Agra (Taj Mahal, Červená pevnost a další)

Agra (Taj Mahal, Červená pevnost a další)

Taj Mahal Tádž Mahal, nejextravagantnější památník lásky, turistický symbol Indie, bílá krajka z mramoru se stěnami s ornamenty z tisíců polodrahokamů. Nádherné impozantní mauzoleum s vysokými minarety, které dal postavit mughalský císař Shah Jahan (Šáhdžáhán) na památku své druhé ženy Mumtaz Mahal, která zemřela při porodu v roce 1631. Stavba palácové hrobky byla zahájena v tomtéž roce a dokončena byla po 22 letech v roce 1653. Taj Mahal je na seznamu světového dědictví UNESCO. (N27 10 27.012 E78 2 31.992)

Red Fort

Další významnou památkou města je Červená pevnost (Red Fort) postavená z masivního červeného pískovce. Obklopují ji 2,5 km dlouhé obvodové zdi postavené v 16. století. Uvnitř mohutných hradeb se nachází desítky dalších paláců a staveb tvořících tak prakticky město ve městě. Pevnost je na seznamu světového dědictví UNESCO.

(N27 10 60 E78 1 60)


Architektonickým skvostem Agry je i hrobka Itimad-úd-Dalauh, která je také z bílého mramoru vykládaného polodrahokamy jako Taj Mahal, je však podstatně menší. Říká se jí taky Baby Taj.

Agra – praktické informace

Agra patří mezi nejméně příjemná města v Indii. Obtěžování, předražování, podvůdky až docela drsné podvody jsou zde na denním pořádku a horší než kdekoliv jinde. Jen pro ilustraci, na co všechno zdejší lumpové přišli: v některých restauracích personál záměrně přiotráví turistům jídlo, po němž následuje okamžitá žaludeční či střevní kolika a to vše jen proto, aby majitelé dostali provizi od předražené rikši, která nebohého cizince odveze k drahému soukromému lékaři, který travičům provizi vyplácí také.

Leží 200 km od Dillí, návštěva je možná v rámci jednodenního výletu letadlem, autobusem nebo vlakem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: