Kuchyně

Moldavská národní kuchyně je sice prostá, ale velice zdravá a výživná. Je typická hojným zastoupením cereálií, zeleniny, ovoce, mléka a vajec. Rozhodně si nesmíte zapomenout v některé z restaurací objednat nějaký z nabídky s salátů, politých pikantní omáčkou.

Národní pokrm je mamaliga, kukuřičná kaše, podávaná s nasekaným skopovým masem, sýrem a smetanou. Pro všechna jídla je charakteristická výživnost a hodně koření. Běžné jsou také pokrmy připravované na dřevěném uhlí na roštu. Oblíbenou lahůdkou je placynta (koláč se sýrem, dýní, rajčaty nebo jablky). Mezi populární pokrmy patří i plněná kapusta, pečené kuře, boršč a brynza.

Moldávie je proslulá svými víny. Nejlepší moldavská vína i brandy poznáte podle toho, že mají na obalu bílého čápa v letu s hroznem vína v zobáku. K tomuto znamení se váže jedna velmi stará moldavská pověst. Před mnoha lety byla jedna pevnost obléhána nepřáteli. Ačkoliv obránci bojovali statečně, došla jim voda a začali trpět velikou žízní. Zdálo se, že jejich konec je nablízku a nepřátelé se už chystali oslavovat vítězství. Pak se ale přihnal silný vítr a donutil obléhatele padnout k zemi.

Stovky čápu přiletěly nad věže pevnosti s hrozny vína v zobácích a shazovaly je dolů obráncům. Tím ptáci uhasili jejich žízeň a povznesli jejich bojového ducha. Vojáci pevnost ubránili a dokonce útočníky porazili. Od té doby symbolizují bílá čapí křídla štěstí a dobrotu. Vinařství je v Moldavsku velice silně zakořeněno. Když ještě země patřila Sovětskému svazu, bylo právě Moldavsko největším producentem vína v sovětské mocnosti. V četných městech a vesnicích jsou vinice a vyrábí se tu víno, brandy i sekt. Jejich chuť a vůně je tak skvělá, že zdejší vína mají na kontě více než 250 mezinárodních ocenění. Mezi nejznámější moldavská bílá vína patří Ryzlink, Gligote a Semilion. Moldavský Kabernet a Bordeaux zase dominují vínům červeným. Často se pije také káva, řada moldavských obyvatel nepohrdne vodkou.

Moldavská vína

Pěstování vína patří k obživě většiny lidí na venkově. Sladké chuti a jiskře, kterým vás nápoj na první pohled zaujme, pomáhá místní vhodné klima a kvalitní půda. Nejvíce vinných sklípků a prodejen se nachází v městečkách Purcari, Ciumai, Cojusna nebo Cricova. Právě v Cricove narazíte na unikát – největší vinný sklep na světě. Je tvořen podzemními chodbami, delšími více než 100 kilometrů a návštěvníci si mohou prohlédnout kolekci třiceti miliónů vinných lahví.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: