Doprava

Hlavním mezinárodním letištěm ve Švédsku je Stockholm Arlanda. Z Prahy sem létají například aerolinky Austrian Airlines, Air Baltic, Norwegian a také ČSA, u kterých se cena zpáteční letenky pohybuje okolo pěti tisíc korun. Nízkonákladové aerolinky jako Ryanair či Wizzair využívají stockholmské letiště Skavsta, které se však ve skutečnosti nachází zhruba 100 kilometrů od švédského hlavního města. Bohužel ani jedna z těchto nízkonákladovek nezajišťuje spoje z Česka.

Doprava do země

Zejména při cestě do jižní části Švédska mnozí využívají lety na letiště v dánské metropoli Kodaň, odkud jezdí pravidelně vlak do švédského města Malmö. To je od kodaňského letiště vzdálené  zhruba 30 kilometrů. Vlaky by měly jezdit každých 20 minut. Cesta trvá  zhruba 25 minut a lístek stojí 105 SEK.

Další letiště ve Švédsku jsou Göteborg Landvetter a City Airport a Malmö – Sturup.

Z Dánska, Norska a Německa lze rovněž do Švédska přicestovat vlakem. Dánsko se Švédskem spojuje most Öresund, který je považovaný za druhý nejdelší pevný most na světě – měří 16 kilometrů. Z německého Berlína je možné se do Stockholmu dostat tzv. Berlínským nočním expresem. Cesta trvá necelých 15 hodin a cena lístku je od 399 SEK.

Mezi Švédskem a Finskem, Dánskem, Belgií, Estonskem, Litvou, Lichtenštejnskem, Německem a také sousedním Norskem funguje lodní přeprava.

Z České republiky je možné se do Švédska rovněž dopravit autobusem. Spoje zajišťují dopravci Eurolines a Bohemian Lines. Eurolines jezdí z Prahy do švédských měst Göteborg, Malmö a Helsingborg a to denně kromě soboty a úterý. Autobusy s Prahy vyjíždějí v 18.00 a v Göteborgu jsou ve 12.50 následující den. Z  Göteborgu pak vyjíždějí autobusy pětkrát týdně ve 14.40, v Praze jsou následující den okolo poledne. Cena zpáteční jízdenky je od 4200 korun pro dospělou osobu.

Bohemian Lines provozují spoje z Prahy do Stockholmu. Autobusy vyjíždějí z české metropole každé pondělí a pátek v 16.45 respektive v 18.45. Do Stockholmu pak dorazí následující den okolo 15.45. Ze Stockholmu jezdí autobusy každou neděli v 8.30 ráno, v Praze jsou druhý den okolo 5.45. Cena zpáteční jízdenky je od 3490 korun za dospělou osobu.

Doprava v zemi

Ve Švédsku platí staré právo tzv. Allemansratten, dle kterého je povoleno se volně (pěšky, na kole, po vodě – zkrátka bezmotorově) pohybovat po krajině a to včetně soukromých pozemků. Samozřejmě je však nutné dodržovat několik pravidel. Je nutné respektovat přírodu a soukromé vlastnictví. Nesmí se vyrušovat zvířata ani ničit rostliny. Rozbít tábor je povoleno jen v dostatečné vzdálenosti od lidských obydlí a mimo farmářskou půdu. Velké skupiny by měly požádat majitele pozemku o povolení přenocovat. Vnitrostátní letecká přeprava ve Švédsku se vyplatí jen těm, kteří mají málo času, neboť je poměrně drahá. Nejvíce domácích letů zajišťuje aerolinka SAS. Ve Švédsku funguje velmi dobře železniční přeprava. Většinu spojů zajišťuje státní dopravce SJ.  Nejvýhodnější ceny získáte, když si lístek zakoupíte v dostatečném předstihu, zhruba tří měsíců.

Plánujete-li více cest vlakem, rovněž se vyplatí pořídit si Sweden InterRail Pass. Při cestování ve Švédsku je nutné brát v potaz, že na rozdíl od moha jiných zemích, zde není kromě několika výjimek povoleno přepravovat ve vlaku jízdní kolo. Lze to jen na několika málo spojích, které můžete vyhledat na webových stránkách železniční společnosti. Nicméně je nutné si rezervovat místo pro kolo alespoň den předem. Poplatek za přepravu kola se pohybuje okolo 150 SEK.

Na aktualizaci online průvodce se podílelaKateřina ČervenkováaMartina Lipenská.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: