City-kayaking v Kodani nabízí volnost a nový pohled na město

City-kayaking v Kodani nabízí volnost a nový pohled na město

  Chcete-li prozkoumat Kodaň opravdu podrobně, nejlepší variantou dopravy je vlastní kajak. Stihnete všechny památky a ještě zažijete poněkud netradiční pohled na celé město.

Dánská metropole Kodaň je moderní evropské velkoměsto, zajímavě položené na pobřeží Baltského moře. Dýchá severskou čistotou, z přístavů fouká svěží vítr a velké barevné plochy fasád hanzovních domů se zrcadlí pastelovými barvami v labyrintu průplavů, říčních ramen i umělých kanálů. Světlovlasí obyvatelé se na sebe přátelsky usmívají – a mají proč. Žijí v jedné z nejbohatších i nejbezpečnějších metropolí na naší planetě.

Na prohlídku nejdůležitějších památek a zajímavých muzeí v Kodani by nám nestačil ani týden. Pokud bychom se pohybovali po městě pěšky, museli bychom po několika hodinách zákonitě padnout únavou. Určitou alternativou je absolvovat pouze procházku uličkami centra podél kanálů, sem tam okouknout zajímavé tržiště, posedět v některé z venkovních kaváren a nechat na sebe působit poklidnou atmosféru, kterou město dýchá.

Sportovnější variantou je projet městem na vypůjčeném city-bike, který je za zálohu k dispozici u všech významnějších turistických lokalit, na hlavním vlakovém nádraží nebo u stanic zdejší MHD. Nevýhodou je ale velmi špatná kvalita nabízených kol, čímž tenhle zajímavý projekt poněkud ztrácí půvab.

Zdaleka nejelegantnější je projížďka spletí kanálů centrem Kodaně na lodi. Nemyslím na turistické motorové pramici, ale na vlastním kajaku či kánoi. Vždyť spousta vodáků projíždí Kodaní na cestě za severskými řekami, jezery či fjordy. A právě poklidná projížďka Kodaní může být příjemným zpestřením i odpočinkem na jinak dlouhé cesta na sever Evropy či zpět.

Plán plavby

Dobrý výchozí bod pro kajakářskou exkursi Kodaní se nachází v menším přístavu v těsné blízkosti vodní tvrze Kastellet. Na břehu centrálního kanálu tu už řadu let shlíží k vodní hladině věhlasná kodaňská Malá mořská víla. Travers na protější břeh se po průjezdu četných mohutných trajektů může stát poměrně dobrodružným zážitkem.

Oblast Nyholm je částečně uzavřeným vojenským prostorem, ale průjezd kanály směrem k jihovýchodu míří do romantického jachetního přístavu. Kromě luxusních plavidel je kotvištěm řady hausbótů, jejichž majitelům by mohl ze srdce závidět i oblíbený Saturnin. Nedaleko odtud, přímo na nábřeží centrálního kanálu Nyhavn, se tyčí ambiciózní stavba kodaňské Opery.

Na opačné straně kanálu leží přístav školních plachetnic společně s dalším labyrintem a kotvištěm nejrůznějších pitoreskních plavidel. Některé lodě se postupem času změnily v plovoucí obydlí, jiné v hudební kluby nebo letní restaurace. Jen stěží lze odolat pozvání na dobré a silné dánské pivo.

Po opětovném traversu přes centrální kanál je možné exkursi završit průjezdem asi nejromantičtější vodní cesty vedoucí okolo dánského parlamentu a národní knihovny. V letních měsících bývá během víkendu nábřeží zaplněné návštěvníky, kteří se do Kodaně sjíždějí za vyhlášenými pouličními jazzovými festivaly. Pozvánce na hudební produkci lze odolat jen stěží, a tak se odpolední projížďka dánskou metropolí může protáhnout až do pozdních večerních hodin.

Hydro

HYDROmagazín – jediný vodácký offline i online magazín v ČR, který píší vodáci pro vodáky. Kanoe, kajaky, rafty, seakajaky, turistika, cestování po vodě, tipy rady, vybavení, pozvánky na akce vodáké diskuze a mnoho dalšího. Vše naleznete vHYDROmagazínu, na webu www.hydromagazin.cz nebo na facebooku HYDRA.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí