Cesta za snem Jardy Krále? Objet na kole svět!

Cesta za snem Jardy Krále? Objet na kole svět!

Jaroslav Šnek Král se kdysi (asi tak před patnácti lety) rozhodl, že se pokusí objet svět na kole. Myšlenka vznikla někdy v roce 1997 v České republice v jeho bydlišti v Plzni zrovna ve chvíli, kdy se účastnil besedy s jedním dálkovým cyklistou. Nebyl to obyčejný cyklista. Byl to první Čech, který svět na kole objel a nyní na samotném konci své velké tříleté cesty besedoval s fanoušky v Plzni.

Byl to natolik emotivní zážitek, že se Jaroslav rozhodl objet svět na kole také. Moc dobře si uvědomoval, že to ale vůbec nebude snadné.  Měl totiž už několik výletů za sebou, například dvoutýdenní cesty z Plzně do Vídně nebo do Innsbrucku. Prostě nejbližších zemí a vzdáleností, které zvládal projet v rámci své dovolené a své kondice. Navíc vždy se svými přáteli, kteří mu v případě obtíží pomohli. Ano, občas pomoc potřeboval. Ptáte se proč? Byl totiž na kole ve svých 20 letech vlastně nováčkem. Jakto? Proč? Jako malý kluk neproháněl dětské kolo kolem svého domu. Nemohl! Protože měl tu smůlu a narodil se s velmi vážnou vrozenou srdeční vadou. Celé dětství nesportoval a měl vážné potíže i s tou sebemenší fyzickou námahou. Vyjít po schodech do prvního poschodí bylo jak vylézt na Mount Everest…

Vše se ale v lepší obrátilo v jeho patnácti letech. V pražském dětském kardiocentru, kde byl pravidelným hostem na pravidelných kontrolách, se podrobil první operaci. Klaplo to! Došlo k prudkému zvýšení nejen fyzické kondice. S menší obavou o úspěch překonává i druhou operaci ve svých devatenácti letech. Od té doby funguje, cestuje i sportuje „upravený Goretexem“. Tímto materiálem má totiž upravenu mitrální chlopeň a defekt mezi síněmi. Ano, sportovci, turisti, horolezci nosí tento materiál na svých botách či bundách, ale Šnek ho má doslova ve svém srdci.

Po operaci se pokusil o první, delší a hlavně samostatnou cestu. V roce 2000 se vydává na cestu z České republiky na Ukrajinu a zpět. Necelé tři tisíce kilometrů během měsíce. Zjišťuje, že cykloturistika ho začíná bavit.

Od té doby každou sezónu tráví několik týdnů, měsíců na kole a postupně projede vlastně celou Evropu.

V květnu 2013 se vydává na svojí vysněnou cestu kolem světa. Během roku a půl se přes 13 zemí (Česká republika, Slovensko, Ukrajina, Moldavsko, Bulharsko, Rumunsko, Turecko, Irán, Srí Lanka, Indie, Nepál, Thajsko, Malajsie) dostává po necelých 17 000 kilometrech do Austrálie.

Zde v Sydney je mu jasné, že vysněná cesta kolem světa nejspíše nevyjde. A to jen z důvodu nedostatku dalších financí. Ale přesto to nevzdává a bojuje s nastalou situací.

Jeden rok se snaží v Sydney vydělat na další cestu. Aby splnil obtížné vízové podmínky pro roční pobyt v Austrálii, musí každý den chodit do školy. Studuje angličtinu, kterou moc zatím nezvládá, ale postupně se zlepšuje. Bohužel všechny zde vydělané peníze směřují do úhrady školy a do dalších životních nákladů v Sydney. Na další cestu se tu prostě nedaří vydělat.

V těchto dnech se nerozhoduje pro ukončení cesty, ale prostě jen o přerušení. Začátkem listopadu 2015 se po dvou a půlletém dobrodružství vrací do Čech, aby si dal do pořádku chlopeň, zuby a hlavně konto… a prostě se připravil na další cestu. A vy se s ním budete moci ihned po překročení hranic setkat na oblíbeném festivalu Cyklocestování v Brně, kde Jarda bude speciálním hostem po celý víkend.

  • 7. – 8. 11. 2015, Brno, BVV
  • Více na www.cyklocestovani.cz.
  • Jedním z největších lákadel bude letos bezesporu projekce „medvědí ženy= bear girl“ Kamily Kielar, která nás zavede do zimního cyklocestování po Aljašce.
Festival Cyklocestování:
  • 7. – 8. 11. 2015, Brno, BVV
  • Více na www.cyklocestovani.cz.
  • Jedním z největších lákadel bude letos bezesporu projekce „medvědí ženy= bear girl“ Kamily Kielar, která nás zavede do zimního cyklocestování po Aljašce.

Sobota 7.11.2015 – Výstaviště, sál Morava – pavilon A3

10:00-11:15 – Jaroslav Král – „Český Šnek na cestě kolem světa 2“ – FILM 2.díl
11:30-12:30 – Michal Gordiak – „Bicyklom za 100 Eur z Bratislavy do Lisabonu“
12:45-13:15 – Martin Stiller – „Jaro-léto bez kola, přesto na horách aneb nová výzva…“
13:30-15:15 – SPECIÁL – Kamila Kielar –„Yukon – severokanadskou zimou na kole“ 
15:30-16:30 – Petr Bartoš – „Jízda Evropou aneb jak se z pěti stane deset“
16:45-17:45 – Broňa Nágel – „80 dní kolem vody naležato“

Neděle 8.11.2015 – Výstaviště, sál Morava – pavilon A3

10:30-11:20 – Martin Matěj – „Kam až dojedu na kole?“ – FILM
11:25-12:30 – Lea Vargovčíková – „Finská Karélie“
12:30-14:00 – Lea Vargovčíková – „Workshop – jak na kole po Skandinávii“
14:15-14:30 – Martin Stiller – „Aktivní víkendy pro rodiny s dětmi“ 
14:40-15:45 – Honza Vlasák – „Největší dobrodružství mého života“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: