Černá Afrika

„Cerna“ Afrika…

Katka

Bylo by uz konecne mozne prestat hovorit o „Cerne“ Africe? Je to metafora plna negativnich konotaci, zastarala a kolonialni… Kdy jste naposledy slyseli o nekom, kdo se chystal do Ciny, Japonska apod., a mluvil o ceste do Zlute Asie???

Zkušenosti čtenářů

kitty

Já v tom třeba žádnou negativní konotaci nevidím.
Slovem „černá Afrika“ se onačuje ta část Afriky, kde žijí černoši, aby se tak odlišila od její severní části, která je obydlená převážně Araby.
Nevidím nic špatného na tom, že většina lidí v Africe má tmavou (skoro černou) barvu pleti. Co je na tom špatného?

Asi těžko někdo bude mluvit o „žluté Asii“, když žádní Asiaté nejsou žlutí, ale vsadím se, že kdyby část Asie byla obydlená lidmi s fialovou pletí, tak by se o té části Asie mluvilo jako o „fialové Asii“ a to jednoduše proto, že to je rychlé a praktické. Je přece snazší říct „ve fialové Asii“ než „v té části Asie, která je obydlena převážně lidmi s fialovou pletí“.

A úplně stejné je to s Afrikou. Není v tom nic negativního.

Tom

Černá Afrika se běžně používá a dokonce to říkají i sami Afričané, nevidím za tím nic negativního. Stejně jako když Afričané nám říkají bělochu a běžně volají „Bělochu pojď ke mě.“ To jen naše společnost si vytváří umělá pravidla, a obecně přehnanou korektnost.

Eva

Jednou se mi v Lesothu stalo, že jsme s dětma a se Skotským dobrovolníkem zpívali písničku Bye bye black sheep… Napadlo to děti, kterým se líbí a byla to sranda, protože Skot mi tvrdil, že u nich se písnička zpívat nemůže, protože by si někdo mohl myslet, že má rasistický podtext:) Nehledejme problémy, kde nejsou.

Vlada

Je to archaické, to bezpochyby. Urážlivé to nevidím, i když korektnější je podle mě subsaharská Afrika. Už proto že třeba Nubijci, Eritrejci, severní Etiopané nebo Somálci „černoši“ nejsou, i když jsou hnědí. Jestlipak víte, že geneticky mají mnohem blíže k „bělochům“(Arabům, Indům…) než k původním Afričanům.

Tomáš

Nedávno jsem někde četl, že v podstatě žádná černá rasa neexistuje, že je to jen souhrnné označení pro asi dvacet různých ras, které se vyskytují vesměs v Africe.

Dan

Podivejte se, termin „cerna Afrika“ nikdy nemel nic spolecneho s barvou kuze cernych obyvatel Afriky. Terminy „cerna“ nebo take „temna“ Afrika se ve stare literature odjakziva uzival ve smyslu „neprobadana, temna,cerna“ . Ve smyslu „cerna“, co Vy mate na mysli, to mozna bylo prevzato a pouzito az druhotne a mnohem pozdeji.Pokud Vas napadaji takoveto asociace, tek byste si to v hlave mela urovnat predevsim Vy sama.Mejte se pekne.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: