Diskuse k článkům

Asie po zemi na jedenáct měsíců

Vojta

Tak to je muj sen, vzit par tisic (a neni potreba zas tak moc) a vyrazit na vychod…a narovinu bych zvolil i podobnou trasu atd. Fakt se tesim na pokracovani!!!

Zkušenosti čtenářů

Marek

Ahoj Katko, tak se mi zdá, že jsem Tě v tom Kyrgyzstánu na ledovci Inylček potkal. Byl jsem tam v létě 2003, podle informací o "sundání" Lenina v Biškeku to souhlasí. Po ledovci Inylček jsme se skupinkou scházeli z Base-campu do Džajla a potkali skupinku čechů mířící vzhůru. Jedna z holek měla nějaké roztrhané pohorky a říkala, že se s ostatníma nevrátí, že ještě bude cestovat po Asii. Teď když jsem dočetl Tvůj článek, tak jsem si na to vzpoměl. Ať už to jsi nebo nejsi ty koho jsem potkal, tak se těším na další články o Tvém putování.

Marek
Marek:

je to mozne, treba se zase nekde potkame, ahoj

Slavomír Horák

Pořád je tady pár drobností, které nejsou zcela přesné.

– Abychom si ujasnili názvy, prosím, pište, "Kyrgyzstán" a Kyrgyzové" (to se týká i dalších cestovatelů). Já vím, že norma na to ještě není, ale více to odpovídá skutečnosti než rusifikovaný tvar Kirgizie nebo něco podobného.

– "Transkaspickou magistrálu vedenou napříč kazašskou stepí vybudovali Rusové v minulém století"
Jednak to bylo 19. století a jednak Transkaspická dráha (dokončená koncem 19. století) vede z Krasnovodsku (dnes Turkmenbašy), přes Ašgabat, Merv (Mary), Bucharu a Samarkand do Taškentu.
Zřejmě je míněna trasa Orenburg – Taškent, která byla uvedena do provozu v roce 1907, nebo možná tzv. TurkSib, dokonceny, tuším, v roce 1934.Viz Horák, S.: Po stříbrných nitkách Střední Asie. Lidé a Země, ročník 55, č. 1 (2006), s. 61-65.

"Po návratu z hor do Biškeku jsme byli svědky historické události. Celé město nemluví o ničem jiném, sundali Lenina!!! Skutečně, socha je pryč a mramorový podstavec čeká na nového potentáta. Tím měl být tehdejší president a osvícený diktátor Akájev, kdo tam stojí dnes by mě docela zajímalo."
Socha Lenina byla přemístěna na druhou stranu stejné budovy (historické muzeum, dříve muzeum Lenina), takže Vladimir Iljič teď ukazuje směrem do kazašských stepí (slyšel jsem historku, že ukazuje, odkud bude Kyrgyzstán dnes "zpriatizován" (z Kazachstánu a Ruska:)).
Na místě této sochy nechal ještě Akajev umístit památník svobody (Erkindik), o soše prezidenta Akajeva jsem nikdy neslyšel (nemohu však vyloučit nějakou lidovou tvořivost).

"Tian Shian"
v češtině Ťan-Šan

Jiří Johan

Na vaší stránku jsem se dostal proto, že píšete, že čas plyne někde tak, někde jinak. Čas vám může plynout pouze v mysli, v dojmech, pocitech.Reálný čas se musí vyrábět. Vy si vyrábíte čas svého života sama a kolik jste ho vyrobila poznáváte každý den v zrcadle, nebo i pohledem sama na sebe, ostatně jak každý.Nikdy není času málo ani moc vždy jeho jen tolik, kolik si ho generátor prostoročasu vyrobí.
Tento názor Vás zřejmě překvapí, ale když cestujete po různých končinách světa, můžete to někomu i sdělit, třeba budete překvapená, že oni to ví. Čas plyne jen tomu, kdo si ho neváží. Kvůli výrobě času (prostoročasu) funguje všechno, i celý vesmír.Ta informace pro Vás je mým dárkem na Vašich cestách, kde můžete zvlášť dobře pozorovat, jak se všude prostoročas vyrábí. Šťastnou cestu !

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: