HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Cestování – Kambodža

Helena

Ahoj Všichni,
ráda bych se vydala na delší cestování. Chtěla bych začít v Kambodže. Má někdo zájem se přidat? Chtěla bych vyrazit co nejdříve.
Helena

Zkušenosti čtenářů

Luboš

Ahoj, já jedu na konci října do Bangkoku a pak hned do Kambodže, jen na krátko, 10-11 dní.
L.

Helena
Luboš:

Ahoj Miloši,

to je opravdu krátká doba, ale může me se sejít a domluvit se, co by se dalo podniknout. :-). Moje tel. číslo je 725 128 652.

Budu se těšit.

Helena

Karel Mrkvička
Helena:

Ahoj, já odlétám do Bankoku 7. ledna a v Kambodži chci strávit tak 20 až 25 dní. Karel

tereza

ahoj všem,
před týdnem jsme se z Kambodži vrátili, jen bych se chtěla podělit o naši chybu při vstupu do země, abyste ji třeba zbytečně neopakovali.

Z Bangkoku jsem jeli normálním autobusem do Aranaya Pratet, tam jsme vzali tuktuka s výslovným „na hranice“, ovšem tuktuk zkrátka každého bílého zaveze na „konzulát“. To proto, aby si udělal velmi výhodně víza. Víza zde na konzulátě se dají platit pouze v bahtech/ne dolarech, jak je všude psáno. Na naši odpověď, že si víza koupíme na hranicích za dolary nám řekli, že to už nejde, že konzulát je jediná oficiální cesta.

Ačkoliv nám to bylo podezřelé, nezmohli jsme se na silný odpor. Cena víz zde byla 1000b/osobu (má být 25$). Pak jsme udělali další chybu – na otázku, jak dlouho v Kambodži zůstaneme jsme odpověděli pravdivě „Měsíc, chceme vaši zemi opravdu poznat a projet i méně známá místa.“ překlad do khmerštiny = mají hodně peněz, pomožme jim od nich. Během výměny peněz na druhých 1000b, které nám scházely se cena tedy zvedla na 1350b/osobu. Tou dobou již měli naše pasy a víza byla udělena. Pak teprve začalo pravé smlouvání – oni s našimi pasy v rukou chtěli 1350b, my jsme trvali na tom, že už 1000b je pro ně velký zisk. Zkusili tedy citové vydírání, že budou muset zbytek doplatit ze své kapsy. na to jsme s lítostivými pohledy konstatovali, že za chyby se platí(však my jsme taky za tu naší zaplatili) a naštěstí nám pasy v pořádku vrátili. Tukutuk nás potom zavezl cca 1km na hranice(kde samozřejmě víza získáte za dolary), a kde tedy začala ta pravá mafie s taxíkama a lidma . . .

Nevím, jak přesně se této situaci vyhnout, sand vůbec nevysednout z tukutuku u konzulátu a vehementně trvat na cestě na hranice – poznáte to, je tam šíleně moc lidí, slepic, dobytka, všeho, ale jako hraniční přechod to vypadá(narozdíl od konzulátu).

Během dalšího pohybování jsme pro jistotu vždy trvdili, že do týdne odjíždíme.

Jinak bylo vše výborné, toto byla nejvíce negativní zkušenost(bohužel hned na začátku, kdy jsme ještě nebyli ve formě, co se týče místních podmínek). Zpět do Thajska jsme šli přes přechod Cham Yeak(u Koh Kongu) – byli jsme připraveni na stejný styl, ale k našemu ohromnému překvapení je tento přechod diametrálně odlišný(asi proto, že jsme už odcházeli, možná funguje podobný „konzulát“ i zde – nevím)

každopádně šťastnou cestu a užijte si to 🙂

T

Jan Kovanda
tereza:

Ahoj, možné řešení je koupit si víza už v Bangkoku,kde je nižší pravděpodobnost, že budete muset platit více než je obvyklé. Drobné cestovky na Khao San vízum do dne do dvou zařídí.

Pavel
Jan Kovanda:

Dobrá alternativa je i evisa. Oficiální. 25USD.

Pepa2
Pavel:

Sem tam od času si prolítnu web, fóra kolem cestování po Kambodži. Otázka získání víz je velmi častá. Odpovědi kolem získání evisa je velmi složitá, dost lidí se zminují o nefunkčnosti stránek a o permanentní napadání crackery a potencionální hrozbě krádeže karty – pokud si evisa zařídíte, ještě to neznamená, že vás na hranici pustí,klidně si to tam to vizum zaplatíte ještě jednou!!! Osobně si myslím, že evisa jsou dobrá a případů podvodů spojených se získáním jsou malá, respektive existují podvodné stránky vypadající podobně těm oficiálním…. lidi se hold dostanou jinam a musí zaplatit za blbost.

Přikláním se k názoru, že je zbytečné si pořižovat evisum. Kdo bude cestovat letadlem, je získání viza na letišti v PP nebo SR úplně bezproblémové, bez přidaného SCAMu s konzuláty a imigrační se chovají normálně, stačí 1 pasová fotka a v hotovosti $20 na člověka. Kdo cestuje po zemi, je třeba se vyvarovat vstupům do konzulátů, celníkům/imigračním dát přesně $20 a tu fotku (za žádných okolností neukazovat bahty) a potom se jen musíte usmívat :-).

TNT
tereza:

jedině co zabere říct je, že chcete na hranici, a potom říkat, že do Kambodži nejdete tak na co potřebujete viza, že jste na výletě jen k hranicím třeba vyfotit si černé šerify se samopaly 🙂 musí být přece každému u pr*ele co chcete ve skutečnosti udělat!

Kolem 20.11. budu překračovat hranice v Pailinu, tam by to mělo být „klidnější“. Pojedu z Koh Changu do Battambangu. Mám už něco nastudováno z této webové stránky, lidi tam přispívají se zážitky z přechodů a dávají i tipy jak zaplatit jen těch 20 USdolarů, a potom nenalítnout na drahý odvoz do Angkoru – http://www.talesofasia.com/cambodia-overland.htm

Doufám, že nedopadneme stejně. Terko dík za příspěvek.

Mám obavy o tom, že na ambasádě v Bangkoku bude vízum za $20, určitě to bude $25 a ani bych se nedivil, že si klidně řeknou o bakšiš stylem jak to dělají na hranicích celníci, na lonelyplatet foru jsou i takové příspěvky hanící ambasádu v BKK. :-/

turista
TNT:

na kambodzu j enejlepsi asi tohle:
http://www.canbypublications.com/

TNT
tereza:

ještě bych měl otázku jak se ti lidé na konzulátu u hranice prezentovali, byli to něco jako policajti nebo spíš úředníci? mohli mít oprávnění chtít od vás pasy, bez ohledu jestli chcete nebo nechcete přejít hranice, třeba jen zkontrolovat totožnost, platnost thajského víza? na to by museli být právě policajti, vojáci apod.

Pavel
tereza:

Taky jsme v červnu tak trochu naletěli na trik s konzulátem (1000THB místo 20USD), mohlo mi dojít, že když tuktukář chtěl jen 10 THB za odvoz na hranice z vlakového nádraží (vlak 48THB z BKK), něco v tom bude. Ale zase pak už bylo vše v klidu, jak na hranicích, tak s odvozem taxíkem do Siam Reapu za 10USD.
Za 10 dnů letíme znova, tak jsem zvědav, jak bude tuktukář agresívní, když odmítneme na konzulátu vystoupit… Nebo vystoupíme a dojdeme na hranici pěšky…

Pavel2
Pavel:

……v tom případě, jak je daleko konzulát od hraničního přechodu? Díky

Míra

Ahoj všichni.
Budu v Kambodži 25.11.-30.11. 2009. Phnom Penh, Angkor Wat. Nebude tam v té době někdo?

Ninusha

Ahojte,
mohli byste mi poradit, jak se nejspolehlivěji a za rozumnou cenu dostat z Bangkoku do Siem Reap? Po zemi…Jinak v Kambodži budu mít chvíli volna na cestování od 20.12….tak týden…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: