tak je to něco jiného, ale obecně se mi zdá představa přežívání v pralese bez kontaktu s civilizací hrozně naivní, a to se rozhodně nepokládám za rozmazleného výletníka.

Tom
Petr Daubner:

To je pravda, no bez výcviku ani ránu. Vypadá to romanticky, ale je to extrémní i pokud ten výcvik máte. Překvapil byste mě, pokud byste si to po 10 dnech pobytu nerozmyslel. Případně alespoň doporučuju nezkoušet to sám (stačí zlomená noha).

honza

javu jsem projel cik-cak celou, poradim ti.tel 608 776 222 H

lida

Muže někdo, prosím podat jakékoli info o ostrově Nias. Děkuji

adam

Ahoj chystám se někdy okolo června na dva týdny na vlastní pěst bez ck na jávu.Jsem student vš je mi 21 let. jestli má někdo podobné plány ozvěte se na icq:398455318 .

REna
adam:

Ahoj ja študujem v Prahe medinu a idem na mesiac do Indonézie, ale v Kvetnu, tak ak by si chcel mohli by sme sa tam nejako dohodnúť, a ak nie aj tak príjemnú dovolenku

Markoff

3 tyzdne su na oba ostrovy velmi malo alebo aspon urcite na Javu, zo Sumatry pre vacsinu turistov vyzera zaujimavo len sever, kde by bolo cestovanie lodou plus busom utrpenie. Na Jave mozem vyslovene odporucit len Dieng na nahornej plosine (2100mnm), fantasticke neturisticke miesto s prijemnymi lokalmi.

Moje skusenosti spred par tyzdnov aj z Indonezie z Javy, Bali a trosku Lombok/Gili Air najdes na mojom blogu http://www.markoff.biz zacal som na konci 2/2011 a Indoneziu skoncil 3/2011 tak si klikni zodpovedajuce archivy v prvom stlpci ak ta zaujima len Indonezia.

K visa on arrival nepotrebujete vobec nic, u okienka si staci akurat kupit nalepku ktoru nasledne imigracny colnik nalepi do pasu, toto vizum je predlzitelne o 30 dni (udajne mierne komplikovane) a stoji 25USD, odo mna nikto spiatocnu letenku nepytal (ked neratame drbnutu Air Asia ktora mi odmietla boarding bez nej, co vsak spravili aby ma tito zlodeji donutili kupit spiatocnu letenku aj ked som vedel ze nie je potrebna).

Mobily su velmi rozsirene s dobrym signalom a velmi lacnymi cenami volania i internetu, hned po cigaretach je to najrozsirenejsia reklama vsade v krajine a mobil maju aj ti najchudobnejsi ludia pod vplyvom reklamy.

Ostatni najdu v mojom denniku/cestopise podrobne ceny spojov, ubytovani, jedal, pamiatok a ako kde usetrit peniaze a na co si dat pozor na tejto adrese (uvadzam to kvoli tomu ze vazne nemam chut do 20 diskusii pisat dokolecka to co si moze niekto precitat u mna s podrobnymi info):
http://markoff.biz

Markoff

Rena
Markoff:

Ahoj v máji odchádzam do Indonézie Jáva na mesiac, študujem medinu a zúčastním sa stáže Stále ale rozmýšlam, kt mesto bude pre cestovanie výhodnejšie Malang, Surabaya, Semerang, chcela by som aj niečo pocestovať…díky

MartinT.
Rena:

Z trojice Malang, Semarang, Surabaya bych si vybral Malang, má nejzajímavější okolí, dají se z něj dělat (víkendové?) výlety jak do hor, tak k moři. Na druhém místě Semarang, směrem na jih relativně pěkná krajina uprostřed střední Jávy. Na posledním místě Surabaya – rozlezlé „částečně moderní“ velkoměsto, řečeno relativně objektivě (subjektivně mám tendenci přimhouřit oko, protože tu mám příbuzné). Cestovat mimo Jávu asi nemá během měsíce cenu, pokud je tam člověk něčím zaměstnán. Ale z Malangu na letiště v Surabayi to není daleko, na Bali trvá cesta busem asi 10 hodin (odhad).

Lukas

Ahoj, chystam se zacatkem dubna na Bali, Indonesii, pak přes Singapur, Kuala Lumpur, nahoru do Thajsko. Chtěl bych podniknout cestu z Denpesaru nahoru. časově nejsem omezen, chtěl bych to procestovat, vychutnat místní krásy a poznat místní kulturu.(Bali tak na 2 az 3 tydny,klidne i dele). Je mi 28. Pak asi budu dále pokračovat někde v květnu Barmu a Banglades a -kveten prelom cervna Nepal. Kdyby se někdo chtěl přidal, tak to na me ceste uvitam, kdyby se alespon na čast cesty…můj email.

Lu************@se****.cz











Sandy

Ahoj, na podzim bych chtela jet na ca. 3 týdny do Indonésie. Kdyby se chtel nekdo pridat, tak se ozvete (-:

Honza
Sandy:

Ahoj.
V srpnu mám měsíční stáž v jendé nemocnici centrální Jávě(Yogyakarta, Semarang, Surakarta). V září po ní bych se chtěl vydat trošku pocestovat (cca3 týdny) směrem na východ – Bali, Nusa Tenggara Timur (Flores, Komodo) či Moluky(Ambon, Morotai) a na Papuu(Baliem Valley).
Pokud bys měla v plánu podobnou trasu určitě se můžem nějak domluvit. Ve více lidech se vždy cestuje zábavněji. 😉

Jirka R.

Ahoj, chtěl bych cestovat autem na 14 dní z Jakarty do Silungkang, asi 100km SV od Padang a zpět. Můžete poradit trasu, a co lze cestou vidět, popřípadě kde se ubytovat? Díky, email:

ru*********@gm***.com











Hana V.

Ahoj, chceme cestovat s manželem v březnu 3 týdny po Indonésii. Přílet je do Jakarty, proto chceme nejprve vidět něco z Jávy (Prambanan, sopky Merapi, Bromo-prosím o radu, které ze sopek doporučujete, nejlépe s pořádným výstupem). Potom bychom se chtěli přesunout do Makassaru na Sulawesi-odtud pak do oblasti Tana Toraja. Máme procestované celé Thajsko a tak nás hlavně zajímá, jestli se dá po Indonésii cestovat stejně jako v Thajsku a to na vlastní pěst. Všude se zatím jen dočítáme, že je zapotřebí průvodců. V případě že ano, tak jak je to s cenami za tyto služby?Jaký obnos je zapotřebí v průměru na den/os, pokud plánujeme cestovat a podnikat výlety, tůry…? Předem děkuji za jakékoliv informace, email:

hv*****@ce*****.cz











Vlada
Hana V.:

Samozřejmě, že se dá po Indonésii cestovat nezávisle, samostatně a velice levně. Indonéština je velmi jednoduchý jazyk, základy zvládne každý. Najmout si průvodce považuji skoro až za zločin a zhovadilost, ale to by bylo na delší povídání. Hlavně totiž není vůbec potřeba!!! Vše funguje (doprava, ubytování, stravování) tak, jako v celé JV Asii, tzn. že se dá smlouvat o ceně noclehu a někdy i o jízdném (např. na Bali je to navíc nezbytné) a jídle. Na oblast Tana Toraja existuje vcelku podrobná mapa (vydavatelství Periplus), podle které se dá trekovat touto krásnou krajinou a nebo i jezdit bemem (místní dodávky) od vesnice k vesnici (téměř v každé je nějaká zajímavost, ale to vyčteš z průvodců).
Vůbec se toho neboj.
V Indonésii jsem byl sedmkrát, v Thajsku čtyřikrát, a tak když obě země porovnám, tak Indonésie je trochu zaostalejší, ale ryzejší. Cestovatelsky skoro stejně jednoduché (Thajsko je samozřejmě mírně jednodušší, ale to je dáno mírou bílých turistů a infrastrukturou pro ně vytvořenou. V Indonésii jsou lidé stejně přátelští a ochotní pomoci a poradit).
Takže vzhůru do toho, nejtěžší je stejně vždycky hodit bágl na záda…

misa
Vlada:

ahoj,náhodou jsem našla tvůj odkaz.Hledám part´áka na leden 2014 na Novou Guinei,nechceš se přidat? Míša 36 z Brna

Marian

Ahoj lidi,letime v polovine srpna do Indonesie,se potapet!Java,Bali,Mataram ,Sumbawa Takovy by byl zatim plan!Mohli by ste nam nekdo poradit? Nejake info o potapeni,cestovani a dobrych ubytovanich z fajn lidma! 🙂 jak nejlepe cestovat ! Diky moc!

radka

Poradíte co nejllépe na Sumatře či na Jávě? mám cca 21-25 dní čas, ale v prosinci, což je v době monzunů..máte zklušenost s cestováním ve zmiňovaných destinacíh v této době? Zajímá mě hlavně příroda, budu zřejmě sama, takže i tipy na zajímavé akce místních ck, na vlastní pěst si do pralesa zřejmě netroufnu 🙂 díky mco za rady a tipy…

kouťák

Ahoj,
raflesie je sezónní záležitost. Furt nekvete. My sme ji viděli na jezeře maninjau na podzim. Jinak záleží na tom, jak náročnej turista seš. 5-6 dní je ale hodně málo času. To strávíš polovinu na terminálech čekáním na bus 🙂

Tomáš

Ahoj, jedeme na 14 na Sumatru přes Jakartu, máte někdo prosím radu, jak se nejrychleji a nejlevněji dostat z Jakarty do Medanu?
Chceme pak oněch 14 dní cestovat cca. takto, jak čtu cestopisy, tak asi nijak překvapivě :): na Banda Aceh a pak zpět dolu přes Berastagi, jezero Toba, na ostrov Nias, pak Bukittinggi a nejspíše cestu zakončit v Pedangu, okduď poletíme opět do Jakarty. Myslíte, že je 14 dní dostatek času s ohledem na lokální dopravu a prostor si to užít?
Další dotaz mám na hotovost, jaká je šance, že na této cestě budeme potkávat bankomaty, abychom sebou nemusel nosit velkou hotovost, jakou máte zkušenost?
Díky za každou radu, jedeme tam poprvé.

Libor
Tomáš:

Na 1. otázku: Máš nějaký jiný nápad, než přímá letenka s nízkonákladovkou? Podívej se třeba na azair.cz. Jinak už mě napadá jedině teleportace, ale ta zatím možná není. Proč vůbec neletíš přes Kuala Lumpur? To byly do Jakarty levnější letenky?
Na další otázky nedokážu odpovědět, ale myslím, že tvé obavy, že je to málo času a že nebudou moc bankomaty, jsou na místě. Já jsem si 2 týdny na Sumatře raději naplánoval v mnohem menším rozsahu.

niemandos

Ahoj ,přesně tak jak píše Libor. Jediná volba je skutečně AirAsia nebo nějaká jiná nízkonákladovka. Můžete jet po zemi ale z těch 14 dnů pak pěkných pár dni procestujete a cestovat po Sumatře rozhodně není žádný med. Odhaduji, že do Medanu by cesta po zemi trvala tak 2 dny  Letecky tam jste za chvilku a za pár korun. Myslím že kolem 900 Kč. Já stejně jako Libor letím v únoru na Sumatru a budu tam asi tři týdny a chci vidět jen orangutany, Berastagi, Tobu a nějaký ostrov poblíž. Kvůli vzdálenosti jsem zavrhl Weh i Bukittingi. Asi víš, že jen cesta z Parapatu do Bukittingi trvá 20-30 hodin. Silnice jsou tam dost hrozné a autobusy jsou na tom podobně. Pokud bych chtěl jet trasu kterou popisuješ, tak si vyhradím min. měsíc. Minimálně. Z těch 14 dnů musíš odpočítat přílet a odlet z Jakarty a máš hned o den mín. Když se nad tím zamyslíš, tak budeš dle mého hrubého odhadu tak třetinu až polovinu doby na cestě čistého času. Tudíž na každém místě strávíš den a poženeš zase dál. Vidím jedinou možnost a to letecky. Všude tam kde chceš jet kromě Berastagi, pokus se nepletu, jsou letiště. Tudíž můžeš přelétávatse  Susi Air. Jet to po zemi a užít si to je nemyslitelné. Pokud teda nevyhledáváš takové kratochvíle jako potit se, natřásat a čichat smrad v autobuse :).  Můžeš si teda půjčit auto nebo jezdit taxíkem, ale kvalitu cest a vzdálenosti to nezmění. Zrychlí to přesuny ale zase ti to prodraží pobyt. Jak píšu. Pokud 14 dnů, tak jedině letecky.
Co se týče bankomatů, tak ve velkých městech asi nebude problém. V jednom cestopisu psali, že třeba na Samosiru je jeden jediný. No byl už 3 roky starý, tak tam možná jsou ted dva. Já beru vždy kartu i hotovost. Ono těch peněz v na Sumatře zase tolik potřebovat nebudeš. Pár set dolarů.
Na tvém místě bych tvůj plán přehodnotilaa  některá místa vyhodil. Letět přes půl země abys pak seděl pořád  v autobuśe není nejlepší nápad 🙂

Tomas
niemandos:

Díky vám za rady, před týdnem jsem se vrátil a byl to silný zážitek. Ve zkratce report pro případné další cestovatele:
14 dní na Sumatře nám hladce vystačilo na toto:
první týden ve svižnějším tempu (sobota – sobota): přes Medan do Bukit Lawang (2 dny jungle track za orangutany s místním průvodcem )> Berastagi (výšlap na menší sopku Sybayak) > Lake Toba
druhý týden víc na pohodu (neděle – pátek) Pulau Nias (jih – základnu jsme měli na Lagundri/Sorake, ubytování v Baluse Losmenu u místního chlapíka, co před dvaceti lety žil v Čechách a pracoval v Dobré čajovně v Praze, Sikomi Wau, kontakt na něj najdete třeba i na fcbk, kdo by se tam chtěl vypravit a procvičovat s ním češtinu výměnou za vyuku Indonéštiny:) a pro orientaci na ostrově doporučuju tyto stránky: http://www.visitniasisland.com. Ač to vypadá dle propagace na nějaký turistický ráj, krom pár surfařů jsme nikoho nepotkali…)
 
Až na přílet do Medanu a odlet z ostrova Nias byla veškerá doprava po zemi/vodě. A překvapivě rychlá. Nestalo se, že bychom někde „promrhali“ nějak moc času kvůli chybějící možnosti dopravy z bodu A do bodu B. Pokud náhodou nejel žádný public / turist bus kam jsme chtěli, vždy se našlo hodně lidí s nabídkou „private car“ odvozu kam chceme. Stačí se poptat po místních, nejlépe po ubytovacích zařízeních, jsou na to připraveni a vždy nějakou formu dopravy sehnali. Je to jen otázka ochoty si trochu připlatit…
Vyplatilo se nám koupit předplacenou lokální SIM kartu s daty. Wifi zas tak často nepotkáte.
Ubytování dobrý standard cca. 100-150 tisíc rupií za pokoj. Jídlo 15-50 tisíc, záleží…
Místní letenky jsem řešil přes http://www.tiket.com. Přip plánování pozor na Wings/Lion Air, zpoždění není vyjimkou, tak je třeba s tím počítat, my jsme zažili zpoždění 4 hodiny na letu z Niasu a další dvě hodinu na přestupu v Padangu do Jakarty;) Nejvíc nám byla doporučována společnost Garuda, je nejspolehlivější, ale taky dražší.
 
Horas!:)

Karel
Tomas:

A zdravotni prukaz vyzadovali?

Tomáš
Karel:

zdravotní průkaz nikde nikdo nevyžadoval

niemandos
Tomas:

Nazdor Tomaši,
díky za aktuální info. jsem rád, že ti naše postřehy k něčemu byly. Mám pár otázeček. Letíme za měsíc a kousek, tak aktuální informce jsou k nezaplacení.
 
1. Jak jste přejížděli do Bukit Lawang. My máme přílet do Medanu v 15 hod, a trošku se bojím, aby jsme stihli bus, který poslední jede prý v15 hodin z autobusáku. Jak dlouho vám trvalo, než jste se tam dostali a jakým způsobem, případně za kolik?
 
2. Ten dvoudenní trek. Na kolik Vás vyšel, přes koho jste ho měli a kde jste spali? Kolik bylo lidí V Bukit Lawangu. Všude se píše, že je to extrémně turistické. Je potřeba spacák, pokud jdeš ten dvoudenní trek? Můžeš trek doporučit, nebo stačí půdenní na okouktnutí orangtanů v okolí.
 
No a co Berastagi a Toba. Můžeš doporučit ubytování případně jídlo. Z Bukit Lawangu jste jeli busem nebo jste vzali turistickou dopravu?
A poslední otázka. my máme v plánu po Tobě jet na ostruvky Banyak. Jak dlouho vám trval přesun do Sibolgi? My pojedeme do Singkilu a vrtá mi hlavou, jak se tam dostat lokální busem s Palou Toba. Jestli přes Parapat, nebo to zkusit ze západu ostrova nějak přejet a pak sednout na bus? Budeme muset v Singkilu přespat, protože trajekt jezdí v deset dopoledne.
 
Díky za odpověď.
 

Tomáš
niemandos:

Ahoj.
Něco ohledně dopravy z Medanu do BukitLawang jsem ti již zodpověděl v jiném vláknu. Tak jen doplním další odpovědi: trek určitě doporučuju a určitě s průvodcem. Okoukávat jen tak bez průvodce bych si nelajsnul, není to jako procházka parkem a nějaké to nebezpečí hrozí. Kontakt na průvodce nám zajistili hned po příjezdu (s námi to pak dojednával nějaký Harry a jeho (asi) příbuzný, co nám dělal průvodce, byl skvělý chlapík, co předtím pracoval v zachraných stanicích. Tenčí spacák je vhodná věc (nebo vložka do spacáku + nějaký sarong na přehození), spí se pak u řeky pod plachtami na matracích.
Cena byla za dva / za dva dny 150 dolarů. Nevím, jak moc by se dalo smlouvat, myslím, že tam mají kartelovou dohodu 🙂 V ceně je vše: průvodce, jídlo, spaní i vratka z jungle po řece na „raftech“ – to jsem chtěl původně zavrhnout jako turistickou blbost, ale jsem rád, že jsme na to kejvli, bylo to osvěžující 😉
Směr Berastagi – přejezd z BL do Berastagi nabízeli za 170 tis. tourist busem (opět ceny všude napsané a stejné) nebo prakticky za stejné peníze se dá domluvit soukromé auto – to jsme nakonec využili (nabídli nám to v jednom z obchůdku podél řeky – Tony’s). Ubytování v Berastagi jsme našli v: Sibayak Multinational Resthouse (150 tis./pokoj). Je výhodně umístěný přímo na silnici vedoucí k sopce Sybayak. Tam se dá vyšlápnout bez průvodce a dopravy, zabere to od ubytka cca. 5 hodin volným tempem. V okolí je určitě dalších pár zajimavostí/možností k trekům, tak když si vyšetříš víc dnů, tak to za to asi stojí. My jsme ale rovnou pádili dál. Jídlo kdekoliv dole ve městečku, záleží na odvaze:) V resthouse kdyžtak taky vařili…
Směr Lake Toba – z Berastagi bereme Tourist bus (cena kolem 150 tis./osoba, domluvíš si na recepci) do Parapatu. Ono by to šlo asi public busem levněji, ale s nějakými přestupy a my chtěli stihnout do večera trajekt na Samosir a vyjížděli jsme ve dvě odpoledne (a cesta samotná je cca. 3-4 hodiny).
Trajekty jezdí asi do 8 večer, 15 tis./osobu. Jede se na Tuktuk – tam je jedno ubytování vedle druhého, my jsme byli v Reggae (150 tis./noc, opět bych řekl, že mají kartelovou dohodu 🙂 ). Ferry tě vyloží přímo u guesthousu, který si řekneš. Jídlo v pohodě kdekoliv po městečku, případně na snídaně jsme chodili hned vedle. Na recepci se dá půjčit skutr, za cca. 100 tisíc s plnou nádrží / den.
 
Směr Sibolga – vzali jsme první ranní ferry zpět do Parapatu a tam si našli nejsympatičtější „turistickou agenturu“ a za 120 tis./osoba jedeme public busem do Sibolgy a celkem svižně bych řekl, ale i tak cesta trvala do do Sibolgy 7 hodin. V „agentuře“ nám zajistili i lístky na ferry na Nias.
Co se týká Singkilu – koukám na mapu a to neporadím. Zkus se v Parapatu poptat na pár místech. Kdybys to chtěl pořešit nějak dopředu, napiš, můžu ti najít kontakt od nějakého místního naháněče, fungují i přes whatsapp 🙂
Užij

niemandos
Tomáš:

Díky za obsáhlé info. Mám ještě několik otázeček.
Tu přepravu soukromým autem myslíš cenu 340  + tis za auto jen pro vás dva?
Ten transport z letiště. Jsi už druhý, co píše, že jel přes Binjai. V Lonely planet  přitom píší, že autobusy jezdí z autobusového nádraží v Medanu. Někde jsem četl, že z Binjai jezdí jen bema? Chápu,že jste dali 200 tis. Myslím, že jste neměli moc čas na vybírání, protože v Binjai jste mohli být kolem 17 hod a do Bikit Lawang je to ještě několik hodin. I když ten druhý zdroj psal, že platil min. rok 60 tis :).
Jak to vypadalo na Niasu. Já jsem vybral ty Banyak ostrovy, protože mě trošku odrazuje, že Nias je pro surfaře. Mám to spojené s vlnami, což odporuje dobrému šnorchlování a obdivování podmořského světa. Jak to tam vypadá v tomto směru? Vy jste ho zvolili zřejmě proto, že odtud odlétá letadla do Jakarty? Pokud by to bylo super, tak bych o tom uvažoval, jelikož se pak dá letět zpět i do Medanu, což ušetří den na cestě. Mám ale rád šnorchlování a když už je člověk na Sumatře, tak si to chci trošku užít.
 
V Berastagi máme v plánu vylézt i tu vyšší sopku a na Samosiru chceme pár dnů pochodit a relaxovat. Jak je to tam s koupáním. Nebyla voda moc studená? Přece je to téměř v tisíci metrech. Teda pro mě co nemá aspon 26 stupnů je studené :))
 
Pro ostatní jedna poznámečka. My letíme z KL do Medanu s Air Asia za 910 Kč. Bohužel jsem nevychytal akci i když jsem to kupoval jako Promo. Zpátky ale už akce byla, ale nakonec jsem koupil Malajsia airlines, kteří zlevnili ještě víc než Air Asia, takže zpáteční let jsem pořídil jen za 750 Kč, což je myslím super, když člověk uváží, že víc jak polovin a je odletová taxaTakže se neupínejte jen na Air Asii. Určitě je to výhoda pro toho, kdo po příletu do KL hned pokračuje na Sumatru, že nemusí měnit letiště. My si teda dáme den odpočinek v KL a letíme až druhý den, takže je nám to jedno.
 
Díky za nabídku pomoci,. ale dopředu nic řešit nebudu. Máme 3 týdny, takže nebudeme zase tak spěchat a všechno v klidu pořešíme na místě 🙂
Ještě jednou díky a měj se

niemandos
Tomáš:

Tome!
Pokud tady budeš zkus mi odpovědět aspoň na ten transport z Medanu. Proč jste nejeli na autobusák Pinang Baris bus terminal do Medanu a vzali jste to přes Binjai.
 
Díky

Tomáš
niemandos:

koukám, že už i tady se hejtuje, jak v diskuzích čtenářů Blesku… :/
Neva, hele, Niemanods – jedním ze zdrojů byl pro mne například http://www.bukitlawang.com/transport . Na Binjai jsem jel přímo, protože to je prostě cestou a velkému Medanu, kde jsem se nechtěl zdržovat, jsem se tak vyhnul.
K tomu soukr. autu: ano, cena jak píšeš, pro dva.
Lake Toba / Samosir – ano, počítej, že voda je tam chladnější, místo je to turističtější a jestli trefíte nový čínský rok, tak tam může být i nával místňáků, kteří tam jezdí slavit.
Nias – má nálepku surfařského ostrova (hlavně jih), což ale neznamená, že by byl pouze pro surfaře, jen tam nikdo jiný moc nejezdí, byť obnovené lety z/do Medanu ostrov činí opět dobře dostupný…
Někde nahoře jsem dával odkaz na stránky o Niasu, tak se na to podívej, třeba tě to zaujme, je tam povídání o možnostech šnorchlování, pro které spíš doporučují sever ostrova či menší ostrůvky okolo. Jihozápad na to nebyl doopravdy úplně vhodný.
Přeji hezké zážitky

niemandos
Tomáš:

Ahoj Tome,
díky za doplnění informací. Bohužel jsem musel na to individuum reagovat. Původně jsem nechtěl, ale neudržel jsem se :). Jeho rada ptát se místních je úsměvná. Každý místní kolem dopravních uzlů chce většinou turistu natáhnout, takže pokud nemáš potuchu o cenách a spojeních, jsi ztracený. Ten co by ti třeba pomohl neumí v Indonésii  anglicky. To je rada dobrá pro toho, kdo umí místní řeč. A když člověk spěchá,aby to do večera stihl, tak není nejlepší řešení chodit a ptát se. I ten kdo nic neví ti všechno odkýve, takže víš stejně prd 🙂
Asi to vezmeme taky přes to Binjai. Právě že odpoledne projíždět Medanem nebude žádný med. A jestli jste to stihli vy, tak by to mělo klapnout.
Letíme až první týden v únoru. Právě že jsem si dával velký pozor, aby jsme se netrefili do čínského nového roku. Zažil jsem to před 4 roky na Langkawi.
Hlavní výhodu Niasu vidím právě v tom, že by se pak dalo letět do Medanu, odkud odlétáme do KL. Z Těch Banyak ostrovů to bude 1,5 dne cesty. Musím to všechno ještě promyslet.
Každopádně díky za informace. Těch skutečně aktuálních na těchto stránkách moc není.
 
Taky si užij cestování v budoucnu

kouťák

No z Parapatu do Bukittinggi to netrvá 20-30 hodin. POčítejte tak 14-16 h, když se nebude stavět z důvodu opravy busu nebo na dvouhodinové nákupy ovoce a kerupuků. 🙂 Na samosiru si ATM  nepamatuju, ale vždycky sem si vybíral v Parapatu pár mega než sem tam jel, takže jsem ho ani nepotřeboval. Dýl jak tejden stejně na samosiru nemá smysl bejt. Pokud nemáte sebou půlku knihovny a nehodláte se tam učíst k smrti.
Z Medanu do Bandy se jede přes noc. Nazpátek sme dokonce chytli jednu protimarihuanovou kontrolu :). Kontrolovali pouze batohy chlapů a to ještě těch, kteří zvedli ruku a přiznali se k mužskému pohlaví. Já dělal že spim.
Jinak souhlas, pokud 14 dní, pak stihneš maximálně kolečko Medan – Bukit Lawang – Berastagi – Toba – Medan.

niemandos
kouťák:

Nazdar Kroutáku,
vím že to netrvá normálně 20-30 hodin. Mám pocit, že někdo psal 18 podle jízdního řáu, ale taky se zminoval o častých opravách nebo havárkách, které cestu prodlouží. Byl jsem kdysi už v Indonesii, tak mám představu, jak doprava funguje. Hodina žádná míra.  Já číst na Samosiru nehodlám. Myslíš, že tam není co dlěat? Svůj plán vidím tak 2 dny v Bukit Lawang, jedna procházka za orangutany zřejmě stačí. Nebo máš jinou zkušenost? Pak v Berastagi udělat obě sopky a zajet si extra na Sipiso Piso, Vím, že je to po cestě na Samosir, ale kdo by sebou chtěl dolů tahat batoh :). Pak relaxovat v lázních pod sopkou nějaký den. No a pak bud první Toba nebo Palau Banyak. Ještě nejsem rozhodnutý, protože cesta zpět do Medanu, odkud odlétáme zpět do KL je dlouhá a v Medanu spát nechci. Na Samosiru myslím že tak 5 dnů vydržíme. Dá se tam přece chodit, nebo jezdit na motorkách či kolech?
Na Banyak ostrovech jsi zřejmě nebyl? Pokud ano máš nějaké rady který ostrov navštívit. nenašel jsem žádný český cestopis, že by tam někdo byl. A to je jen dobře :)) No chtěl jsem na Weh, ale co jsem četl, tak to zase není takový hitparáda. Teda pro snorchlare. Dole to asi je jiné.
 
cauky

niemandos

Oživuju diskuzi, aby nezapadla. Krouták se doufám ozve, nebo někdo další, kdo na Sumatře byl. Mám ještě jednu otázečku. Přelétáme z KL do Medanu, kde je přistání v 15 hod. Pak chceme pokračovat hned do Bukit Lawang. V LP píší, že se jezdí z nějakého autobusáku, ted si nevzpomínám jméno. Poslední autobus prý jede v 17 hod protože cesta trvá kolem 3,5-4 hodin. Otázka zní, jak dlouho trvá přesun z letiště na toto nádraží? jde mi o to, jestli využít normálně hromadnou dopravu, nebo vzít taxi, aby se to stihlo. V Medanu se mi nocovat nechce. prý tam není nic moc k vidění. Pokud se pletu, tak mě opravte, kdo tam byl popřípadě můžete doporučit nějaké ubytko. Nejsem náročný ale v dormitory nespávám. 🙂 Nejlépe někde blízko toho nádraží, i když to bude asi za městem, jak to tak často bývá.
 
Díky

niemandos

Tak to vypadá, že na Sumatře nikdo nebyl. Aspon to tak vypadá, když mi nikdo neodpověděl. :). Musím to brát pozitivně. Aspoň tam nebude turista z Čech na každém kroku. Po zkušenosti z Langkawi  a Ko Ngai z před dvou let, když člověk slyšel tu pražskou češtinu (pražáci prominou) a ty keci co čeští turisti mleli, jenom dobře. Tím se samozřejmě nechci dotknout normálních cestovatelů :))) Ted jsem četl na vedlejším vláknu, že expres z letiště v KL už stojí 55 RM jedna cesta. Je to pravda? Ví někdo kolik stojí bus? Stával 20 když jsem tam byl naposledy zpáteční. Přelátáme totiž na Sumatru z KL, tak mě to zajímá.
 
Díky

Jirka

Omyl, Sumatru znám velmi dobře.
Nejlepší máš v Medanu přespat (a trochu se rozkoukat), než se zběsile hnát na atrakci (a do největší turistické pasti celé Indonésie). Kolem velké mešity je míst několik, vesměs nic moc, ale dá se. Každý hotel má minibus do BL, a to je nejlepší cesta. Stojí to jen o málo víc než bus, ale dojedeš i s věcma a celý.
Po příjezdu je nejlepší si dát Colu a 3 hodiny u ní sedět, než to naháněče a rádoby jungle guides přestane bavit. Ideální je, pokud mezitím přijede další náklad turistů, a všichni se vrhnou na ně – docela sranda pozorovat.
V Bukit Lawang můžes zkusit jít proti proudu, až skoro nakonec, tam je pár příjemných míst. Třeba Indra Inn vlastní můj kamarád (měl jsem tam spoustu přátel, ale všichni zemřeli při velké povodni, on jediný přežil), ale už se to pokazilo, a je taky na peníze. Pořád ale skvěle se sestrou vaří.
Jako spoustu jiných míst, které jsem míval rád, BL je totálně zničený tím dnešním běsnícím davem turistů. A pokud tam přijedeš o víkendu, tak tam bude i pár desítek tisíc „Médaňanů“……..
Tak krásné místo to kdysi bylo – teď už bych se tam nevrátil.
Na mých stránkách jsou některé fotky orang-utanů z Bukit Lawangu, ostatní z Bornea. A Rafflesia arnoldi se dá najít poblíž Bukittingi (mimochodem, Bukit je kopec, a tingi je vysoký…)
http://vanishingworldphotography.com/priroda-asie.html

niemandos
Jirka:

Ahoj,
no ono to není se zběsile hnát na atrakci. :). Právě že jsem četl, že Medan není jako město nic moc, tak jsem se tam nechtěl zdržovat. Samozřejmě vím, že je Bukit  Lawang turistické místo, ale chtěl bych vidět orangutany v téměř volné přírodě. I když vím, že jsou napůl zdomácnělí. Proto taky spěcháme, protože přiletíme v úterý odpoledne, aby jsme tam nebyli na víkend. Pokud máš nějaký tip kam jet na severní Sumatře za volně žijícími, nechám si rád poradit? Vím že se ještě jezdí do Ketambe, která není asi tak moc turistická, ale četl jsem cestopis, kdy český pár měl šest dní v pralese a jen 2x je viděli. Bohužel já nemám tolik času, jelikož mám dovolenou jen 3 týdny a chceme i na další místa.
S tím ničením pěkných míst turisty máš samozřejmě pravdu. Bohužel to tak je. Taky už bych nejel na některá místa, kde bylo před 15 lety krásně. Třeba Padangbai na Bali,když jsem tam byl 2004 bylo krásné místo. Ale už tehdy se tam stavěl první hotelový komplex, takže jak to tam asi vypadá ted. Nebo Gili. Nádherné Gili Meno a ted jsem četl, že na Gili Trawangan je letiště, což je pro tyto ostrovy určitě katastrofa.
No s tím 3 hodinovým řekáním je sice fajn, ale já opravdu nemám tolik času, i když v Indonesii čas nehraje roli. Myslím, že si s nahaněči dokážu poradit a nemusím kvůli tomu sedět 3 hodiny na letišti :). Obzvláště, když do Medanu přilétá mrtě letadel, takže si nemyslím, že by nějaký tlak opadl. To možná platí na malých letištích, kde přiletí pár letadel za den.
No a trošku mě zarazilo to tvé doporučení vzít transport z hotelu. Myslím, že to bude stát tak 4x tolik co normálním busem. Jistě je to cena 60 Kč ( cena v Lonely je 30 tis za bus) verzus 240 Kč, ale právě, že když už člověk musí koukat na turisty na těch místech, která chce vidět, proč by na ně musel koukat i při transportu? A za tři týdny, když jezdíš turistickýma minibusama, tak se ta cena nastřádá.
Díky za ten tip na to ubytko v Bukit Lawangu. Četl jem, že nejlepší je to úplně na konci.
Ještě otázka nakonec. Máš nějaké infomace o ostrovech Banyak. Chystáme se tam, takže kdybys měl osobní zkušenost, tak by to bylo fajn.
 
Díky

m.

„Po příjezdu je nejlepší si dát Colu a 3 hodiny u ní sedět, než to naháněče a rádoby jungle guides přestane bavit. Ideální je, pokud mezitím přijede další náklad turistů, a všichni se vrhnou na ně – docela sranda pozorovat.“
absolutny suhlas, sam to tak roky robim a sa divim kolko dokazu cudzinci vysolit za rovnaku cestu, a za rovnake ubytko 🙂 time is money, a v krajinach typu „manana“ to plati dvojnasobne.

niemandos
m.:

No já to tak roky nedělám a nic navíc taky neplatím :). To že někdo něco nabízí neznamená, že to musím vzít. Stačí mít jen informace o přibližných cenách a možnostech public dopravy z letiště 😉

Tomáš
niemandos:

Přiletěli jsme na Kuala Namu v 15:30 a do večera jsme byli v Bukit Lawang.
40 tisíc stál public bus (autobusová zastávka je hned co vylezeš z letiště, ceny mají jednotné na ceduli) do Binjai, tam se nám povedl unáhlený přestup na nějakou herku za nekřesťanský peníz 200 tisíc na osobu. Dalo by se asi jet za třetinovou cenu, i méně, hold první den na sumatře…
V BukitLawang se fakt stačí projít podél řeky / popojet tuktukem proti proudu za pár tisíc a něco si vybrat. My jsme byli v guesthouse Indah za 150 tis./noc. Když vyrážíš na trek, za pokoj neplatíš, věci si tam můžeš uschovat po zámek, nevím jak to funguje jinde. Turisti byli, ale žádné davy (listopad) a to jsme tam přijeli v sobotu večer a v neděli vyráželi na dvoudenní trek… no příště bych volil delší, je to zážitek.
užij

Jirka

No právě, proto na podobné dotazy nereaguji, protože to většinou nemá smysl.
Podle mě, kdo nemá čas, neměl by někam lítat, naprosto zbytečně přes půl zeměkoule – je to úplně k ničemu. Raději si zajdi na Velkou Fatru – to myslím vážně.
Zbytek toho co píšeš je legrační – je nesmysl, aby turista co nemá čas někdy viděl divokého orangutána. To je třeba nejdříve něco vědět o životě orangutánů, místní přírodě, lidech….strávit tam několik měsíců. Ono to není zase tak jednoduché.
Srandovní, že zmiňuješ Padangbai – tam mám vždy základnu pro mé expedice na Papuu. Mimochodem, ten hotel nedostavěli, zůstal tam jako zřícenina…
Pulau Banyak (Banyak znamená hodně) neznám, znám jen Siberut a Nias o kus jižněji. Každopádně tam bude jezdit loď tak 2-3x týdně, když nebudou vlny, tak nevím, jak ti to zapadne do toho tvého nemám čas.
Myslím, že by ses měl aspoň snažit číst, co ti někdo napíše: „Myslím, že si s nahaněči dokážu poradit a nemusím kvůli tomu sedět 3 hodiny na letišti :)“ – to bylo samozřejmě v Bukit Lawangu – nebo si fakt myslíš, že jungle guides čekají v Medanu na letišti.
Myslím, žes ukázal typického turistu.
„niemandos No já to tak roky nedělám a nic navíc taky neplatím :)“ – no a tos mě vyloženě rozesmál.
Nenech si poradit, jeď si busem (pokud se ti to povede), mysli si o sobě co chceš.
Zase se potvrdilo, že je zbytečné někomu odepisovat….Howgh.
 
Díky m., to se mi nestává často, že by na těchto fórech se mnou někdo vyloženě souhlasil 😀

niemandos

Ty si zřejmě pořádý chytrák. První si to po sobě přečti ty a nauč se vyjadřovat. Z tvého textu není vůbec jasné, že myslíš Bukit Lawang.  Nevím, proč bych jako měl 3 hodiny čekat v Bukit Lawang. Jednoduše se seberu a pěšky dojdu na nějaké ubytko. Každý nemá půl roku na cestování. A já na Sumatru nejedu jen za orangutany, tak se uklidni.
To s tou Padangbaií  jsem nevěděl, že hotel nedostavěli. Od té doby jsem tam nebyl, páč nejezdím jen do Indonésie. Bylo to myšleno všeobecně.
Že neznáš Palau Banyak tě usvědčuje v tom. že Indonésii a potažmo Severní Sumatru vůbec neznáš, tak si kup mapu a podívej se , kde ty ostrovy leží. Poradím ti, jsou kousek na Niasem. Ty znáš ale jen ty dva hlavní, protože jsou největší a nejznámější. Kdybys jezdil na Sumatru často, tak bys o nich musel vědět. Ale možná je to tím, že se pořád snažíš vyfotit orangutany a na nic jiného nemáš čas :).
Nevím, čím jsem tě tak pobavil. Že neplatím víc než ten co musí 3 hodiny čekat, než všichn nahaněči a podobní otravové se unaví a jdou se někam „vyspat“. Co je na tom k pobavení. Prostě je odmítnu a když to nechtěji chápat tak je pošlu do patřičných míst.
Nechápu, proč bych neměl jet busem. Spousta lidí v cestopisech psali, že busem jezdili. Já jsem na Javě a na Lamboku jezdil busem a bemem normálně taky. Tobě ale možná někdy spadl batoh nebo jsi viděl bus někde v rokli a tak raději jezdíš s těmi turisty a ktrých tak nepěkně smýšlíš. Jen by mě zajímalo, co jdsi teda ty. Ty jsi totož taky turista, pokud nejsi indonesen.
 
Na závěr jen jedna poznámka. To že tě většina tady nechápe je možná tvůj problém. Zkus se nad tím zamyslet

Jirka

😀
Good luck.

niemandos

ten bus v 17 hod jsem měl na mysli 🙂

Já mám depku, jen když to čtu. Turisti si navzájem radí, a ani jeden nic neví. No pecka.
Je mi z takových smutno.
Něco tak hloupého jsem už dlouho nečetl…
Ale zase 150 dolarů od extrémně hloupých turistů se klukům v BL bude hodit, motorek a televizí není nikdy dost.
Já platíval za „gájda“ 2-5 dolarů na den, když jsem ho potřeboval.
Další rok budou další takoví platit 300.
No, zase se nad stupiditou a ignorancí zápaĎáků s přáteli na Sumatře skvěle zasmějeme…

Antiturista

Ti Lonely Planet-nemám čas-Hrrrrrrrr na atrakci turisti……..ach jo.
Jak psal někdo výše – je to depka.
Třeba by ses taky mohl zeptat až na místě místních, tak se to totiž dělá normálně. A na místní lidi jsi evidentně odborník, všechno víš a všechno poradíš, ááááááááá jediné co nevíš je jak jel jiný turista do BL.
někdo ti tam výše psal skutečné rady, ale souhlasím – zbytečně.

niemandos

Chlapče,
myslím, že bys měl navštívit nějakého odborníka. Vhodný bude psychiatr. Neváhej a zajdi tam :)))) Nějaké prášky to snad ještě zachrání. I když v tvém případě mám opravdu obavu. Ale možná už jsi tam dávno byl a ted máš zrovna vycházku a tak tady píšeš ty svoje výblitky .
Prý biolog :))))))))))). Tak už jsem se dlouho nezasmál

Potapanie na Sumatre?

Ahojte, nevie mi prosim niekto poradit kde sa da potapat na juhu Sumatry potapat (a zaroven si urobit potapacsky kurz)? Dakujem!

Nina

Zdravím všechny cestovatele,
zvažuji vycestování na Sumatru (únor,březen) stylem nemít plán, přepravovat se místní dopravou, spát v levnějších hotelech/ubytovnách/pod širákem…a (jednoduše:)) tak nějak samovolně poznávat místní kulturu. A chtěla jsem se zeptat, jestli jste tam někdo takto putovali? Měli jste problémy s hledáním noclehu? Dá se spát venku-najít dobré místo apod? Na kolik cenově vychází noclek a kolik tak člověk zhruba potřebuje financí na měsíc na Sumatře? Taky bych chtěla mít otevřenou možnost návratu a zpáteční letenku zajišťovat až na místě, dá se to zajistit snadno a cenově přijatelně? Díky a radostnou přítomnost všem 🙂

kouťák

bez plánu je tvá cesta je plná nezodopvězených otázek. Prakticky všechno je dostupné a cena záleží na tom, jak máš prořízlou pusu, jak seš důvěřivá a taky kam se chceš podivat. 🙂 Tohle ti ani já, kterej sem tam žil rok a ani nikdo jinej nezodpoví. Inspiraci si ale můžeš najít na mym blogu. http://koutak.blogspot.cz/search?updated-min=2008-01-01T00:00:00%2B07:00&updated-max=2009-01-01T00:00:00%2B07:00&max-results=34

Nina
kouťák:

Ahoj Kouťáku,
díky za reakci. Je mi jasné, že tu momentální změť otázníků, které mi trčí z hlavy místo vlasů, potřebuji nějak učesat. A že to afro je pořádné!
Za odkaz na blog ti díky, chystám se jej prolistovat a taky ten od Martina T. Příliš jsem toho ještě nestihla zjistit a možná, že se o tom i někde zmiňuješ, ale jak jsi to řešil s vizem? Měl jsi to 60 denní, které jsi následně na místě 4x prodlužoval a pak si musel vycestovat za hranice, aby ses mohl opět vrátit na půl roku? Jak to případně probíhalo? Kolik dní před vypršením viza je nutné začít se zajišťováním nového? Je jiná možnost? Nevíš, zdali se to 60 denní (i to prodloužení) dá vyřídit i přímo na Sumatře nejlépe v okolí Medanu?
A taky bych možná ještě prosila o názor-radu.. První měsíc bych chtěla dobrovolničit a ten druhý, jak už jsem psala cestovat. A protože zatím nevím, kam srdce nohy povede, tak jsem doufala, že bych si letenku zajišťovala až na místě, kdy budu vědět, že jsem poblíž nějakého města a nemusela se držet konkrétního odletového…ale asi si to zbytečně komplikuju. Možná bude nejlepší koupit si zpáteční let na přesný datum a během volného měsíce obrkoužit, co se dá..Nebo se dá zajistit zpáteční letenka tak, aby odletové místo bylo z jiného města? To je asi nesmysl, že? Navíc, co jsem zjišťovala, tak pro dostání viza na 60 dní je nutná zpáteční letenka nebo min. rezervace…
A ještě jeden otazník ohledně očkování, určitě je někde konkrétní téma, ale když už tady píšu.. Je nějaké nutné/povinné? Ty sám ses očkovat nechal?
Dííky 🙂

kouťák

Já měl nejdřív turstický 30ti denní od ambasády. Fakulta ve spolupráci s imigračním mi udělala roční studijní KITAS. Když sem tam pak jezdil jako turista tak dycky jenom na měsíc. Očkovní povinné není. Já měl žloutenku AB, tyfus a meningitidu. Průjem sem ale dostal dycky. 🙂 s eltenkama se dá dělat všechnomožný. Klidně můžeš mít i odlet odjinud. Ale zpáteční už na vstupu musíš ukázat. S jednosměrnou tě tam asi nepustěj.

niemandos

Ahoj, tak jsem se včera vrátil ze Severní Sumatry. Navštívili jsem Bukit Lawang, Samosir, Banyak Islands a Berastagi. Dohromady 22 dní na Sumatře a dva v KL. Kdyby chtěl někdo s něčím poradit, nechte tu mail a já se ozvu. Jen ale ti, co skutečně jedou, nebo o tom vážně uvažují. Tady nic psát nebudu, jelikož je tu dost blců, kteří mi za to nestojí. V Kuale stojí vlak z letiště skutečně 55 R. Tímto se chci omluvit tomu, koho jsem tu posledně nařkl, že tolik to stát nemůže. Stojí. Bus je pořád za deset, takže jasná volba.
Cauky

kouťák
niemandos:

Ahoj, mě by zajímal tvůj trp na pulau banyak. Jak to tam vypadá s korálama na šnorchlu? co karety? útesoví žraloci? furt dobrý ?

Pavel
niemandos:

Ahoj, už jsi mi jednou radil ohledně počasí. Jestli je to tedy možné, potřeboval bych nějaké rady ohledně místní přepravy. S tím máš jistě bohaté zkušenosti. Já jedu v únoru 2018. Ozvi se mi,prosím,na:

ja****@se****.cz











  Děkuji

Jana
niemandos:

Ahoj Niemandos,dnes letim do Singace a za tyden odtamtud do Medanu.Budu mi stejnou cestu,tak uvitam blizsi info.Diky moc.
Čau,
Jana

niemandos
Jana:

Ahoj Jano,
a co chceš vědět? Napiš mi mail na

ni*******@ce*****.cz











svoje dotazy.
Nechce se mi tady psát celý cestopis, protože ho nemám v el. podobě.
 
Měj se
 

Mirka
niemandos:

Ahoj, ja vážne plnujem cestu na Sumatru v júni 2019. Zaujíma ma ako si sa dostal na Banyak Islands, ktorý ostrov si si vybral a ako si si zohnal ubytko a čo to stálo. určite ma ešte napadne veľa otázok. Zatiaľ ďakujem. Mail:

sk*******@gm***.com











niemandos
Mirka:

Ahoj Mirko,
Pošli mi otázky mailem. Tady už nepřispívám.
 
Měj se

niemandos

Nazdar,
korály dost slušné. Po šnorchlu kolem Komoda a Rinci nejlepší co jsem viděl. Viděli jsem i velrybu tak 30 metrů od nás. Karety jsem neviděl páč můj parták šnorchlování neholduje, tudíž jsme na ně nejeli. Ale  Italová co jeli na Tailanu viděli 2 a žraloka. Můžu říct že po dlouhé době jsem viděl téměř panenské ostrovy bez turistů. Trošku to kazí jen ty plasty, ale ty jsou už všude.

anna

Dobrý den,
prosím zkušené cestovatele Indonésií o radu: dcera odjíždí v červenci na Sumatru na letní školu DEL University u jezera Toba, poté by ráda po Sumatře cestovala. Zajímalo by mě, jak přistupujete k očkování, jestli je velké riziko odcestovat bez doporučeného a riskovat, případně jestli máte nějakou zkušenost se zdravotnictvím na Sumatře. Díky.

Jirka
anna:

Dobrý večer,
já mám se zdravotnictvím na Sumatře zkušenost. Na Samosiru ( ostrov v jezeře Toba) jsem si zlomil na skútru ruku. Protože jsme následující den odjížděli do Medanu, navštívil jsem zdrav. zařízení až tam. Státní nemocnice mi poskytla základní ošetření ( vyčištění odřenin a rentgen ). Víc se mnou nechtěli dělat, protože ortoped o víkendu neslouží. Po hodině vyjednávání mi dali kontakt na privátní kliniku, kde bylo jednání naprosto profesionální a na úrovni. Následně jsem musel vyhledat lékaře před každým letem ( kvůli embolii ), aby mi píchli injekci. Postupně Jakarta, Yogyakarta?, Denpassar, Singapur. Všude v pohodě, ale všude platba cash, bez ohledu na pojištění. Pravdou je, že po návratu do ČR mi pojišťovna veškeré náklady na ošetření proplatila. Takže to shrnu – státní zdravotní zařízení nic moc, privátní na úrovni. Bez dobrého pojištění ani ránu. Co se týče očkování – Hepatitidy A+B, břišní tyfus a zkontrolovat tetanus. To by mělo stačit.

Taky Jirka
Jirka:

Můžu se zeptat, na kolik zlomená ruka cca vyjde? Před 3 lety jsem jel na rok do Indonésie, a když jsme řešili pojištění, v ČP nám nebyli schopní říct, jestli 6000 000 kč bude vůbec stačit na nějaké průserové ošetření/operaci.

rhf
Taky Jirka:

napr. vietnam privatna nemocnica operacia triestivej zlomeniny nohy cca 8000e, len xray za cca 90e. rovnaky xray v miestnej nemcnici cca 5e. takze asi tak, myslim podobne to bude aj v indonezii. zalezi pripad od pripadu a v kazdej nemocnici to bude inak. noc v privat nemocnici kludne 200e.
ako pise jirka, cash alebo kreditka, konkretna nemocnica by musela mat s tvojou konkretnou poistovnou napriamo zmluvu, co je dost nepravdepodobne.
6mega na bezne veci asi ok, ina vec je pripadne evakuacia par sto km vrtulnikom a podobne 🙂

niemandos

No v dnešní době se žloutenka hodí i u nás a kromě toho stačí tyfus, který stojí 600 Kč. Přispívají na to i některé zdrav pojištovny, myslím 500 Kč. Antimalariky já neberu. Organimus to špatně snáší. Lepší je dobrý repelent. Na Tobě jsem ale komára neviděl. Záleží, kam pak bude chtít cestovat.
Záleží na každém. Určitě se tu někdo najde, co napíše, že nic neměl a v pohodě. No znám taky lidi, co v pohodě nebyli, takže asi tak.

anna
niemandos:

Díky moc za odpověď. Máme v rodině lékaře, hodně cestuje (Borneo, Malajsie, Indie,..) -vše bez očkování. S Vámi se ale shoduje na tom, že záleží hlavně kam konkrétně se člověk vydá a taky na štěstí.. Proto takhle pátrám. Pročetla jsem i příspěvky výše a pro mě neznámá Sumatra začíná nabývat konkrétní podoby. Ještě jednou díky.

Marushka

Bude to v pohode, niekedy je menej viac. Ako píšu ľudia hore, HepA+B sa zíde aj u nás a je to doživotne (mám Twinrix A+B) a tetanovku (max. 15r od poslednáho očkovania). Precestovali sme s tým za pol roka Indiu, Jávu, Bali, Vietnam, Kambodžu, Nepál, … spali v džungli, jedli domáce jedlá a v pohode. Pokiaľ človek nejde „naproti“ vyslovene do nejakej rizikovej oblasti tak myslím, že to hore stačí.
Nech si dcéra užije v zdraví Sumatru a chodte ju tam určite pozrieť 🙂  – Indonézia stojí za to !
marushka.sk

Magda

Zdravím! Chtěla bych se zeptat na zkušenost s počasím na Sumatře a Jávě v období od června do července (cca půlka měsíce až druhá půlka následujícího), máte prosím někdo? Na internetu jsem našla i dost odlišné informace a tak bych raději osobní zkušenost 🙂 Díky!

Kačka

Ahojky.
Prosím vás. Jedu na stáž do Indonésie a mám si vybrat mezi Padangem-západní Sumatra a Jamberem- Východní Jáva. Poradí mi někdo kdo tam byl, co je opravdu lepší volba?.. Jde mi o možnosti výkendového cestování, co je tam opravdu vidět a dá se navštívit… Co stojí opravdu za to s přihlédnutím, že na Jávě bude Jember Fashion Carnival:)
předem moc děkuji za jakoukoliv radu 🙂

Jenda
Kačka:

Co si půjčit průvodce a nastudovat si to ? Jen Ty sama víš, co Tě baví, zajímá…
Takhle Ti začnou chodit tipy a Ty jen budeš kritizovat, že todle ne a tamto taky ne. Stáž je asi na delší dobu, kdežto běžný batůžkář přijede na pár dní, navštíví okolní atrakce a jede dál. Je to nesrovnatelné.

Magdaléna Vaculčiaková
Jenda:

Ahojte!
V Indonézii som žila viac ako pol roka a cestovala po šiestich ostrovoch, vrátane Jávy a Sumatry (na Sumatre som strávila niekoľko mesiacov). Spísala som komplexného sprievodcu a cestopis Indonéziou pomaly: https://magdalenavaculciakova.com/sprievodca-indoneziou/.
Sú tam aj informácie o všetkom možnom, čo sa dá podniknúť v Padangu a okolí. Mne sa tam veľmi páčilo. Neďaleko Padangu sú super pláže a komunitné projekty miestnych, kde si človek môže oddýchnuť. Mesto je pokojné, ale zároveň sú tam skvelé miesta a veľa mladých ľudí. Držím palce pri výbere:)

Kaca
Jenda:

Samozrejmně jsem si průvodce koupila a prošla jsem nesčetněkrát mnoho stránek… bohužel na stránky průvodce se nikdy nedostanou osobní pocity lidí, kteří tu byli. Mockrát děkuji za váš komentář, ale neptala jsem se na to co bych dělala, kdyby mi někdo odpověděl 🙂 Naštěstí se našli lidé, kteří mi svůj názor napsali a moc mi to pomohlo, nejsem náročná a nezavrhla jsem ani jedinou odpověď 😉 🙂 BTW jsem v Jemberu a moc si to užívám 😉

kouťák

Já bych šel do Sumatry 🙂 ale jako ženu tě v Padangu sežerou pohledama. Byl sem tam s holkama dva semestry a chvilku jim to trvalo si na tenzájem místních slizáků zvyknout, po čase se ale otrkaj a pak už je to fajn. Rozhodně je tam všechno blízko, sopky, horký prameny na jedný straně a korálový ostrůvky na straně druhý. Plus speedbouat jezdí na siberut, kde se taky dá chvíli odpočinout, ale to záleží na tom jak budeš mít volno.
koutak.blogspot.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: