HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Černá Afrika

JAR vs. Keňa, Tanzánie

kopretina

Dobrý den, ačkoli jsem diskuze jakž takž prošla stejně jsem na toto srovnání nenarazila.
Zajímalo by mne srovnání Jihoafrické a Keňi eventuelně Tanzánie, plánujeme se do Afriky v budoucnu podívat jen se nemumím rozhodnout, zda je lepší vidět Jihoafrickou rep. nebo raději Keňu či Tanzanii, z hledisla všech faktorů tedy, cestování, bezpečnosti, ceny, atraktivnosti, poznání. Zda v Jihoafrické uvidím to co v Keni event. Tanz., nebo se to srovnávat nedá a jsou to naprosto odlišné světy a co by jste preferovali či si vybrali vy pokud by jste měli volit jedno či druhé a proč?

Zkušenosti čtenářů

wilddog

Zdravim, já myslim, že se to moc srovnávat nedá. Jde o to co vlastně chceš vidět, co tě zajímá nejvíc, co od toho očekáváš..

Jenda

zvířata jsou stejný. Rozdíl je v kultuře cestování – na jihu si půjčite auto a pojedete po kvalitních silnicích, budete bydlet v kempech, kde jsou i vany. Zaplatíte fůry peněz za to půjčení a pakatel za vstupný do NP. Na severu si zaplatíte safari teréňákama, budete se kodrcat prachem a dírama jak dům. Pokud si vyberete špatnou CK, můžete mít hlad, může se i rozpadnout auto a na konci vás černoši budou obtěžovat s nějakým tipem.
Co vybrat ? nevím, to je individuální. V JAR uvidíš navíc tučňáky a velryby, v Tanzánii a Keni zase jsou velká jezera…

kopretina

Dekuji za odpovedi,

abych pravdu rekla vlastne nevim co presne chceme videt neb do Afriky bychom jeli poprve, tedy parky zvirata to je jasne, jen jsem premyslela zda na rozdil od severu nebude na jihu vice kultury, tedy uvidime take neco jineho nez NP a zvirata ale mozna se mylim, proste se nemuzem rozhodnout ci jet poprve na sever ci na jih…..

Renáta
kopretina:

Ahoj Kopretino, nechci tě mást a komplikovat Ti plány,ale podobné dilama jsme řešili letos – kam jet. Původně to byly Keňa, už jsem bookovala letenky. Nakonec jsme letěli do JAR a autem, naprosto bezproblémově cestovali po Botswaně a Namíbii. Určitě bych Ti tytyo 2 země doporučila. Řekla bych, že to bylo lepší, než to mohlo být v Keni. Co jsem četlla, je Keňa komerčnější, vyšší ceny, hodně lidí. Mě nadchla Botswna. Nejdou tam ploty, zvířata potkáš na cestě. Moc milí lidé a bezpečno. NP Etosha byl také super. Pokud jedeš do Afriky prvně, určitě by to mohla být dobrá volba. A jsou nyní dobré ceny letenek. Tak hodně štěstí při rozhodování.
http://www.cestovani.nafoceno.cz

Jenda

souhlas s Renatou, esli jedete prvně do Afriky, tak jih.
nakonec nikde není psáno, že vaše první cesta bude zároveň i poslední (-:

iveta
Jenda:

Souhlas – jestli pojedete do Afriky, jedno kam, určitě to nebude cesta poslední. My byli poprvé v JAR, jeli jsme vlakem a po cestě stavěli na safari. Bylo to krásné, ale poznamenané krádežemi, které postihly hned tři lidi z naší skupiny. V lednu jsme jeli do Keni, byli jsme u moře a jen dvoudenní safari, ale viděli jsme víc zvířat, než v JAR. To nás dost překvapilo. Do Keni se vracíme znovu v půlce ledna, jedeme ve dvou jen na safari a nechali jsme si sestavil program z http://www.mojeafrika.cz Můžete se přidat 😀

kopretina

Děkuji vám všem za tipy a poznatky s tou Botswanou jsi mě tedy Renáto překvapila ale jak to čtu připadá mi to zlatá střední cesta docela jsi mě tím nadchla….takže jdu se do toho znovu ponořit a přečíst si něco o Botswaně a okolí 🙂

Renáta
kopretina:

🙂 nebudeš litovat, jsem si jistá. 🙂

Veronika
Renáta:

Tak jestli můžu já poradit, byla jsem v JAR 2x a v Keni 3x, navštívila jsem i Zimbabwe, Ugandu a Tanzánii a nejlepší safari bylo rozhodně v Keni, musím říct, že každým rokem je tedy safari smutnější, je tam čím dál méně zvířat, za což mohlo i velké sucho v roce 2009. Pokud chcete rozmanitost tak v JAR najdete od všeho trochu, polopoušť, tučňáky a velryby, ale na safari toho rozhodně tolik neuvidíte.

Jinak v Keni v současné době rozhodně není žádný nával turistů, jsou tam velmi vysoké ceny vstupů do parku, takže většina turistů jede k moři a pak jen na 2-3 denní safari. Ty nejhezčí parky zejí prázdnotou, protože jsou daleko od civilizace, ale rozhodně stojí za to.

Andrea
Veronika:

Já bych s Tebou až tak nesouhlasila, Veroniko. My jsme třeba v JAR neměli špatné safari (Hluhluhwe NP, Transfrontier NP, Kruger, Addo elephant NP atd.) Samozřejmě národní park není supermarket, nedá se nic objednat, jde o štěstí a to si myslím k tomu safari také patří… když si člověk vezme agenturu se safari autem, tak má jistotu, že něco uvidí, nebo možná všechno uvidí, ale je to umělé, naservírované… Afrika je „divočina“ exotika a k dobrodružství a poznávání tohohle nádherného kontinentu patří i „hledání“ zvěře! Mě osobně by se to naservírované na podnose agentury nelíbilo. Botswana a Namibie je na tohle nejlepší!
Mě osobně se ale ve spoustě věcech jednoznačně líbí Keňa – to je pravá Afrika – savana, vyprahlé kamenité krajiny, domorodci ještě v tradičním, trhy a prodejci na každém rohu, prašné silnice a pisty… má skoro všechno i co se krajiny týče – polopoušt, savanu, bílé pláže s kokosovými palmami, baobaby, vysoké hory s chladným a vlhkým okolím atd.
Člověk se tam cítí jako v Africe – PRAVÁ AFRIKA. Bezpečnost? Byla bych rozhodně opatrná, turistů je tam dost, černoši jsou pacholci!! 😉

JAR je na mě moc vyspělá a komerční. Ale obchody na každém kroku, půjčovny aut všude a za hubičku, vstup do NP za pár dolarů, kempů na výběr neskutečně moc, různé jiné atrakce, potápění na Sodwaně nebo se žraloky v Kapském městě atd. Krajina se mi až tak nelíbí, tedy kromě Cedaberg, okolí Lesotha, a některé části pobřeží… Bezpečnost? Tam bych si dávala fakt majzla. Každý den se něco píše v novinách (proti bělochům je tam krutosti víc než se tady do médií dostane).

Padl tu tip na sousední země – Botswana, Namibie.
Namibie má na velké většině území ploty, ale takový Kaokoland, západní pobřeží, ale i Etosha nebo jih stojí za to. Spolu s Botswanou – naprostá svoboda a troufnu si i říct bezpečnost. To ale neznamená, že člověk nemusí být opatrný. To platí i pro Namibii (taky tam zamordovali pár lidí 😉 )

Myslím, že jsi tady dostala spousty odpovědí, a abys toho na rozhodování neměla málo, tak Ti sem přihodili ještě navíc dvě země… Tak šťastné rozhodování 😉

Jednou Afrika, navždy Afrika – má to skoro každý, věř že to tam budeš mít i ty, tak je úplně jedno co si vybereš. Ta další země bude zase příště 😉 !!!
(my už tam raději naše auto rovnou nechali)

Hezkou cestu

Andrea
http://www.divokaafrika.cz

Radek
kopretina:

Ahoj,

můj názor je tento: Na množství zvířat je nejlepší Tanzanie (9 měsíců v roce) a Keňa (3 měsíce v roce), dle pohybu velké migrace. Na počet druhů zvěře je nejlepší Tanzanie, Keňa a Botswana, ale např. jistota vidět lvy je určitě v Tanzanii. Na kmeny je nejlepší Tanzanie a Keňa, kde se lze mezi domorodce dostat snadněji. Na přírodní scenérie je asi nejhezčí JAR (kaňony, pohoří, skály, různorodost krajiny). Na koupání a šnorchlování je nejlepší Zanzibar. Luxusnější ubytování je v JAR a Botswaně, obyčejnější a o to dobrodružnější ubytování je v Tanzanii. Co se týče vstupů do národních parků, ceny jsou podobně šílené. Rozdíl je hlavně v tom, že v jižní Africe si lze půjčit auto z půjčovny a jet do parků bez průvodce, zatímco ve východní Africe je nutné využít agenturu, která zajistí auto, řidiče, kuchaře atd. Proto se zdá, že parky východní Afriky jsou o dost dražší než parky jižní Afriky.
V obou oblastech jsem byl již několikrát a nikdy nebudu mít dost. Ale nejvíce ze všech se mi líbí Tanzanie. Už jen pro to množství zvěře a možnost spojit poznávačku s pobytovkou na Zanzibaru.

Veronika

Pokud pojedete do Tanzanie tak se určitě zastavte ve městě na pobřeží Tanga. Je tu úžasná atmosféra a zatím to není přehršle turistická oblast, takže ceny i přístup lidí super. Doporučuji tu člověka, který zařídí super výlety na ostrov a nebo k léčivým pramenům.
tady kontakt: hassanjibran11@yahoo.com
nebo: http://www.tangawonders.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: