HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Kavkazské republiky

Gruzie- Tušetie

Pavel

Zdravím, chystám se 1.7.11 do Gruzie, chci navštívit oblast Tušetie (Omalo). Nemáte někdo aktuální informace ohledně dopravní dostupnosti (Odkud vyjíždí maršutka a kde má konečnou stanici, předpokládám, že žádná ještě přímo do Omala nejezdí). Díky moc a kdyby někdo tou dobou měl společnou cestu, klidně dejte vědět.
P.

Zkušenosti čtenářů

ando

Ahoj Pavle.
dnes som sa bavil v praci s kolegom o tom ze by rad isiel do Omala. My tam totizto valime na HelpCamp no miesto je uz plne. Velmi sa mu tato predstava pozdavala, ale nechce sa mu velmi ist samemu. Ak by si zhanal teda partaka tak napis na maila a ja sa ho popytam.

P.S. Dufam len, ze to nie si ty Láďo ;D

Slavomír Horák

Ze Tbilisi je nutno sednout na maršrutku do Alvani (lze i s přestupem v Telavi, ale spoje nemusejí navazovat). Odjíždí buď z autobusového nádraží Ortačala nebo z metra Samgori.

V Alvani je nutno přesednout na 4WD do Omala (cesta se od loňska údajně zlepšila, ale ne každý žigulík si tam troufne). Cena byla vloni okolo 240 GEL za auto, letos to nebude levnější (ale ne o mnoho dražší), určitě je vhodné sehnat ještě někoho. Pojedeme nahoru s Help-Campem 16.7., ale obávám se, že budeme plní.

Cesta je jinak otevřená, auta už jezdí.

Pavel

Tak jsem absolvoval týden v Tušetii, ráno do Alvani taxi z Ortačaly (u stanice metra) za 15GEL, tam Ladou Nivou (starší vůz) za 100GEL do Omala (nakonec ale jen na Rangerskou stanici, řidiči se povedlo rozbít řazení a tak jsem musel přesednout do dalšího vozu, který jel v závěsu). Zpět trochu problém sehnat něco levnějšího, většinou chtěli za auto 200GEL a to jsem sám dát nechtěl a tak jsem se z Omala vydal zpět pěšky na rangerskou stanici a čekal na někoho, kdo pojede z hor. Auto jsem chytil až na druhý den chvíli po poledni, za 40GEL, provoz zrovna nebyl moc stvořený pro stop (do Omala ale jelo za den na 15 aut…). Když budete mít zájem, můžu poradit ze zkušeností a případně i předat kontakty.

Eva
Pavel:

ahoj Pavle,
za 3 tydny se chystam s pritelem do Gruzie a Tusetie nas moc laka, ale nemam zrivna moc informaci.
Mohl bys mi prosim napsat co stoji za videni, popripade doporucit spojeni ci ubytovani?
diky moc

ls
Eva:

Ahoj, v Tušeti jsme byli před třemi roky. Jeďte do Telavi k Svetlane Tushishvili do krásného hostelu (dá se vygooglovat) a odtamtud je už jednoduché zamluvit auto. Je to poměrně drahé, protože je to komplikovaná cesta, ale stojí to za to. Auto jede do Omala, což je centrum Tušetie, kde je lehké najít ubytování nebo lze jít rovnou dál a stanovat. My jsme na Tušetii měli jen pár dní, ale je tam moc hezky. Možná se něco za ty tři roky změnilo, ale v Gruzii jsem byla dvakrát a cestovat kamkoliv bylo jednoduché – já teda mluvím i rusky, což je výhoda.

Eva
ls:

diky,
ja se rusky ucim, tak snad to zvladnu.
Kolik vas stala cesta do Omala?
a hlavne, kam jste odtamtud jeli a cim?
diky!

Eva:

já teď u sebe bohužel nemám ten sešit, kam jsem si to zaznamenávala, ale jestli to před těmi třemi roky bylo řádově kolem tisíce korun za jednu cestu? Ale nejsem si úplně jistá. Ale jakmile byste jednou byli v Telavi, ti lidi si vás navzájem přehazují a vědí o vás a dá se domluvit, že zítra chcete tam a tam, případně třeba ještě budou vědět o dalším páru a bude vás to stát míň. V Tušetii jsme chodili pěšky a poslední den nás ten náš řidič zavezl ještě do jedné vesnice před návratem do Telavi. Klidně ještě napiš, ale nevím, jestli ti takovéhle rámcové informace pomůžou, můžu zkusit dohledat něco konkrétnějšího. Byli jste už v Gruzii? Opravdu se tam cestuje lehce, všude jezdí maršrutky a taxiky, které při víc lidech taky nejsou drahé.

Pavel

Ahoj, dalo by se říct, že stále platí zmíněný odkaz (je od Slavomíra Horáka a já se tím při návštěvě Tušetie řídil a vše bylo v naprosté pohodě… jen mi přišlo, že v Tušetii pěkně podražilo… sice jsem vyjednal (byl jsem sám) odvoz za 100GEL a cestu zpět jen za 30 (stopoval jsem), ale když jsem se chtěl ubytovat v nějakém guesthousu, bylo to většinou 50GEL… naštěstí jsem měl stan a nějaké jídlo, takže se to dalo zvládnout… guesthousy jsem statečně odmítal, na mě stejně moc lidí a turistů a už to tam není takové domácké, raději jsem vzal s povděkem pozvání přímo do rodiny, kde jsem jim dal jen „pár“ drobných (jelikož vím, jak náročná je cesta přes hory do Omala a že nějak ty zásoby sem museli přivézt a že by se někteří i rozdali, aby vás pohostili…
Mám pár známých v Alvani i Tbilisi, mohu zajistit kontakt a nějaké podrobnosti, pište mi ale kdyžtak na e-mail, tady by mi komentář mohl lehce uniknout (je jich tu všude tolik a dost podobných, nedá se to uhlídat…, bylo by fajn nějaké upozornění do e-mailu na nový koment ve vlákně 😉

Phara
Eva:

ahoj Evo, já tam taky budu nějak tou dobou, možná o týden pozděj. Nechcete se domluvit a vzít auto nahoru do Omala, popřípadě i zpět, společně? Myslím, že by nás to vyšlo levněji a taky budu ráda, když někoho cestou potkám,,

Eva

diky za tipy!
ano, je to nase 1. cesta po Kavkazu

my jsme před třemi lety za cca 17 dní objeli větší část gruzie a část arménie: tbilisi – kazbegi – tbilisi – telavi – omalo – dartlo – šenako – telavi – tbilisi – vardzia – batumi – tbilisi a okolí – kláštery v severní arménii – sevan – garni + havuts tar – jerevan – tbilisi. Když nepočítám letenku, stálo mě to něco málo přes deset tisíc, ale moc jsme nešetřili ani na jídle ani na ubytování. není potřeba moc plánovat, přesouvat se je na většině míst jednoduché. bylo to skvělé. tak šťastnou cestu!

Klára

Ahoj Evo, byla jsem s přítelem v Gruzii loni…strávili jsme tam celkem 4 týdny z toho 3 dny v Arménii. Pokud bys měla zájem dozvědět se o Gruzii, a o tom co Tě tam může potkat, něco víc, píšu o tom celkem podrobně na blogu. http://smysluplne.pise.cz/tramtarie/062013/

Eva
Klára:

Ahoj Klaro, ten odkaz bohuzel nefunguje

omg

Smažte někdo toho trolla

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: