HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Černá Afrika

Cestování po JAR

Jan Hurš

Dobrý den. Má prosím někdo zkušennosti s cestováním po JAR? Plánuji tuto zemi procestovat, ale bohužel jsem zatím nenašel dostatek věrohodných informací od lidí, kteří zde žijí, nebo JAR procestovali. Zajímají mne informace o cestování po JAR, ubytování, možnostech stravování a orientační ceny za tyto služby. Koukal jsem i na nabídky CK, ale přijdou mi zde vysoké ceny, tak jsem se rozhodl si vše sehnat a obstarat sám a vyrazit. Děkuji, Honza

Zkušenosti čtenářů

Jaroslav Svoboda

Honzo, Jihoafrická republika je Amerika v Africe. Naprosto bez problémů. Letiště, půjčovny aut, hotely, penziony, parky… Vše. A bez nejmenších problémů. Pozor v Johannesburgu na drobné zlodějíčky, jinde je třeba být obezřetný, ale krádeže už tolik nehrozí. Potřebuješ-li konkrétní informace, zkus mi napsat na e-mail: ovyt@seznam.cz Jarda

Kitty

Prosím, nějaký konkrétní dotaz …

Petr

Jižní Afrika není v pravém slova smyslu africká země. Na jedné straně stále ještě životním stylem silně připomíná jiné mimoevropské „anglosaské“ země, na druhé straně je tam patrný sílící životní styl černých Afričanů. Mezi „bělochy“ a „černochy“ zde stále existuje velká, hlavně kulturní, bariéra. Kriminalita je tam poměrně vysoká, ale když budeš dodržovat určité základní zásady, tak to dobře dopadne. Celkově jsou tam vyšší ceny než u nás a nejlepší způsob, jak cestovat po JAR, je pronajatým autem, i když to samozřejmě (obzvláště, pokud cestuješ sám,) není právě levná varianta. To auto je nejvhodnější i vzhledem k tomu, co je na Jižní Africe nejzajímavější – příroda, národní parky, – kam se člověk dostane nejlépe právě autem. Tip na itinerář cesty: http://www.poznejtesvet.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=210

Andrea

Ahoj Honzo,
JAR, jak už tady bylo zmíněno, není takovou tou typickou Afrikou, i když ještě stále najdeš místa, kde se po africku žije – třeba KwaZulu Natal i Transkei.
Cestovat se dá i místní dopravou nebo lépe, pronajmout si auto a křižovat zemí bez omezení dle Tvých plánů a požadavků. Vybavená 4×4 je okolo 70-100 eur, ale mohl by Ti postačit i normální sedan. Kempy a lodže na každém rohu ceny ubytování při dnešním kurzu budou začínat už na 5 eurech v kempu, lodže samozřejmě více.

Do národních parků se vyplatí, pokud tedy plánuješ návštavu více parků na několika denní safari, si koupit tzv. Wild card (pro pár stojí cca 220eur na rok), pokrývá většinu parků a při propočtu vstupného, máš hodnotu karty za několik dní zpět.
O kartě: https://www2.sanparks.org/wild_new/tourism/pricing.php
seznam a vstupní poplatky: http://www.sanparks.org/tourism/tariffs/

O stravu se nemusíš obávat, supermarkety na každém rohu, levnější i dražší, nakoupit se dá cokoliv, i kuřecí pařáty, sušené maso biltong, nebo exotické maso na steak či guláš. Restaurace, take away fungují spolehlivě.

S bezpečností bych nebyla tak naivní. JAR má obrovskou kriminalitu, Johannesburg a okolí je na tom nejhůře. Do města se nedoporučuje jezdit, nedoporučuje se zastavovat na křižovatkách (odebrání auta, okradení atd). Denně je v novinách několik vražd, znásilnění, přepadení, vykradení domů atd. Situaci bych určitě nezlehčovala. Napětí mezi bělochy a černochy na některých místech houstne! Jsou úseky silnic, kde se ansolutně nedoporučuje zastavovat, neb hrozí car jacking. Jsou tam i cedule. My jsme místy s takovým označením projížděli, kolikrát se vyhnout nedá, nic se nestalo, ale nikdy nevíš.
Po Africe je třeba jezdit s očima okolo hlavy, neprovokovat vybavením a chováním, vyhnout se špatným místům – pak vše bude ok a jinak krásnou rozmanitou JAR si budeš užívat.

Krásnou cestu a mraky skvělých zážitků.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: