Covid, zdraví a bezpečnost

27. 4. Vstup do Gruzie je bez omezení umožněn všem, kteří se prokáží certifikátem o úplném očkování. Ostatní cestovatelé musí předložit 72 hodin starý PCR-test, po příletu vstoupit do 3denní karantény, kterou ukončí dalším PCR-testem na místě.

9. 4. V Gruzii došlo k uvolnění některých opatření zavedených v souvislosti s COVID-19. Vláda povolila pravidelné mezinárodní lety a zjednodušila podmínky vstupu pro gruzínské občany i cizince. Občané ČR nyní mohou vstupovat do Gruzie za předpokladu, že na hranicích předloží doklad, který prokazuje, že cizinec podstoupil kompletní vakcinaci proti COVID-19 nebo po předložení potvrzení o negativním testu PCR ne starší než 72 hodin. Test PCR budou muset cizinci, třetí den po příjezdu do Gruzie, na vlastní náklady zopakovat. V případě, že test bude negativní, samo-izolace cestovatele nebude nadále povinná.

1.12.2020 Cestovatelé z EU kromě obyvatel vybraných států (nezahrnuje ČR ani Slovensko) mají vstup zakázán.

Gruzie umožňuje Čechům získat víza pro digitální nomády, kteří v zemi zůstanou 180 dní až rok. Podmínkou je minimální příjem 2000 USD měsíčně, zdravotní pojištění, vlastnictví pasu, vyplnění žádosti (vyřízení do 10 dnů) a 12-ti denní karanténa. Program je zdarma.

14.10.2020 Cestovatelé mají až na několik výjimek (např. Slovensko) vstup do země zakázán. Většina letů je zrušena.

Co se týká bezpečnosti, Gruzie nevybočuje z průměru zemí v tomto regionu. Výjimku tvoří území Abcházie a Jižní Osetie a regiony poblíž území se separatistickými tendencemi. Obě oblasti jsou rovněž relativně bezpečné, avšak napjatá může být situace na hranicích s Gruzií. Přechod mezi Gruzií a Jižní Osetií je prakticky uzavřen (s výjimkou vedlejších cest) a hranice s Abcházií je otevřena v závislosti na aktuálních podmínkách. Zde může docházet k „přeshraničním“ ozbrojeným incidentům. Do Abcházie potřebujete povolení ke vstupu od Českou republikou neuznaného ministerstva zahraničí Abcházie. Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení.

V Gruzii je běžné, že vás lidé ze zájmu osloví na ulici a chtějí si popovídat, rozhodně nejde o nějaké rizikové chování, jsou to vesměs lidé vřelí a srdeční, takže není třeba se ničeho bát. Osobně mám bohaté zkušenosti se stanováním volně ve všech oblastech Gruzie, nicméně nejste-li si jisti či cestujete-li do země poprvé, doporučuji stanovat blízko vesnice či se domluvit přímo s místními lidmi a postavit stan u nich na zahradě, nebývá to problém. Budete-li cestovat do horských oblastí nedaleko ruských hranic (Kazbegi, Rača,..), buďte připraveni na to, že můžete potkat hraniční stráž, která vás může požádat, abyste se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.

Mezi Českou republikou a Gruzií neexistuje smlouva o poskytování zdravotní péče. Gruzínské úřady nevyžadují zdravotní pojištění, ale doporučuje se mít ho uzavřené. Za ošetření se platí v hotovosti. Úroveň gruzínského zdravotnictví je nízká, obzvláště ve venkovských oblastech. Ve Tbilisi je několik soukromých nemocnic na dobré úrovni (www.aversi.ge).

S aktualizací online průvodce Gruzií nám pomohli Slavomír HorákAndrea KalinováLenka Hradecká.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: