Indie, Srí Lanka, Nepál a Bangladéš

Indie

Cestovatelka

V listopadu/prosinci plánuji odjet do Indie – Rishikesh, Agra, Dargeeling, Varanasí… pokud máte nějaká doporučení, jaká další místa navšívit a podělíte se o zkušenosti, budu ráda … Zatím jsem sama, tak kdyby se chtěl někdo přidat (33 let).

Zkušenosti čtenářů

Jára

Ahoj,
já do Indie (a nejen tam) vyrážím cca za měsíc. Kdyby ses chtěla přidat už teď, není problém.

Martin

Taky letim v listopadu,jakou spolecnosti letis ,a ktereho jestli se muzu zeptat ja 12.11.z prahy.

Jára
Martin:

P.S. Já letím s Qatar Airways z Vídně do Dháky.

Cestovatelka

Ještě nemám letenku, plánuji ji koupit na konec listopadu. Martine jak dlouho v Indii zůstaneš, jaký máš program?

Karolína
Cestovatelka:

Ahoj Cestovatelko,
jak dlouho se chceš v Indii zdržet? Já budu mít na cestování dva týdny, od 15.11. do 30.11. Mám základnu v Mumbai a chtěla bych vidět Jaipur, Agru, možná Delhi, Varnásí pak se vrátit a jet aspoň na 4-5 dní na jih, užít si trošku hezčí přírody a moře do Goy. Ale potřebovala bych parťačku/parťáka…:) Můj mail:

ch**********@gm***.com











Lukáš
Karolína:

Ahoj Karolína a také všichni,

jedu s přítelkyní také od 10.11. – 1.12 do Indie. Trochu pocestujeme – Delhi, Varanasi, Khajuraho, Jhansi, Agra, Jaipur, Udaipur a od tama letecky 24.11. do Margao. Do Bombaje, ze které odlétáme se vracíme 28.11. vlakem. Tak kdyby jste se někdo chtěli přidat nebo potkat (třeba aspoň na Goe) tak se ozvěte!

Lukáš

Cestovatelka
Karolína:

Ahojky, návrat plánuji těsně před Vánocemi, nebo až po Vánocích… Chtěla bych mít na cestování ce nejvíce času. Dřív než koncem listopadu ale asi neodletím.

Stenly
Karolína:

Ahoj

Jen ti chci říct že to nestihneš.Jet na sever do Agry nebo Dehlí a potom znova přes Bombai od Goa není rozumné.Putuj na jih je tam krásná příroda cestou utvářej kruh kterej uzavři v Goe.Nemáš moc času a v Indii nejde moc spěchat.Příjdeš o Tádž ale tam se mrkni jindy až poletíš do Dílí.

martin

Mam to naplanovane na 1 mesic.Chtel bych zustat asi tyden v Delhi objet nejaka zajimava mista Bahai,ruzne dalsi pamatky atd.Pak smer Varanasi tam taky tyden ,navsteva klasteru atd .pak smer Bodhgaya klastery pamatky tyden,pak zpatky Varanasi a smer Sanauli prechod do Nepalu Kathmandu.Zpet do Indie po tydnu a cestou na zpet Agra a Delhi a navsteva dalsich zajimavych mist.Takze pamatky nez hory.Byl bych rad kdyz se nekdo prida.Odlitam 12.11 a navrat 12.12 Praha.
M.

Jana
martin:

Ahoj Martine,
proč chceš zůstávat v Delhi týden? Připadne mi, že za 2 dny stihneš obejít všechny památky.
Jana

HoKa

Ahoj cestovatelko,
mrkni k nam na web pro doporuceni mist a kdyztak klidne napis na mail. HoKa
http://www.hoka.tachov.org

Jirka

Ahoj všem,
jen tak pro info. V Indii jsme byli na přelomu loňského a letošního roku, cca měsíc. Praha – Helsinky – Delhi. CCa týden jsme strávili na severu – Delhi – Taj Mahal, Varanasi. Upřímně mě sever Indie moc nezaujal/ ale to je individuální / a samotné Delhi je celkem nepříjemné místo s nepříjemnými lidmi, smog, neskutečná špína. Po týdnu jsme přeletěli na jih do Channaie. Oproti severu obrat o 360 stupnu. Lepší počasí, širší ulice, příjemní a ochotní lidé, restaurace se zahrádkami. Posouvali jsme se vlaky z Chennaie skrz Puducherry, Madurai, Kochi, Bangalore, Mangalore atd. A mohu vřele doporučit. Po třech týdnech jsme zakotvili na pláži na Goa a už se nehnuli dál. Palmová pláž bez betonových hotelů s minimem turistů. Procestovali jsme za posledních pár let velkou část Asie – od Vietnamu přes Barmu, ale pláž na Goa byla jedna z nejlepších,jakou jsme zažili. Jinak větší chudobu jsem ještě asi nikde nazažil/ obrovské rozdíly mezi bohatými a chudými/, a tolik žebráků a mrzáků jsem taky nikdy neviděl. Indie mi přišla asi jako jedna z nejlevnějších zemí, kdo neumí smlouvat, nemusí se obávat. Oproti zbytku Asie bylo smlouvání minimální, většina cen je přímo na zboží. Kdo má rád pivo, tak si ho vychutná jen v některých státech Indie/ různá politika vlád jednotlivých indických zemí/. Taky doporučuji připravit si doma předběžný plán cesty a pokud možno nakoupit již teď lístky na vlak přes internet/ velmi se nám to osvědčilo/, vlaky jsou přeplněné a je dobré mít koupené místenky předem. Funguje to a je to levné. Pokud nějaký vlak nestihnete, přijdete jen o pár korun. Ale nepočítejte s tím, že přijdete na vlakové nádraží a koupíte lístek na místě. Některé trasy/ především dlouhé noční přejezdy jsou dlouho předem vyprodané/. Tak hodně pohody na cestách

barca
Jirka:

koupit jizdenky na vlak jde tedy pres nejaky ten cleartrip.com,nebo jaky stranky,a jak je to s tim,ze byla potreba mit indickou Sim-kartu?to uz neplati?staci mit jen kartu visa a vyplnit udaje?a to pak poslou potvrzeni ze to mam koupeny a platny? a bude to v anglictine?moc diky kdyz nekdo poradi jak to s tim je…

Baba
barca:

Barco, uz to tady bylo, ale jestě jednou. Pokud se za rok nic nezměnilo. Nákup jízdenek funguje přes cleartrip.com . Kartu můžeš mít i jinou než Visa. Vyplníš údaje a pokud proběhnou všechny kroky a vytiskne se jízdenka, máš vyhráno. Platba ti příjde na účet třeba až za týden. Pokud všechny kroky neproběhnou, je to jenom přetížené nebo mají přestávku. Bude to v angličtině a ten papír se ukáže průvodčímu. On si tě odškrtne a je to O.K. Že máš místo ve vlaku se můžeš zpravidla přesvědčit na nádraží ( alespoň na těch větších ) , jsou tam takové automaty, kde se naklepe kód z potvrzení a vyskočí tvoje jméno. Přímo na vagónu, pokud to cestou vítr neodfoukne jsou někdy počítačové sjetiny se seznamem cestujících. Ale neboj se, určitě tam budeš. Ta SIM karta je asi spletená s objednávkami na jiných servrech, např. servru indických drah. Tam to po tobě chce kartu od vybraných bank – před rokem tam nebyla žádná, která by v Česku působila a rovněž to chtělo indické telefonní číslo. Tudy se mně ale nepovedlo proniknout, takže nemohu radit. Cleartrip.com byl bez problémů.

Don
Baba:

No ,mám stejnou starost ,jak to udělat s jízdenkou . Chennai expres na 5.1.2013 Jsem na cleartripu zaregitrovanej ale stejně mě to odkazuje na ty indický železnice, kde musím zažádat o další potvrzovací kod . A ten snad by mohli zaslat jedině když pošlu žádost s okopírovaným pasem a přihlašovacím jménem. Teda jesi jsem tomu nerozuměl blbě.
Tak bych moc uvítal ještě jednou po lopatě, jak je to možné udělat přímo přes ajen přes Cleartrip? Díky

Jan V
Don:

Jo jo, před 2mi lety to šlo hned a snadno, teď tam něco vyleze a chce to další registrační údaje pro irctc. Furt se mi to nedaří, ještě zkusím znova novou registraci na cleartrip.com s jinou mail adresou, ta stará možná dělá chybovou hlášku a pokud ani to nevyjde, tak budu zklamanej. Letím totiž listopad -pros a sleeper přes 1 – 2 noci je dobrá věc. Ať ti to taky vyjde…

DonFoh
Jan V:

Zkus ještě Hindustan. cz
Tam mají nabídku ohledně jízdenek. Sice se s tím v současné době taky potýkají , ale dají mně vědět hned jak vše bude OK

Markéta
Jirka:

Ahoj Jirko,
velmi mě zaujalo tvé psaní o Indii. Chystáme se tam na celý prosinec. PRosím tě, mohla bych ti zavolat???? Ráda bych se tě zeptala na nějaké informace…Děkuji moc. Markéta
Nebo můj tel je: 773 123 092, ale pokud mi napíšeš číslo, ráda ti zavolám.

Yamnotri, Gangotri

Jana

Ahoj všem,
v pátek večer jsme se s přítelem vrátili z Indie. Strávili jsme tam 20 dní. Let jsme měli Praha – Delhi- Praha s Emirates – perfektní služba v letadle. Trasu jsme meli následující – Agra, Jaipur, Amritsar, Shimla, Rekong Peo, Pune a poslední zastávka bylo Delhi. Vůbec nechápu jak může někdo říct, že pro nás je dovolená v Indii levná – nás to vyšlo na 72 tis. Kč a to do toho nepočítám očkování, antimalarika, pruvodce atd ( je to pobyt tam vč. veškeré dopravy). Hodně drahé mi přišly jejih památky, po přepočtu to vychází stejně jak vstupy do hradů a zámku v ČR nebo dráž. Hlavně jsou tam dvojí ceny pro Indi a někokrát násobně vyšší pro cizince (např. Taj Mahal pro cizince za 750 rupii, pro Indi za 20 rupii). Stravovali jsme se v levnějších restauracích, nejdražší ubytování jsme meli v Shimle – 1400rupii (šváby v koupelně) a pak v Delhi – 1400 rupii (teplá voda na objednávku a zase švábi). Měli jsme tři vnirostátní přelety, ale jinak jsme se přepravovali místní dopravu – vlakem (sleeper class) a místními autobusy.Hodně rozčarovaná jsem byla z toho, že po nás chtěli pořád všichni peníze za nic.
Pořád musíte být ve střehu a hrozně smlouvat. Musím se z toho vzpamatovat a dobře rozmyslet jestli ještě někdy podniknu cestu o Asie.

Ivan
Jana:

Fíha, za tři týdny rozfofrovat 36 kolíků ;-))

Michal
Jana:

Nevim, jestli jsem to spravne pochopil, ale pokud je to 36 za jednoho, od toho odpocitas letenku do Dilli, tak jsi cca na 20. A za 20 mit tri prelety a dvacet dni na miste vcetne dopravy, ubytovani, jidla a vstupu mi neprijde teda zrovna moc…Jakou jste meli predstavu??
My jsme tam byli pred nejakymi 10 lety a meli jsme teda dost casu, takze jsme nemuseli brat rychle A-C autobusy, spani hledali dyl a o dost levnejsi (i v Dilli za 300 rupek) a vyslo nas to cca stejne za 3 mesice (ale pres mesic jsme stravili v Himalajich, kde neni za co utracet…) Time is money…

Jana
Michal:

Ahoj,
čekala jsem, že to bude levnější. Před odjezdem jsme se bavili s dost lidma, kteří v Indii byli cca před 3 lety a víc. Všichni se vyloženě smáli jak je tam všechno hrozně levné.Spousty Indů nám řeklo, že se ceny během pěti let až trojnásobně zvedly. Hlavně jim hrozně zdražili pohonné hmoty a dopravu. Ovoce mají určitě dražší než u nás – hlavně jablka (pěstují se v Himalajích), granatová jablka, melouny, hrozny. Pivo a víno je neskutečně drahé – lahev piva v obchodě cca 40 Kč, láhev vína v obchodě cca 400 Kč a v podstatě tam není žádný výběr. Čepované pivo v restauraci cca 60 Kč. Jídla v levnějších restauracích zhruba stejné jak u nás. Pokud jsme chtěli ubytování, kde byla teplá voda, nebyly plesnivé zdi, nesmrdělo to tam a byl aspoň větrák na stropě (nemyslím klimatizaci) cena byla vždy kolem 1000 rupii (v Dili a Shimle začínali ceny uplně jinde).
Pokud se rozhodnete jet do Indie, tak nepočítejte s tím, že to bude za „pusu“.

Milan
Jana:

Byl jsem v Indii 2x. Naposledy před rokem. Ubytování průměrně kolem 500 rs s vlastní koupelnou a záchodem v dobrým stavu. Za jídlo jsem dával cca 60-70 rs, někdy 100 rs, podle toho co. Vynikající kuřecí byriani i za 80 rs a k večeri zeleninové thali kolem 50 rs. Plechovka indického piva v obchodě za 60 rs (zhruba 25 kč). Když se trošku uskromníš, hledáš levný ubytování a smlouváš, jde to levně.

HoKa

Nebudu to pitvat do podrobna, ale Indie je stale levna. Ceny mam do podrobna na webu. Nas vyslo pred dvema lety 25 dni v Indii na neco malo pres 18 000 a to uz staly pamatky to, co nyni (Taj Mahal 750rp,…)a i to pivko jsme si obcas dali. Jde jen o to, jak jsi ochotna se uskromnit.

Ivan

Já se fakt bavím, já jsem asi byl v úplně jiné Indii…
Ovoce dražší než u nás…
To se fakt nedá komentovat…
Já jsem předloni bydlel v Delhi za 120 Rs, nacpal jsem si pupek za 15-20 Rs a přežíral jsem se mangem a ananasem a nepodařilo se mi rozfofrovat víc než 10 doláčů denně včetně přesunů….
Asi jsem fakt byl v jiné Indii…

pavel
Ivan:

prosim? mohe obvykla utrata je ibvykle cca 5-6 tisic za tri tydny. prvni vylet byl delhi, agra, ladakh. do lehu a zpet jsem letel (letenka 2500), v ladakhu jsem absolvoval i vylet jeepem do alchi, rizongu apod. do agry jsem jel shatabadi expresem.
pri druhem vyletu jsem jel z kalkaty pres siliguri do sikkimu, opet cca 5-6 tisic.
talíř ovoce na ulici stojí 8 Kč, obří thali v jídelně stojí 20 kč. autobus přes celý bengálsko stojí 200 Kč. jak se vám povedlo utratit tolik, to vážně nechápu.
takže souhlas s ivanem.

Markéta
pavel:

Tady jsem se fakt nasmála :o)…
holt není CESTOVÁNÍ, jako CESTOVÁNÍ… Stalo se mi, že jsem v jedné zemi bydlela za 5USD a můj soused měl ten samý pokoj za 25USD :o))))

Jinak Michale – píšeš že razíš do Nepálu a po týdnu zpět do Indie. To už zase neplatí, že pokud vycestuješ z Indie tak se můžeš vrátit zpět až za dva měsíce?

Jana
Markéta:

Ahojte,
tak skutečně nevím. Buď mě chtěli všichni natáhnout nebo jsme skutečně byli každý v jiné zemi. Např. jsem šla do obchodu,kde byly napsané ceny, koupila jsem si ovoce (2jablka, 2 granatová jablka a hrozen), stálo to 560 Rupek, což mi skutečně přijde dražší než v CR. Taky se mi nikdy nepovedlo, abych v obchodě zahlédla pivo Kingfisher (indické) levnější než 95 Rs.
Ivane pokud jsi nikdy neutratil za den vic nez 10 USD, nejspíš jsi nenavštívil žádnou památku a přesunoval jsi se pěšky. Jeli jsme jejich autobusem v Delhi z letiste na vlakove nádraží a to stálo 75 Rs = 2 USD. Jinak si nedovedu představit v čem jsi bydlel, když to stálo 120 Rs.

Ivan

Bydlel jsem v hotelu Navrang, tuším.
V Indii se dá buď nakupovat za první nabídnutou cenu, nebo smlouvat, je to oázka osobních preferencí. Já se snažím smlouvat. Asi bych měl respektovat ty, kteří se rozhodli podpořit indické obchodníky a nesmlouvat, ale dělá mi to celkem problém.
Pár neoddiskutovatelných faktů : V Indii žije +- miliarda lidí, většina má denní rozpočet něco okolo jednoho amerického dolaru. Dovolím si tvrdit, že za desetinásobek jejich denního rozpočtu se dá vesele vegetovat. Pochopitelně se dá i rozházet stonásobek jejich denního rozpočtu. Mě osobně to přichází trochu nemravné a perverzní, užívat si uprostřed té bídy. Nedělá mi problém stravovat se, ubytovat se a cestovat jako většina místních.

Jana
Ivan:

Já jsem si celou dobu myslela, že smlouvám a to i dost. Většinou jsme snížíla cenu o 1/3 až 1/2. Někdy dokonce indové řekli, že už nemají o obchod zájem za tuhle cenu. Uznávám, že ubytování jsme mohli mít levnější, ale jak píši v předchozím příspěvku – chtěla jsem teplou vodu, větrák na stropě a nechtěla jsem plesnivé stěny. Naprosto jsme odmítla spát v gurudvárách a nějakých společných noclehárnách. Jinak fakt moc nevím, kde bych ty náklady snížila. Hodně jsme utratili za památky a taky za dopravu – přepravovali jsme se místními autobusy, vlaky a ve městech pěšky nebo rikšou. Měli jsme teda ty tři přelety. Fakt tomu nerozumim.

Markéta
Jana:

U potravin jsou státem stanoveny maximální maloobchodní ceny, které se mohou v jednotlivých svazových státech lišit. Maximální cena (Maximum Retail Price) je vytištěna na obalu.

Milan
Ivan:

Tak pak nevím proč píšeš, že jsi byl asi v jiné Indii. Sám uvádíš, že jsi tam jedl, bydlel a cestoval jako místní za pár rupíí. Pak je další skupina lidí, co si zaplatí lepší hotel, dá si dražší jídlo v lepší restauraci (i když někdy ne tak dobrý jako to nejlevnější na ulici) a cestuje 3A třídou. Pokud neběháš mezi chudinou ověšený zlatem a nemáváš jim doláčema před nosem, tak v tom navidím nic nemravného a perverzního. To zase moc dramatizuješ 🙂 I samotní Indové (ti ze střední vrstvy) jedí za například 100 rs v restauraci a ne jenom za 10 rs na ulici.

pavel

já spím vždy tak za 400-500 rupek. je pravda, že ušetřím dost na rikše nebo busech, třeba i po dillí, kalkatě chodím jen pěšky, takže možná ti rozpočet navyšuje doprava. na druhou stranu, zase tak drahé to není. jídlo, je docela lehké si zvyknout na jídlo na ulici, kde je jeho kvalita, dle mého názoru, nejlepší a stojí doslova pár korun, za dvě samosy s trochou dhálu+dvě gulab jamu+čaj, jsem v kalkatě platil 12 rupií a to je snídaně jak víno. v takových těch jednoduchých turistických podnicích sice nevaří špatně, ale úplně obyčejný dhal makhani bez rýže tam stojí třeba i 80 Rs. možná se to nezdá, ale tamhle dáš o 100 Rs víc, tady se najíš o 80 dráž a nakonec se třeba dostaneme na tvůj rozpočet, jinak si to opravdu vysvětlit neumím. památky mě moc nebaví, do red fort by mě třeba za ty prachy už nikdo nedostal.

Jana

Prosím Vás a kolikrát už jste v Indii byli? Vám se tam skutečně líbí? Pokud ano, tak co?

Michal
Jana:

Byl jsem tam dvakrat. Jednou sever cca 3 mesice a jednou jih cca 3 tydny. Sever mi prisel daleko daleko zajimavejsi nez rozvinuty jih. A co se libi? Lide, rozdilna nabozenstvi a jejich vliv na lidi – od budhistu, pres hinduisty, muslimy, sikhy atd. jejich zvyky, obleceni, kultura, architektura. Zivotni styl, kdy jsou vesmes chudi, ale casto daleko stastnejsi nez u nas, radost z mala. Zazitky z cestovani mistni dopravou, exotika ze vsechno nefunguje podle „jizdniho radu“ jako v Evrope, ze proste nekam pojedu dnes nebo zitra, ze to nikdo neresi. Obecne kladeny duraz na jine hodnoty nez v evropske civilizaci, pohostinnost, zajem o cizince, jejich kulturu. Nadherna priroda a neskutecne scenerie v Himalaji, Darjelingu, Kasmiru, trekovani po budhistickych klasterech a sedlech kolem 5,5 tis mnm s vyhledy na sedmi tisicovky…Stopovani a jizda mistnimi nakladaky ctyri dny pres sedla do Ladakhu, vecerni taboreni v autostoech, spani v jurtach, povidani ruce nohy…Putovani s velbloudi karavanou v jaisalmerske pousti na trh do Pushkaru…Jako navnada nestaci?

Jana

Jinak by mě zajímalo, co děláte např. v Dili, když nechodíte na památky?

Ivan
Jana:

Ohromná spousta věcí je v Indii úplně zadarmo…
Jestli ale pojmeš návštěvu Delhi jako orientační závod po nejprofláknutějších památkách, tak to fakt není levné…
Jestli cestuješ stylem LP, doporučené památky, doporučené hotely a restaurace tak to něco stojí. LP už dávno není co bývalo. Je to hra, vypečení Indoši si řeknou nesmyslnou částku za vstup do Lal Quila, je na tobě, jestli na to přistopíš, zaplatíš a uvidíš, že z venku to je zajímavější. Já si radši zajdu do Jama Masjid a projdu se starým městem… Otázka je, kdo uvidí víc. Jestli těch pár předražených památek je opravdu nutné vidět a jestli to co vidíš je skutečně autentická Indie. Jinak v Delhi je spousta zajímavých muzeí, kam vstup stále stojí pár rupií..

pavel
Ivan:

tak v dillí se dá strávit celý den ve neuvěřitelné staré čtvrti. tolik barev, zvuků, lidí, muslimská čtvrť, trh v okolí jama masjid, fascinující uličky. to přece nemůže nikoho nudit.

Jarka
Jana:

Čtu si novinky a musím se připojit k Ivanovi a spol. Byli jsme měsíc na severu, Delhi, Darjeling, Siliguri, Sikim. Do dneška vzpomínáme, nádhera, čaj, trop.vegetace, bambusové lesy,rododendrony… V delhi jsme byli 3 dny a bylo to krátké. 3 památky a pak staré město, tržiště, apod. Pobyt levný v hotelu Turista. Chodíme pěšky, bydlíme ve 2lůžk. pokojích, ale klidně bez teplé vody, v tom horku to nevadí. Plesnivé zdi jsou na severu skoro všude, ale všude čisté prádlo na posteli, to mi stačí. Kláštery vypadají za chvíli všude stejné, takže radši projdu zahrady kolem-zdarma. Jídlo nejlepší v malých krámcích na ulici u špinavého stolečku. Prostě to je Indie a s tím se počítá, hygiena by musela zavřít hranice. I když taky jsme zkusili čistou restauraci, a byla levná. Jablka jsou v Indii šíleně drahá protože tam nerostou, těch mám ale doma dost. Místní ovoce je za babku v trhu i u cesty. V únoru jedeme zase na měsíc na okruh jihem, s místní dopravou a místní stravování. Osvědčila se dlouhá stará sukně a tričko nic extra. nechtěli nás nikde odřít.

Don
Jana:

Co dělám v Asii když nechodím do drahých památek? To je jednoduchý, Pozoruju život kolem sebe, fotím, hledám památky levné nebo je okukuju zvenčí, nikam nespěchám.
A to platilo i pro Delhi. Ale je to na každém jak k cestě přistupuje. Nic neni jen správné ani jen špatné. Střední cesta. Ahoj

matej
Jana:

ja byl v delhi mesic a planuju cestu zpatky, je to uzasny mesto a hlavne levny kdyz neni clovek narocnej…

Ivan
matej:

Na tom, že je to levný, se shodneme, ale co je tam probůh úžasnýho?
Vždyť je to špinavá smradlavá díra… Znám tisíc úžasnějších míst v Indii než je Delhi…

matej
Ivan:

„spinava a smradlava dira“

to mozna je, ale jen z naseho zkreslenyho a povrchniho pohledu!

Ivan
matej:

To bych neřekl… Tohle tvrdím po nuceném čtrnáctidenním pobytu v tomhle velkoměstě… OK, někomu to může přijít jako úžasné místo, ale pro mne v kontextu s jinými místy v Indii to je takhle…

matej
Ivan:

ja za to nemuzu, me se tam proste libylo, ale musim priznat ze mistama tam opravdu svinec byl!

ve ctrvtek letim na jih a to jen z duvodu ze nahore bude kosa… jinak bych si urcite par tejdu v delhi zase dal.

Dana

Ahoj cestovatelé,
včera jsme se vrátili z měsíčního pobytu v Indii a Nepalu. když jsme to spočítali tak nás to celkově každého přišlo na 25,- včetně letenky a očkování, víza, prostě všeho. Naše trasa byla: Delhi – Varanasi – Sarnath – Gaya (Bodgaya) – Bhairava (Nepal) – Lumbini – Pokhara – Poon Hill trek – Kathmandu – Delhi – Jaipur – Agra – Fatepur Sikri – Delhi. Naše nejdražší ubytování bylo za 1000 RP. Povětšinou se to pohybovalo kolem 700 RP (za pokoj pro tři bez klimy). Jídlo místní, žádný zápaďáncký mekáče apod. Dovezli jsme si i spoustu dárků….Tak držím všem palce a hlavně se Indama nenechte okrádat :-).

Markéta
Dana:

Dano, jak jste to měli s přechodem hranic do Nepálu a zpět – bez problémů? Taky se chystám.

Roman

Ahoj Dano-chystame se taky v unoru do Indie a na par dni i do Nepalu.Chtel bych se proto zeptat jestli jste nemeli pri navratu z Nepalu problem na hranicich.Mnoho lidi tvrdi , ze je pri navratu z Nepalu do Indie nechteli vpustit,protoze existuje nejaky novy zakon a je nutno pred navratem do Indie dodrzet dvoumesicni dobu,po ktere je mozne teprve opet vstuopit na uzemi Indie???? Meli jste tedy pri zadosti o Indicke vizum nejak zdokumentovanou cestu i z vyjezdem do Nepalu aby se stim pocitalo? Dekuji Roman.

Vasek

,,…koupila jsem si ovoce (2jablka, 2 granatová jablka a hrozen), stálo to 560 Rupek…“ – to souhlasí, akorát ses přehlídla, ta nula tam nepatrí 🙂
To myslim vazne.

NadaK2

Ahoj, v únoru letím do Indie, konkrétně do Dillí, pak chceme dát AGRU, JAIPUR, přelet do Bombaje, pak přesun/přelet do GOA, odtud výlet na 2-3 dny do HAMPI. Mohli byste mi doporučit nějaké ubytování v daných lokalitách či tipy, kde pobýt v GOA, pěkné pláže, dobré ubytování, tedy přesněji levné a čisté? Vloni jsme projeli celou Srí Lanku bez jediné rezervace ubytování a v pohodě, nejvíce mi pomohlo doporučení. Cestujeme 2 baby. Díky předem, Naďa

Lukáš

Přispěl bych taky se svojí troškou do mlýna, aby se konečně rozseklo, jestli je ta Indie drahá nebo ne. Podle mě tady totiž utratíte přesně tolik, kolik máte a jaký pohodlí si chcete dopřát!
Po přečtení místní diskuze jsem si schválně spočítal výdaje za minulý měsíc a vyšlo mě to tady na necelých 5000 CZK. Konkrétně jsem se pohyboval v na jihu v Tamilnadu, Kerale a Karnátace.
Cestuju místnímy busy od vesnice k vesnci, občas nějaká ta památka, a místo abych si na každých pár set metrů vzal tuk tuka, tak se raděj projdu. Slušný jídlo se tady dá sehnat pod 20 korun a kdybych si odpustil pivo, který je na místní poměry opravdu drahý, tak bych se dostal s cenou ještě mnohem níž…
Pravda, ušetřím hodně za hotely, protože většinou si postavím stan za vesnicí, nebo spím u místních. Když jsem si ale udělal před vánoci pauzu u moře ve Varkale, tak jsem si sehnal pohodlnej pokojík za 50 rupek na den, takže nechápu kde všichni berete ty šílený cifry 😉 Chce to trochu smlouvat, nevěřit naháněčům a podívat se občas taky někam mimo turistický trasy… Lonely Planet vás jinak požene všechny po stejné trase jako stádo na porážku do náruče místních podvodníků a nakonec vlastně ani tu pravou Indii nepoznáte.

Tolik můj názor. Lukáš

http://x253.wz.cz/

Ivan
Lukáš:

Velmi pěkně vystiženo.
S tím LP to je přesný… Většina lidí LP bere jako Bibli a jedou do puntíku podle něj…

Tonda

Ještě k debatě o jízdenkách: Pokud tam nemají nějaký svátek, tak je lepší kupovat si je až tam. Nám se zamlouvalo, že jsme byli časově volní a zůstali déle kde se nám líbilo. Samozřejmě doporučuji hned po příjezdu do Indie zakoupit jízdenku na poslední úsek před odletem do Evropy – tak říkajíc pro sichr. Jinak jsme kombinovali vlak, autobus (i noční), jednou místní letenku a 2 dny na velbloudech. Potkali jsme nesmírně zajímavé lidi a velmi jsme si to užili. Totéž přeji i Vám, kdo se tam chystáte. Ahoj a take care.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: