Jen pro zajimavost sem nahodim ceny z naseho vyletu do Myanmaru. Nas to docela zajimalo pred odjezdem a ceny se meni rychle, takze nic nebylo dost aktualni. Snazili jsme se cestovat levne jako vzdycky, takze pokud nekdo potrebuje vic luxuxu, tak to bude stat vic. Hotely a vstupy se plati v americkych dolarech, doprava jak kdy a zbytek v mistni mene Kyatech. Drive se penize daly vymenit jen u prekupniku na ulici, ted uz se daji vymenit v soukromych smenarnach (kterych moc neni, my vime o jedne v Yangonu a v Mandalay). Kurz na ulici je $1-850Kyatu (ale slyseli jsme hodne historek o turistech, kteri prisli o penize menenim na ulici) nebo ve smenarne je kurz o neco horsi, ale bez stresu $1-815Kyatu. V Myanmaru nejsou bankomaty a tak clovek musi priject pripraven napakovan americkymi dolary na cely mesic a ty musi byt v uzasnem stavu-jako nove, nikdy neprelozene a ne starsi nez 2006. My jsme si privezli $1320 a zbylo nam $423. V Myanmaru jsme byli 22 dni.
Ubytovani v mistnim hotylku $10-12 dvouluzko (vetsinou se snidani), nebo $6-12 jednoluzko
-takove ceny, ale po trochu usili a hledani. Jinak hotely, ktere jsou v pruvodci Lonely Planet se ceny pohybuji vetsinou od $15-18. Standart levneho ubytovani je pomerne nizky ve srovnani se sousednim Thajskem.
-Mahabandoola $10-Yangon
-New Wave $12- Bagan
-Garden Hotel $12- Mandalay
-Golden Lilly $6- Kalaw
-Queen inn $12- Inle Lake
-Myananda Guest House $12-Bago
-Pann Myo Thu Inn $12-Kimpun
-Breeze Hotel $12- Mawlamyine
Doprava
Vetsinou turisti plati vic, nez mistni a neda se tomu vyhnout.Vetsina express autobusu (express se tomu jen rika, ale express to opravdu neni) jezdi na noc. Vlaky jsou statni a tak vsechno jde do kapsy vlade, z toho duvodu jsme se cestovani vlakem snazili vyhnout, ale 2.a 3.trida je levna a v obdobi vodniho festivalu jsme nemeli jinou moznost.
-nocni autobus z Yangonu do Baganu 15000 Kyatu
-denni autobus z Baganu do Mandalay 6500 Kyatu
-otevreny pickup z Baganu do Mt Popa 3000 Kyatu
-pickup v okoli Mandalay po meste 200 Kyatu, z mesta 400 Kyatu
-zpatecni lod na ostrov Inwa 1000 Kyatu
-zpatecni lod do Mingun 5000 Kyatu
-autobus z Mandalay do Meiktila 3000 Kyatu (mistni cena 2000)
-pickup z Meiktily do Thazi 1000 Kyatu (mistni cena 500)
-pickup Thazi do Kalaw 4000 Kyatu
-nocni express bus z Inle Lake do Yangonu 15000 Kyatu
-celodenni pronajem motorky i s mistnim ridicem v okoli Bago 5000 Kyatu (ridic vedel jak se vyhnout $10 vstupu
-pickup z Bago do Kimpunu 3000 Kyatu (mistni cena 2000)
-nakladak z Kimpunu na Golden Rock (jen do pulky kopce 11km) 1500 Kyatu jedna cesta
-pickup z Kimpunu do Kyaikhto 500 Kyatu
-pickup z Kyaikhto do Mawlamyine 4000 Kyatu
-nocni vlak z Mawlamyine do Yangonu $5
-pronajem lodi na cely den na jezere Inle 17000 Kyatu (pro 6 lidi)
-taxik z letiste do centra Yangonu $6
-autobus 43 z centra Yangonu na hlavni autobusak 200 Kyatu
-pujceni kola na cely den 1000-1500 Kyatu
Trek z Kalaw do Inle Lake 10000 Kyatu denne s pruvodcem, jidlem a ubytovanim v mistnich vesnickach a klasterech. My jsme sli 3 dni/2 noci.
Jidlo
-snidane je vetsinou zahrnuta v cene hotelu a je vsude stejna a to vejce, toast, dzem a banan.
-nudlovka na ulici 200-500 Kyatu
-smazeny samosy nebo jiny dobroty na ulici 50-100 za kus
-barmske curry (nekolik omacek, ryze, maso, polevka, salat a caj) 1000-2000 Kyatu
-indicke Biryani 1700 Kyatu
-2 chapati s cockovym curry (dhal) 100-300 Kyatu
-masala dosai 800-1000 Kyatu
-smazena ryze nebo nudle s vejcem 800-1500 Kyatu
-salat z listu zeleneho caje 500 Kyatu
-pytlik nakrajeneho cerstveho ovoce meloun, mango, papaya, ananas ( podle sezony) 100-200
-pohar s ovocem 500-1200
-vecere v turisticke restauraci 1500-5000
Piti
-mistni verze coly a spritu-star cola a sparkling lemon 300
-dzus z cukrove trtiny 300
-voda 1litr 300, da se plnit z barelu, ale opatrne ze kterych
-caj-po indicku 200-300
-zeleny caj- po cinsku, se podava skoro vsude zdarma
-kafe-mix 3 v jednom 200-300
-pivo tocene 0,4l 600-700
Vstupy
-Swedagon $5
-Bagan $10 (placeni vstupu se da vyhnout)
-Mandalay area $10 (placeni vstupu se da vyhnout)
-Sagaing and Mingun $3 (vstupu do Sagaing se da vyhnout, ale listek plati na obe mista)
-Inle Lake area $5
-Bago $10 (placeni vstupu se da vyhnout, mistni vedi jak)
-Golden Rock $6
Tak to asi vse. Tak jen doufam, ze to nekomu pomuze, kdo se tam chysta:)
vdaka za informacie, ceny vyzeraju byt oproti zvysku SEA dost predrazene. najlepsi deal vyzera byt ten trek Kalaw-Inle lake
k tomu bago ste mohli rozpisat ako sa vyhnut plateniu
Markoff
azia.markoff.biz
Když pojedeš autobusem, tak se tomu nevyhneš. Prostě najednou autobus zastaví, cizince vyženou ven a ten musí zaplatit. na propustce je napsáno 10US i 10E. Jak zaplatíš, můžeš zpátky do autobusu. Ten neodjede, dokud počet zaplacených nesouhlasí.
hm, takze proste nejakou lokalnou individualnou dopravou vyhnut sa tomu hl. tahu
Markoff
Listok o zaplateni vstupu chcu vidiet na recepcii hotelu, kde sa ubytujes. Ak ho nemas, vstupne zaplatis beztak – skasnu ta oni a daju ti listok o zaplateni. Je dobre, ked ho mas u seba celu dobu pobytu v platenej oblasti. Jedine, kde ho nechceli vidiet bolo okolo Mandalaja, napriklad na teakovom moste v Amarapure. Kontrolovali to laxne, takze sa dalo prejst, ale my sme ho beztak mali. Ide o to za ano, zaplatis 10 USD, ale za to nemas iba 1 vstup, ale za tu cenu mozes navstivit viacere pamiatky v Mandalaji aj okoli.
Inak aj ked cestujes miestnou dopravou, trebars v pick-upe s lokalmi, tak aj oni s tebou zastavia na check-pointe, aby si zaplatil. Tam sa proste neschovas. Miestni nebudu kvoli tebe riskovat pruser s uradmi a ani sa im netreba divit.
Prihoda o vstupe zdarma:
Pred 12 rokmi, ked som tam bol prvy krat, sme cestovali po Barme s sefom vypravy, ktory bol velky zgrd na prachy a cestou do Baganu nas prinutil vystupit uprostred noci z busu, aby nemusel platit 10 USD vstupne. Sofer, ani pasazieri nechapali, o co nam ide, a nechceli nas pustit v noci samich von uprostred nicoho. Bolo to trapne, ale nakoniec si presadil svoje. Vystupili sme. Celu noc sme sa hrabali poliami a lukami do Baganu, mimo hlavne trasy a schovavali pred rolnikmi, ktori nadranom sli na pole. Po tomto extempore sme dorazili do Baganu a tam hned v prvom hoteli chcel recepcny doklad o zaplateni vstupneho. A v dalsich sa to opakovalo. Nakoniec sme toho mali plne zuby a napriek prskaniu veduceho vypravy – zgrta, sme sa ubytovali, zaplatili vstup a konecne mali klud. O ja!
Mohl bych požádat o doplňující informace:
Ta útrata 897$ za 22 dní byla za osobu?
Mohl byste prosím napsat přesné adresy směnárny v Yangonu a v Mandalayi, pripadně jak jste je našli.
Jak je to s těmi dolarovými bankovkami? Kde je sehnat v Čechách a opravdu jsou mi třeba jednou přehnuté bankovky v Myanmaru k ničemu?
Máte nějaké aktuální upozornění nebo doporučení?
Odjíždíme tam ve dvojici za měsíc na 18 dní.
Děkuji Cíba
s těma dolarama je to fakt. když už je más nový nepřeložený, tak si najdou nějakou záminku, proč jsou „špatný“ – třeba rok, serie, atd… Prostě vždycky nějaký důvod, proč z původního kurzu chtějí ubrat.A tak to dělají s každou bankovkou.A když měníš, tak ať druhý drží ruku na balíku bankovek a ať je pořád na ně vidět. Nedej se klidně vyměň v bance.
Tak diky za info, nejak to tedy budeme muset risknout s tema dolarama. Nebo jak je to tam s eurama? Daji se tam taky pouzit a maji na bankovky take tak prisna kriteria?
Ahojky všem.. Dnes je do Barmy lepsi si vzit Eura nez dolary, protoze kurs u dolaru je odvisly dle nominalni hodnoty dane bankovky. Za 100 USD bankovku je kurz samozrejme nejlepsi. Za 50 USD dostanete o neco mene za 20 jeste mene.. U eurovek je to uplne jedno jestli se mění vetsi nominalní hodnota či menší.. Ale u plateb vstupného třeba do Bagan zone nedelaji rozdil mezi platbou za zone area, mají 10USD/10 EUR takze v tomto pripade je lepsi samozrejme zaplatit dolary…
Každopádně velmi děkuji za informace, určitě se budou hodit.
Ten listek o zaplaceni po nas chteli videt temer v kazdem hotelu, moc bych na to nesazel.Dalo se v pohode vyhnout placeni u jezera Inle,kde je tusim 5USD i v Bagu(10usd),tam nabizeji nahaneci rovnou jako soucast jejich sluzeb i vyhnuti se tomuto poplatku.V Mandalay doporucuji pujcit skutr a projet si mista ktera vas zajimaji, je to sice celkem hardcore jezdeni , totalne bez predpisu,ale vyjde to mnohem levneji jak taxi a ty zazitky – k nezaplaceni 😉 Hlavne pred vyjetim proverit funkcnost klaksonu 😉
V zadnem pripade nemenit penize na ulici,maji spoustu figlu a jsou mistri v oskubavani turistu,radeji doporucuji vyuzit Central Hotelu nebo bank v centru Rangunu(okoli Mahabandola Rd.).
Vdaka za info, zacal som si robit databazu cien hotelov v Barme, ak by to niekomu pomohlo postupne ich budem davat na stranku burma.sk
Ahoj, ještě prosím o info, jak je to s nutností vyměnit 200USD na osobu za ty speciální bankovky FECy? Dá se tomu nějak vyhnout?
Předem díky.
To už měnit nemusíš.
Tak to je paráda. Chceme tam jen na pár dnů a řešili jsme, jak to udělat, abychom podporovali vládu co nejméně, což by s těmi FECy dost dobře nešlo…
Díky za info.
Povinná směna USD za FEC už dávno neexistuje. Dejte si velký pozor na směnu na ulici. Místní veksláci jsou mistři svého oboru. Nabídnou líbivý kurz, ale mají mraky fíglů, jak Vás oškubat. Na nás to zkusili nedaleko Sule pagody. Pozorně jsme vše sledovali a v jednom okamžiku bleskově oddělili z balíku kyatů asi 50000,-K. Kdyby jsme nedávali pozor, prachy byly v prachu. Nakonec jsme vyměnili v bance, vše O.K.
Adresa banky: Myanmar Citizens Bank LTD
Money Changer Pay-In-Slip
No.383, Mahabandola Road
Kyauktada Township
Yangon
Berou jak USD, tak Eura. Měnili jsme koncem října 2011, a v tu dobu raději brali Eura. Za 1,- USD bylo 795,- Kyatů. Banka je nedaleko Sule pagody.
Pokud jde o nocleh v Rangúnu, spali jsme v Mother Land Inn (2), dvoulůžák 21,- USD – se snídaní a dovozem z letiště do hotelu. K dispozici internet.
Jinak mám k prodeji průvodce LP Myanmar v ČJ a mapu Barmy / nakladatelství Periplus/ v měř. 1:2000000 s mapami: Bagan Area, Yangon, Central Yangon, Mandalay a Old Bagan.
Dodatek: Výše uvedený hotel má adresu:
www. myanmarmotherlandinn.com. Hotýlek byl v době naší návštěvy plně obsazen, lze si ubytko zabukovat předem z domova na netu. Vašek /
v.******@se****.cz
/
Na ulici to opravdu nemá cenu měnit, jsou to strašný šejdíři a pokud se nebudete chtít nechat oškubat, tak se operace za nabídnutý kurz stejně nedokončí. Můžete ten pakl bankovek přepočítávat 10x a stejně bude na konci o polovinu slabší, pak že se jim nelíbí ročník bankovky, série,…
Vcelku šlo směnit na trhu (hlavně u stánků se zlatem), někde i přímo v GH na recepci. Celkově se mi ale zdá, že u Barmy je poměr kvalita/cena z regionu nejhorší.
My jsme menili prachy v Yangonu v trznici na prave straně uplne vzadu a tesne pred zapocetí vymeny jsem jim rekl sva pravidla, ze nejdrive napocitaji penize za 100 USD a polozi je na stul a od te doby se toho nesmi nikdo dotknout kromě mé osoby. Jakmile to odsouhlasim ze je to v poradku tak muzou pripravovat dalsi baliček penez za dalsich 100 USD..
A v tomto sledu byla výměna noprosto v pořádku..Je třeba si určit svoje pravidla a nenechat se zahnat do kouta pod žádnou podminkou. Další peníze jsme již měnili klasicky v bance a kurz byl dokonce o něco lepší než na ulici…
Využijete-li pro nějaký výlet služby nějaké místní cestovky, vymění Vám i bankovky a rozhodně na „novost“ dolarů nenahlížejí tak striktně jako ve směnárně, při směně v hotelové recepci apod.
Chtěla bych se zeptat, zda se dá v každém městě /Bagan, Mandalay,Yangon a Inle najmout větší auto pro 9lidí a za jakou cenu. Jedeme parta 9lidí a pouze já se domluvím.
Proto prosím o radu. Díky předem
Neviem, ci mas na mysli, ze si najmete auto so soferom, alebo ho budete soferovat sami – v tom ti neviem poradit. Myslim, ze mozne to je, barma sa dost posunula a uz si uvedomuju, ze turisti su zdroj prijmov. Mozno niekto poradi tu v diskusii, alebo urcite na mieste – na akejkolvek recepcii hotelu, kde budete spat.
Ale ak myslis miestnu dopravu, tak 9 ludi nie problem. Este si mozete vyjednat aj zlavu. Vezme vas pick-up, ktorym sa tam bezne dopravuju miestni medzi mestami aj na kratsie vzialenosti. Jazdia jeden za druhym, hned, ako sa naplnia. K vam natlacia, predpokladam, este dalich 20 lokalov aj batozinou. Ale mozete sa dohodnut za fixnu cenu, ze bude jazdit len s vami.
A aj busy jazdia casto. Listky sa oplati kupovat vopred. Nemusite kvoli tomu chodit ani na stanicu. Kancelarie s listkami byvaju priamo v centre mesta, alebo vam ich zarezervuju, ci predaju priamo na recepcii hotelu. Funduje to dobre a na podiv sme zazili, ze tak boli dokonca lacnejsie, nez na priamo stanici! Priklad Motherland Inn v Yangone http://www.myanmarmotherlandinn.com/ Statci sa len opytat.
Byli jsme v Barmě před dvěma lety a měnili jsme USD na tržnici u zlatníků a naprosto v pohodě. Jen je pravda, že dolary musely být úplně nové a nepřehnuté. Na ulici jsme zkoušeli jen jednou měnit a nedoporučuji./ když viděli, jak si peníze hlídáme a nedáme je z ruky, sami od výměny ustoupili:-).Na Inle jsme 5 USD neplatili/ náhodou/ , protože jsme odmítli jet s ostatními turisty taxíkem a jeli jsem s místními na korbě malého nákladaku. Řidič měl ohromnou radost, že jsme projeli a platit nemuseli. Občas nás vozili po místních památkách motorkáři – velmi často jsme neplatili vstupy/ radši jsme místnímu koupili pivo/, protože nás vezli jiným vchodem nebo až po 14.hodině- díky levné whisce většina ostrahy po 14. hodině nevnímá a spí:-). Je pravda, že oproti zbytku Asie poměr cena služba zaostává, ale na druhou stranu jsme potkali spoustu místních lidí, kteří nám nabízeli pomoc a nic za to nechtěli/ což se jinde nestává/
Rád bych se zeptal na několik záležitostí o Nyanmaru. Odjíždím 1.11. Thajsko a Bali jsem odchodil v sandálech a treky jsem nosil jako přítěž,jak je to s financemi platit místními nebo dolary nebo 1/2. Na Bali jsem si vzaL drobné USD které jsem pak nepotřeboval. Jak antimalarika ano ne? pitná voda dostupná?
Ahoj , prosím o info jaký je nyní postup v žádosti o víza, platí poslat pasy, 25E + 10E na obálku + žádosti ? Je možné poslat 2 pasy dohromady ?
Pak mám ještě dotaz, jak je to s pronájmem motorky – bez řidiče, v Barmě. Děkuji.
Ahoj, posílal jsem v říjnu do Berlína 2 pasy a 60E (a žádosti, fotky a obálku), zpátky dorazilo za 3 týdny…
Cau, zapomente na levnou Barmu 🙂 nejen ja ale hodne lidi co sem tam potkal bylo nemile prekvapeno aktualnimi cenami v cele Barme. Ja to v ramci 15 dnu neresil, ale byli takovy, ktery svuj pobytv Barme museli s ohledem na budget & celkovou delku cestovani zkratit. Hlavni narust cen se tyka ubytovani. Jeli jsme podle LP-budget accomodation a ubytovani ktere melo stat 5~12USD stalo 30USD. Realita byla takova, ze jsme se nedostali pod 15USD/osoba(Yangon/Mandalay/Bagan/Inle/Chaungtha). Dalsi problem je kapacita – i pri techto cenach je problem ubytko sehnat (Yangoon/Inle) -> vyplati se bookovat predem! Na Inle lake spi batuzkari regulerne v monastery. Samotna doprava je OK, stejne tak vstupy na pamatky (ne vsude se musi platit). Premyslel sem i o preletech, ale cena oproti zde uvadenym byla vyssi, takze prejezdy busem, az na neskutecnou zimu OK 🙂
Jinak super zeme, jen mi prijde ze byt tam o rok driv bylo by lip 😉
Máte ještě někdo podobně „špatné“ aktuální zkušenosti? Existují i jiná ubytka, která nejsou v LP a přitom mohou přijímat zahraniční klientelu? A i u nich je cena takto vysoká?
Musím se přiznat, že mě Ondrův příspěvek s aktuální situací poněkud nahlodal a znejistil v plánu, jet v únoru do Barmy. Hlavně davy turistů a problém vůbec sehnat nocleh mě odrazuje. I když se to asi dalo po drobném uvolnění politického teroru očekávat…
Může k tomu ještě někdo, kdo se v poslední době vrátil z Barmy, něco dodat? Díky.
V.
Vrátili jsme se před týdnem a jsme fakt naštvaní. Všechno je o hodně dražší, než se tu píše, s ubytováním pořád problém. Už se naučili, že to můžou prodat dráž. Doporučuju počkat na jiné období než je zima u nás a v Evropě. Na náš vkus je tam turistů moc.
Ahoj, vratili jsme se z Barmy pred cca 10 dny. Ceny jsou asi drazsi nez v LP, nicmene je mozne dostat se v ubytovani pod 15 dolaru na osobu (pokud netrvas na vlastni sprse). Jedine misto, kde se nam to nepodarilo byla Mandalay, zde jsme za 2luzkovy pokoj platili 30$.
Hotely, kde jsme zustavali jsou nasledujici (ceny jsou vzdy za 2luzkovy pokoj):
Yangon, hotel Motherland Inn 2 – 25$
KinPun, hotel Sea Sar – 20$
Kalaw, guest house Golden Lily – 14$
Nyaungshwe (Inle lake), hotel Aquarius Inn – 15$
Mandalay, hotel ET – 30$
Bagan, hotel Inwa – 20$
Pravdou je, ze za podobne ceny dostanete v Thajsku ci na Bali mnohem vetsi luxus, ale pokud vam staci ciste povlecena postel a sprcha, budete spokojeni.:-). Budte shovivavi, Barmanci se teprve uci jak vyjit turistum vstric, berte na vedomi, ze jejich prostredky jsou omezene a cestovni ruch nema v Barme dlouhou tradici.
V nouzi ci v ramci uspor muzete prespat i v klastere, je vhodne darovat po sve navsteve nejake penize ci jidlo.
Vite nekdo jestli jde prejet BKK – YANGUN po zemi ………….Dik. Jinak letim thajland po 4. , ale zevsech okolnich zemi , byl jsem vsude kromne Barmy , sakra chvatam zpatky . AT ZIJE THAJLAND VECNE .
Z Bangkoku do Yangonu sa nedostanes inak ako lietadlom.
Po zemi to nejde nijako. Thajsko-barmske pozemne hranice su uz par rokov pre turistu uplne uzatvorene. To znamena, ze sa nedaju absolvovat ani tie kratke vylety cez hranice, ktore boli mozne zo severu a juhu Thajska este pred nejakym casom.
No podla tych info tu , sa asi vyhnem barme velkym oblukom, zlate thajsko)))….
Lidi ahoj, mate nekdo aktualni informace o cenach, jestli uz se to ustalilo na nejaky rozumny hladine nebo ceny vesele stoupaji dal? Mame letenky na konec unora na 2,5tydne do Bankoku, odkud jsme chteli pokracovat do Barmy,ale jak to tady tak ctu, tak nevim jestli nezustat v Thajsku. planovali jsme rozpocet tak na $25 na jednoho na den. Je to muj prvni vylet do Asie a po precteni vsech diskusi se pomalu obavam, abychom z Barmy nebyli spis otraveny, nez nadseny 🙁
Chystam sa do Barmy koncom januara 2013.Mam ubytovanie len v Yangone na 2 noci. Je to bez problemov si zabezpecit ubytovanie priamo, resp. cez miestnu cestovku (Bagan,Mandalay,Inle, Ngapali za rozumnu cenu?, alebo je potrebne to riesit momentalne vopred?
Kolko je cca potrebnych USD na osobu na 14 dni? (hotel+strava+vstupy+cestovne-miestne lety)
Je potrebne v tomto obdobi JAN-FEB uzivat antimalarika?
Dakujem za info , pokial niekto vie odpovede.
Cau,
vsechno ubytovani jsme resili az na miste tzn. vzdy pred odjezdem na dane misto jsme volali ze stavajiciho hotelu(telefon je volne k dispozici) a tak si muzete vesele volat a hledat. Nekde to bylo hned, nekdy to chvilku trvalo.
14dni v listopadu me vyslo na 550USD s tim, ze jsme prejizdeli busama. „Velky“ prelety stoji aktualne 120USD, coz mi prislo hodne. Uzij si to!
jedeme za par dni z indie na 28dni, spis trasu mimo LP highlighty. Poreferuju po ceste pripadne po navratu jak nam to prislo a na kolik nas to prislo.
Ahoj, vratili jsme se z Barmy pred cca 10 dny. Ceny jsou asi drazsi nez v LP, nicmene je mozne dostat se v ubytovani pod 15 dolaru na osobu (pokud netrvas na vlastni sprse). Jedine misto, kde se nam to nepodarilo byla Mandalay, zde jsme za 2luzkovy pokoj platili 30$.
Hotely, kde jsme zustavali jsou nasledujici (ceny jsou vzdy za 2luzkovy pokoj):
Yangon, hotel Motherland Inn 2 – 25$
KinPun, hotel Sea Sar – 20$
Kalaw, guest house Golden Lily – 14$
Nyaungshwe (Inle lake), hotel Aquarius Inn – 15$
Mandalay, hotel ET – 30$
Bagan, hotel Inwa – 20$
Pravdou je, ze za podobne ceny dostanete v Thajsku ci na Bali mnohem vetsi luxus, ale pokud vam staci ciste povlecena postel a sprcha, budete spokojeni.:-). Budte shovivavi, Barmanci se teprve uci jak vyjit turistum vstric, berte na vedomi, ze jejich prostredky jsou omezene a cestovni ruch nema v Barme dlouhou tradici.
V nouzi ci v ramci uspor muzete prespat i v klastere, je vhodne darovat po sve navsteve nejake penize ci jidlo.
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
co to sem cpes? To je ubohost a oirani lidi. Lidi nec nepucijte a adminat to blokne. zde jsou rady o cestovani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahoj,
Asi pred mesicem (pulka unora – pulka brezna) jsme se vratili z Barmy a zde je par postrehu (vesmes stejne, co psali ostatni):
– moc, moc a moc turistu!!!
– problem s kapacitou “levneho” ubytovani, tj. do 30 USD pro 2 osoby – oblast Yangon, Inle Lake, (popr. Mandalay, Ngwe Saung Beach) nutno rezervovat predem. Do Inle Lake jsme dojeli pred 5.00 ranni bez rezervace ubytovani (proc taky, kdyz je tam toho tolik). Taxikar nam ukazal ruzne hotely a vsude bylo napsano, ze maji plno. Nasledne zacalo hledani ubytovani – cca od 6.30 do 11.30, kdy jsme jediny volny pokoj nasli za 45 USD ci vice. Meli jsme stesti, ze se jeden pokoj uvolnil tesne pred 11.30, kdy jsme se ptali. Ale pouze na 1 noc (nasledujici 2 dny jsme sli na trek s pruvodcem a na nasledujici noci jsme si ubytko zamluvili). Po teto zkusenosti jsme radeji bookovali ubytko predem. V nejhorsim jsme chteli v Inle Lake spat v klastere, ale co nam povidali francouzi, tak uz je tam cedulka, ze prespani cizincu se nedovoluje (na vlastni oci jsem to ale nevidel).
– ceny – meni se velmi rychle a to bohuzel smerem nahoru. Stejne ubytovani se behem 2 mesicu zvedlo o 5 USD (na 25), snaha mistnich z vas vyzdimat co se da ( takovy pocit jsem nemel zatim nikde jinde, nastesti je to jen v turistickych oblastech). Smlouvani ohledne ceny ubytovani nebylo uspesne – rekli nam, at jdem jinam. Cena jineho zbozi se da celkem dobre usmlouvat (na normalni cenu pro turisty).
– doprava – dalkova doprava je v pohode, rozhodne je lepsi koupit listek dopredu. V autobusech je vazne kosa – asi to maji jako narodni sport zkusit vychladit bus na co nejnizsi teplotu (pri ceste z Yangonu do Inle Lake jsme vlezli do spacaku a meli zimni cepice – nebyli jsme jedini turisti, kteri takto jeli). Mistni doprava je trochu problem – napr. z Inle Lake jsme jeli do Pinday, na recepci jsme si overili, ze bus jede 3x denne. Nakonec jel jen jeden a ten nas nevzal, protoze byl plny (dojeli jsme poruznu – kus jiny bus a pak mototaxi). Neco podobneho bylo z Yangonu na Chaung Tha Beach (jel jen 1 bus misto 2, sice byl vyprodan, ale pro cizince se naslo misto – za poradnou prirazku)
– Plaze – Chaung Tha Beach – dle LP je pro mistni a neni draha. Ceny byly stejne jako kdekoliv jinde ci vyssi, hodne turistu a more mistnich (na vecer na hlavni plazi odhaduji i ke 2000 lidi). Mistni se koupu obleceni, tudiz koupat se tam v plavkach neni prilis vhodne. Tez s cistotou je to nic moc – co sni ci co nepotrebuji jim spadne dolu do pisku (kosti od ryby, igelitove sacky, slupky, …) a do toho jeste vyplavene chaluhy. Ovsem pokud popojdete kousek dal (cca 1-2 km), tak tam uz jsou plaze pekne a vesmes bez lidi. Ubytovani jsme zde byli v “Garden Hill” v chatce kousek za vesnici – kvalita ubytovani super, pouze okolni bananovniky pritahuji neskodne pavouky (ale cca 10 cm velke), kteri lezou do chatky (nas duvod prestehovani). Cena byla 25 USD bez moznosti smlouvani. Nakonec jsme prejeli na Ngwe Saung Beach – ubytovani v chatce tez za 25 USD (da se sehnat levnejsi), ostatni sluzby stejne drahe (nektere i levnejsi – napr. pujceni kola), minimum lidi i turistu, krasna cista plaz – supr.
– Lonely Planet – bohuzel je to “bible” cestovatelu, takze kazdy jede podle ni. My nebyli vyjimka, i kdyz cca 2 dny pred odjezdem nam jeden mistni povidal, ze je novy zakon umoznujici ubytovat cizince doma (tudiz odpada strach z toho, ze nekam dojedete co neni v LP a nebude tam ubytko). Kazdopadne doporucuji tento zakon overit!
– Vizum – na letisti byla cedule, kde se psalo o moznosti udeleni viza primo na letisti a CR tam byla zminena. Jen jsem presne nepochopil, co musi clovek presne predlozit (formular ci pozvani ??? ), aby vizum dostal. Opet nutno overit!
Celkove mohu rict, ze jsme byli z Barmy sklamani (hodne delal ten neuveritelny pocet turistu, problem s ubytkem a neustale smlouvani uplne o cokoli – kdyby nedavali tak smesne vysoke ceny, tak ani nesmlouvame). Priroda tez nic extra, ale normalni lidi jsou neuveritelne super – kvuli nim se vyplati tam jet (jen to chce mimo turisticke oblasti). Do doby, nez se otevrou zakazane oblasti nemam potrebu se tam opet vratit. Jo a jeste jedno pozitivum – za celou dobu jsme nepotkali jedine cechy!
Pokud mate nejake dotazy, klidne napiste 🙂
PS. Vyse uvedeny text ciste vychazi z mych pocitu, je celkem mozne, ze jini lide maji z Barmy naprosto odlisne dojmy.
barmu jsem nedávno navtívila, tak jak se píše, ceny jsou o dost dražší, než je uváděné v LP.
Cestovat tam vyjde opravdu na dost peněz ve srovnání s Thajskem, Laosem nebo Kambodžou. je tam snad i dráž než v Malajsii. Nicméně je tam moc hezky, neuvěřitelně milí lidé, které stojí za to potkat ještě předtím, než tam vtrhnou miliony anglanu na gap yearu a stane se z celé Barmy druhý Vang Vieng. Moje nejolíbenější místo byl Bagan a doporučuju zde zůstat aspoň 4dny. Je to překrásný místo s magickou atmosférou. Dají se tam půjčit kola za cca 1500Kyatu.
Do Yangoonu jedině letecky, po zemi to nejde, jak se tu někdo ptal. Denně tam lítá 3x Airasia, a další spol. z Thajska, podle toho je tam taky pak množství lidí. Se mnou v letadle neseděl snad jediný barmánec, jen turisti. Paradoxně nejlepší kurz na výměnu peněz byl na letišti. Vízum je potřeba mít dopředu, my na místě nic nedostaneme. Vízum se dá zařídit v BKK, cena cca 800-1400THB, podle toho, zda vystojíte frontu sami, nebo to za vás někdo udělá. Na Khao san, resp. Rambuttri rd se da zařídit do druhého dne.
Yangoon- Guesthouse White House – chtěli po mě 30USD za jednolůžák, moji rezervaci na pokoj za 15USD přes net neměli.
Bagan- 25000Kyatu double/cca 30USD byl problem cokoliv najít, napočtvrté jsme našli. Do Baganu jsme přijeli nočním vlakem, byl to docela opruz kolem 6ráno něco hledat.
Kalaw – Golden Lily 7USD/single, organizují treky na Inle Lake. Dost předražené, ale to jsme bohužel zjistili až po. 51000K na 3dny/2noci, v ceně jídlo, ubytko, lod po Inle do Nuyangswe, převoz báglu do hotelu v Inle. Pokud někdo půjdete, obraťte se přímo na guida – Charles Jameel, Rainbow trekking guide, Pink House no.1/87, Union Highway road, Kalaw Tel: 09428316017. Staral se o nás jak o vlastní a byla s ním i řeč o místních poměrech. G.Lily GH si ho najímá, ale shrábne asi hodně pro sebe. Když se člověk domluví přímo s ním, bude to asi levnější kompletně. Spaní v domácnostech, čistější než v klášterech.
Nuangshwe, Inle lake – hotel Goodwill – 30USD/triple
Doprava:
sharetaxi z letiště 10000Kyatu/ pro 4 osoby
Bus Yangoon – Mandalay – 17000K
Mandalay – Anurapura – taxi 6000K
mototaxi Anurapura – Sadaing hill – Mandalay 7000K/jedna motorka
vlak Mandalay – bagan – 10USD
Bus Bagan – Kalaw – 11000K
lod po Inle lake na den 15000K/5osob
Inle Lake – Yangoon – 20USD
Jídlo: od 600 – 4500K, opět docela drahé. typické barmské curry (spousta talířků se vším možným) v místní neturistické restauraci cca 3000K.
Pivo 1000K
Voda 250-400k
Kafe 500K
vstupy:
bagan 10USD nebo 9500K (což neodpovídá, ale vybírají to 🙂 vstupu jsme se bohužel nevyhnuli, taxikář nás zavezl rovnou tam k nim do výběrčí boudy. Nikdo po nás nikde nechtěl lístek vidět. Ani na hotelu ani u chrámů. Spousta lidí co jsem potkala byla bez lístku..
Inle: 5USD, taky se nám nepodailo proklouznout
Sadaing Hill : asi 2USD, neplatili jsme
Schwedagon Paya 5USD
Sule paya 2USD
doporučení:
teplé oblečení do busů, mají klimu až na 13stupňů a ani prosby na kolenou je nepřesvědčí, aby to vypnuli..
na treku taky padají teploty po západu slunce někdy až k 8stupňům
peníze jen USD, s Eury dost problém. bankovky musí být nové, po r.2006
kurz cca 860 za 1USD na letišti, dál 825/1USD v Baganu, Mandalay..někde i 800/1USD. bankomaty jsem viděla v Baganu, Mandalay i Inlelake, asi se mění řádově po dnech a týdnech…
V Baganu lze půjčit zatím jen kola, motorky ne. Motorky v Manadalay bylo možné sehnat, ale stálo to dost – vláda zakazuje turistům jezdit na motorkách…takže mnoho lidí je nepronajímá
noční busy jsou ok, i bezpečné pro samotnou ženskou. Nicméně občas dojíždí do cílové stanice ve tři ráno, pak problém s pokojem a někde je taková tma, že člověk nevidí ani na cestu..nicméně obecně mi Barma připadala bezpečná
A pro ty co jedete: mě by asi ty hordy turistů neodradily od toho tuhle krásnou zemi vidět. Lidé jsou tam velmi přátelští, památky úlet a příroda také stojí za to.
Ahojte,
momentalne sa nachadzame priamo v Majnmarsku (prileteli sme 8.4. do RGN z BKK). Asi sme tu mimo hlavnej sezony, ale turistov tu teda vela nestretame. V Yangone iba v GH asi 5 ľudí, v Mandalay spolu asi 20 a v Bagane podobne. Viza sme si vybavili v BKK (tusim 1260 THB, same day), ale po prilete som videl aj otvorene okienko VOA a par ludi tam nieco riesilo.
Yangon – z letiska, autobus 51 (150 Kyat/os) – z odletovej haly doprava, za 2 min na hlavnej ceste zasa doprava, za 10 min na T-krizovatke zasa doprava a po 2 min ste na busovej zastavke, bus c.51 je oznaceny aj normalnymi cislami pripadne sa pytajte na Sule Paya (zlata pagoda v kruhovom objazde), cesta trva asi hodinku.
Yangon – Ubytovanie v Mahabandoola GH, hned vedla Sule Paya v centre, kusok od busovej a vlakovej stanice, za 10 USD double (5 USD single). V GH nie je wifi, ale kusok od Sule Paya smerom k stanici je hotel May Shan (wifi dosiahne az von, a heslo maju napisane priamo vedla pultiku na recepcii, tak sa iba opytajte na nejaky bus a pozrite heslo).
Yangon – Mandalay – V RGN sme zobrali bus, na autobusovej stanici oproti vlakovej, spolocnost vedla E-lite, 10500 Kyat + 1000 K odvoz na hlavnu autobusovu stanicu (asi hodinu daleko). Autobus v pohode, najprv pustali nejake karaoke v TV, ale neskor to vypli (a nastalo ticho, v busoch v SEA az podozrive) a aj klimatizacia bola OK (v pohode v tricku a dlhych nohaviciach). Yangon odchod 5 pm od pobocky spolocnosti pick-upom, 8pm z autobuska Do Mandalay sme prisli asi o 6am.
Mandalay – do mesta – share taxi 1500K/os. Ospevovany Royal GH bol plny, ale Garden hotel bol v pohode 15 USD double (5.poschodie) aj s ranajkami. Wifi na prizemi az 2 poschodie. Motorka od Mr.Jerry za 8000 K/den (semi auto, benzin 1000 K/l) a presli sme Mingun, Sagaing, Inwa a Amarapura.
Mandalay – Nyaung U bus, zobrali sme lokalny bus, bookli sme to na krizovatke ulic 83 a 32, 7000 K/os. Toto bola prva negativna skusenost v MM. Lokalny bus upraveny na prevoz vela tovaru, sedacky prevarene blizko k sebe vysoko nad zemou, na zemi vsade krabice a pytle, cca asi 200 ludi v jednom buse (na sedadlach, na zemi, na streche), ziadna klima, otvorene okna, ziadna hudba, kriciace deti, zvoniace telefony, neuveritelne drncajuca cesta. Odchod 10pm, prichod do Nyaung U okolo 5am (hned na stanici je super restauracia aj otvorena).
Nyaung U – ubytovanie v Shwe Nadi (10 min od stanice peso), double 15 USD (s klimou, hlucna, ale po chvilke funguje), Wifi. Bicykel 1500 K/den. 10 USD za navstevu Baganu sme zatial neplatili, ale este tu budeme asi dva dni, tak si nas asi niekto odchyti. Turisti skoro ziadni, vela lokalnych na vylete. Dalej mame booknuty bus za 10000 K/os do Nyaungshwe (Inle lake).
Sme tu prave na oslavu vodneho festivalu (Thingyan water festival), a trochu sme sa tu zasekli. Vsetky autobusy zastavili medzi 13.4. – 17.4. (niektore zacnu az 19.4.). Turistov minimalne, vela lokalnych aj v GH aj na uliciach. Par restauracii je zatvorenych, ale vzdy sa da nieco najst. Festival sa oslavuje polievanim kazdeho kto je na ulici, muzov, zeny, turistov nevyjimaje, a je jedno ci ste peso, na bicykli, alebo na pick-upe. Mokri sme za tri dni boli uz asi 6krat, ale dobre sa vyjasite s lokalnymi detmi. Teploty okolo 40°C nonstop :-/
Vseobecne sa ludia stale hanbia, ale su velmi mili (este to tu nie je take turisticke peklo ako inde v SEA). Po anglicky vela nevedia, ale vzdy sa najde aspon niekto kto trochu rozumie, a ti co vedia niekedy chcu iba pokecat (pripadne odfotit sa) s cudzincom. Nestretli sme skoro ziadnych co si chceli pokecat a potom zacali predavat, iba si s nami pokecali a odisli.
Peniaze – Na letisku boli obrovske plagaty MASTERCARD first in MM, alebo nieco take, ale osobne som bankomat neskusal (nabaleny dokonalymi USD z domova) Menili sme v banke na letisku za 875 K/USD (menili tam aj SGD a EURA (tusim nieco okolo 1100 K/€)). V Yangone sme menili za 876 K/USD, spominam iba kurz za 100 USD bankovky, mensimi sme platili v hosteloch a vydavali spat USD a tiez celkom slusnu kvalitu. V Nyaung U dokonca platime 13200 K/double (pouzili kurz na 15 USD za 880 K/USD). V Mandalay sme menili za 877 K/USD.
Jedlo – snazime sa najst vzdy iba lokalne „vyvarovnicky“ pre lokalnych (ked nerozumia po anglicky, ani nemaju menu, iba ukazeme prstom na jedlo najblizsieho stangasta) a zatial vsetko v pohode. Najdrahsie sme zatial mali 1500 K chicken fried noodles, ale vseobecne sa snazime jest za 500 K (noodle soup, thick noodle salat). V pohode sme nasli aj curry s plackami (pea curry, potato curry) za 250 K (mensia porcia, dal som si dve), dokonca sme nasli aj 2 placky chapati s curry a nejakou cukrovou zmesou za 100 K (zasa som si dal dve, ale kedy mate veceru za 200 K (asi 6 korun)). Plechovky Cola, Pepsi, 7-up asi 700 K, lokalne Blue Mountain, Lemon sparkling 300 – 400 K, voda 1l za 300 K. …10 pohladnic za 1000 K, 20 lokalnych cigar 700K, 0,7l Mandlay Rum 1500K, tricka 2000 – 3000 K.
Elektrina tu vypadava raz za cas, v Mandalay mali generator, inde nie.
vdaka za aktualne info s normalnymi cenami (a nie nejakymi 2-3-nasobnymi „od ktorych sa neda nic lacnejsie najst“ ako radi pisu neschopni ludia), nebolo by od veci hodit svoje postrehy niekam na blog, vytvorenie na Travelblog by malo bt jednoduche a prehladne, daju sa tam hodit aj fotky, komentovat a pod. narozdiel od tunajsieho paskvilu z roku raz dva
Markoff
Ja bych nevidel neschopni ale je to o hledani,stesti,nahode, a take o sezone. Ono se to nekdy muze dosti lisit. Netreba urazet nekoho a radeji se podelit a cerpat informace. Sam vim ze nekdy o cene rozhoduje nalada majitele ci ksicht navstevnika. Tak pisme-cteme-neurazejme!
Peter,
bud rad, ze jsi tam mimo turistickou sezonu – jak popisujes ceny za ubytovani, tak koukam, ze je to docela pekny rozdil oproti sezone (ale to se dalo cekat). Zbyvajici ceny odpovidaji drivejsimu stavu. Snad jen doplnim k tem bankomatum – zatim berou pouze Master Card (Visa ne – tu jsme bohuzel meli, nastesti jsme ji nepotrebovali).
A pokud jsi v Baganu jeste neplatil poplatek 10USD, tak se vyhni hlavnim vchodum (od parkovist) do nejznamejsich pagod (tam to kontroluji), staci jit z bocnich stran a jsi v pohode.
Ahoj!
Super článek, zrovna se tam též chystám. Jen bych se chtěla zeptat. Jde tam platit též eury? Kamarádka, co tam byla říkala, že s pomčkanými dolary byly problémy a že jim je nechtěli brát, at si vezmu eura. Jaké s tím máte zkušenosti?
Díky Míša
Byli jsme v Barmě v listopadu a prosinci 2012, peníze skutečně absolutně nové, sledují skoro až fanaticky jejich stav.Eura berou v bankách v Yangonu bez problémů dokonce jsme měli výhodnější kurs než dolar. Na letišti je kurs dobrý, klidně vyměňte něco už tam. Veksláky absolutně nebrat, dávají skoro to samé co banky a to riziko za to nestojí. Měli jsme s nimi „trpělivost“ a nakonec oni ze směny odstoupili, prý špatný ročník nové bankovky. Peníze jsme si přepočítali a hlavně už nedali z ruky a to se jim nelíbilo, chtěli nám je převázat gumičkou, a podobné triky, ale nedali jsme se a tak z výměny sešlo.
Doporučení: mimo velkou čtyřku ( Yangon, Inle, Mandalay, Bagan) se jeď podívat třeba vlakem, asi 9 hod. jízdy,zpět pak busem, do města Mawlamyine (Moulmein)na jihu. Krásné staré koloniální město, druhý nejdelší most v Barmě, nedaleko, asi 15-20 km na sever, jsou 3 viklany na sobě navzdory gravitaci, kam nejezdí moc turistů a asi 40 km na jih jedna z největších soch ležícího Budhy na světě, asi 170 m.Dá se půjčit motocykl a objet to během jednoho dne. Město samo je opravdu pěkné,koloniální stavby z padesátých let min. st.,mešity, křesťanský kostel, kde jsme si i jako agnostici pěkně popovídali s knězem, který toho o Evropě věděl docela hodně.
Ahoj, vim ze toto tema sem nepatri, ale vidim, ze se v diskuzi ukazalo par lidi, co se prave z Myanmaru vratili. A proto se chci zeptat jestli nevite neco o Visa on Arrival, ktere by melo byt reoreticky udelovano hned po priletu v Yangonu… ale na netu se o tom nedaji najit moc duveryhodne informace. Nekdo pise, ze to jde a nekdo ze to nejde… takze tak 50 na 50…
Ahoj,
udělování víz přímo na letišti platí pouze pro pracovní víza ne pro turisty .
ahoj,sou v Yangonu pujcovny motorek?…cena?…dik
Ahoj, omlouvám se že se neptám k tématu, ale nevíte jak se to s pozemním přechodem z thajska do barmy ? Kde je to možné ? A jak je to s cestou zpět ? Někde jsem četl že je pak potřeba nějaká razítko na vycestování, tak kdybyste byl někdo tak laskav a poradil případně dal nějaký tipy.
Marek
Ahoj..
Do Barmy, muzes pouze letecky a pouze s hotovymi vizy,lze je získat i na jejich ambasadě v Bangku, jinak to nelze. O pozemní přechodu jsem slyšel jenom tento příběh, ale nemám jej potvrzený, ale zdá se mi to i docela věrohodné. Prej jde z thajska vyjít, ale musíš na Burmské straně nechat pas a dostaneš takové specialní povolení, které platí pouze do dvou čí tří prihranicnich vesnic, dále už ne. Potom se musí samozřejmě člověk vrátit tím samým přechodem zpět. Jde o to že současný goverment nemá celé oblasti Burmy pod kontrolou, pouze jenom prostředek země a to je ten hlavní důvod, proč nechtejí pouštět cizince přes pěší přechody.
Marku, od srpna jsou otevřeny z thajska 4 pozemní hraníční přechody pro cizince. je to pravda. Někde jsem to našel na netu, jména si nepamatuju, ale to najdeš….
Směna: 1 dolar = cca 980 Kyats, měnit se dá v bankách a směnárnách. Dával bych si pozor na směny od pouličních uličníků.
6 dolarů taxi letiště – centrum Yangonu. Šli jsme opodál od prudících taxikářů a domluvili se s mlaďochama za poloviční cenu.
Hotely 10 – 35 dolarů za dvoulůžák. Pokud přijedete do Yangonu v denní dobu, tak to lze oběhat a poptat se. Jinak rezevace určitě předem. V 11 v noci je vše zavřené.
Taxikama jsme jezdili minimálně, zvlášť v Yangonu, protože funguje dobře MHD (busy) za 200 Kyats. Taxi cca 2 – 6 dolarů.
8 dolarů Shwedagon Pagoda – min. 2 hod. prohlídka a doporučuji si dát více času a vyrelaxovat tam při západu slunce a pak spíš při osvětlení než přes den.
Cca 2000 – 3000 Kyats jídlo v místní restauraci s místními lidmi.
Cca 9 – 10 dolarů regular bus Yangon – Mandalay (obdoba našich dálkových).
14-17 dolarů VIP bus Yangon – Mandalay ) pouze 3 sedačky v řadě a luxus, který jsem neviděl předtím nikde.
POZOR!!! Jak už to tak v takových zemích bývá, tak čím větší komfort v buse, tím větší zima. Jsou to paka zabalený do deky a čepicema, kterým se nedá vysvětlit, aby ztlumili tu podělanou klimu. Venku v noci 25 C a vevnitř 16. Vemte si určo teplý oblečení a čepici.
Mandalay: moto taxi cca 3x levnější jak auto taxi
Doporučuji: 9 dolarů vlak Mandalay – Hsipaw, dlouhý (skoro celý den), ale úžasný.
Hsipaw: doporučuji Mr. Charles Guest House – pouze 7 dolarů za osobu a velký luxus (předem raději zabookovat).
Tam také si dát třídenní trek za pouhých 30 dolarů s průvodcem, bez kterého to tam opravdu není ono, a to včetně spaní a jídla. Pokud si budete moci vybrat průvodce tak ať je to Omang (starosta jedné z vesnic, kde jsme spali přímo v jeho domě a jeho žena moc dobře vaří – je to bezva chlápek a zodpoví vám veškerý dotazy, pozdravujte ho z Čech od Milana a Jakuba).
16000 Kyats bus Hsipaw – Inle Lake: velmi turistické místo, kde platíte 10 dolarů pouze za vjezd do oblasti. Asi by se to dalo obejít, ale to jsme nějak neřešili. Jeli jsme tam taxikem a najednou po nás chtěli 10 babek. Inle Lake je dost drahý obecně, ale stojí za to se tam podívat, když už tam jste. Dá se tam sehnat ubytko i za 10 dolarů na jednoho, ale musíte hledat. My platili asi 30 babek za dva.
Bagan: Winner hotel: 20 babek za dva, půjčení kola 1500 Kyats na den a to stojí za to. Za 7000 Kyats mají elektrokolo (pro dva 12000 jedno elektrokolo).
Pak jsme se zkusili dostat busama do Mrauk U a to byla brutál cesta. Jinak se tam lítá nebo po moři.
3000 Kyats Bagan – Magwe (místní bus 5 hodin)
500 Kyats Magwe – Minbu (tuk tuk)
10000 Kyats Mingu – Ann (brutál bus naložený zbožím, 11 hod. cca 130 km přes hory)
10000 Kyats Ann – Mrauk U (bus cca 5 hod.)
Jen musíte počítat, že někde čekáte několik hodin na ten další bus, takže cesta na dva dny.
V Mrauk U bylo velmi málo turistů a to z důvodu jeho nedostupnosti. Ale bylo tam moc pěkně.
Také doporučuji Hpa-An, kde jsme bohužel nebyli. Fotky z tohoto místa byly úžasný.
Nakonec jsme si dali pět dní na nádherné Maugmagan beach (kousek od Dawei na jihu), kde bylo turistů, že by se dali spočítat na prstech. Vše se tam teprve buduje. Spali jsme tam v rozestavěném maximálně luxusním hotelu (bungalow) přímo na pláži za 28 dolarů pro dva. Sice služby stály zaprd, jelikož tam bílého viděli snad poprvé a nebyli na to vůbec zvyklí, ale snažili se bubáci.
Z Dawei jsme jeli busem pozemní cestou na hranice s Thajskem a pak rovnou do Bangkoku. Za hranicema v Thajsku jsme ale museli stopovat. Hranice jsou otevřený chvilku a tak tam na nás ani nebyli připraveni 😉
Milane, mam otázku: ako ste sa dostali do Dawei? Busom, vlakom, loďou? Ďakujem za odpoveď, určite sa do južnej Barmy chcem pozrieť. Hlavne keď je teraz možnosť po zemi prejsť do Thajska, hurá sláva!
🙂 Tak to se mám na co těšit s těmi financemi koncem listopadu! Tak nějak si představuji rozvojový stát třetího světa, všude vlezné, plno veksláků a otravů, drahé ubytování. Týden vybírám ubytování a je to dost napínavé něco sehnat předem. Těším se, bude sranda, a prý začnou létat balóny i nad Inle Lake, starotvné za 390$, bingo!
ahoj, kde sa daju nájsť info o balónoch nad Inle? v barme budeme v novembri.
http://exploremyanmartours.com/ballon.htm
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak jste cestovali do Dawei… Letadlem? Lodí? Vlakem? Busem? Děkuji
Při výměně peněz v Myanmaru je důležité znát jak oficiální směnný kurz, tak kurz na černém trhu, abyste za své peníze získali co nejvyšší hodnotu
https://www.vietnamck.cz/ostatni/blog/smenarny-v-myanmaru
Tip měsíce: Mexiko
Olinalá: poklad na konci světa
Playa del Carmen
Kolonizační města a zběsilá pravidla mexického silničního provozu
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
ROZHOVOR: Víťa Dostál o Panamericaně, aneb z Aljašky do Ohňové země na kole
Předvánoční pohodu přinášejí do kin Agenti štěstí
ROZHOVOR: S odvahou za dobrodružstvím
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru