19. listopad je Světovým dnem záchodů!

19. listopad je Světovým dnem záchodů!

Již deset let existuje jeden trošku podivuhodný svátek, je jím Světový den toalete a jeho „slavení“ připadá právě na dnešek, tedy 19. listopadu. Kdo se tomuto svátku vysmívá, neví, jak moc je obyčejný záchod pro svět důležitý a netuší, že kvůli nedostatku záchodů umírá na světě ročně přes dva miliony lidí.

Problémem ale není jen v nedostatku záchodů. Druhou stranou karty jsou bohaté země s nepočitatelným množstvím záchodů splachovacích. Víte, že v průměru spotřebujeme denně ke splachování až dvaadvacet litrů pitné vody?!

A proč záchody vlastně tolik potřebujeme? Ženy, které nemají záchod, nemají ani dostatek soukromí, a tak často vyčkávají do setmění, z čehož plynou různé urologické a gynekologické problémy. Z výkalů všude po krajině se navíc šíří nemoci a možná vás překvapí i souvilost mezi záchodem a rodinným rozpočtem. Lidi, kteří mají latrínu, stráví méně času hledáním místa k potřebě a mají více času na práci. Navíc nemocní lidé jsou méně výkonní.

A jak můžete pomoci právě vy? Třeba jen pomožte organizaci Člověk v tísni zpropagovat Světový den toalet a pošlete fotku nejošklivějšího nebo nejkrásnějšího záchodu, který jste měli možnost vidět, s krátkým popiskem na[email protected]. Vaše příspěvky budou zveřejněny na facebooku a na webu www.rozvojovka.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: