Kuchyně

Jídlo znamená na Maltě nejen nutnost, ale především požitek. V maltské kuchyni se odráží charakter ostrova s rozvinutým pěstováním ovoce a zeleniny, blízkost na ryby bohatého moře, vlivy kuchyní okolních zemí i radost ze života.

Restaurace s tradiční kuchyní paradoxně běžně nenaleznete, a pokud ano, tak obvykle na venkově a nikoliv ve vyhlášených letoviscích. Malťané své speciality vaří nejraději doma.[cut]

Turisté si v restauracích dávají většinou jídla ze středomořské kuchyně, na která jsou zvyklí (francouzská, italská) nebo různé speciality (čínské či indické). Pokud máte zájem ochutnat něco opravdu „maltského“, je dobré se informovat u místních obyvatel.

K jídlům se podává voda, výborné víno, místní pivo a limonády. Je tu k dostání většina evropských značek nealkoholických i alkoholických nápojů.

Spropitné se nedává, dle místního bontonu není ani vyžadováno. Ve většině případů bývá v restauracích k holé ceně připočítáván kuvert (stolné), jeho výše je vždy uvedena na jídelním lístku.[/cut]

Vlivem různých kultur je maltská kuchyně velmi pestrá a až „nebezpečně“ chutná. Je postavena na sicilském základě s podstatnými vlivy kuchyně maurské, doplněná o množství místních ryb, které často nemají ani české názvy. Doplňována bývá přirozeně sezónním ovocem a zeleninou a místním kořením. Jídelníček byl v minulosti obohacen také recepty z dalších oblastí Itálie a z Francie (rytíři dovezli i nejlepší odrůdy vinné révy z Provence). Kupodivu málo do zdejší kuchyně zasáhly anglické recepty. Hospodyně na Maltě se baví nakládáním ovoce a zeleniny i přípravou nejrůznějších džemů a směsí. Nejlepší nakládaná rajčata umí na Gozu, nejchutnější džemy pocházejí z jihu Malty. Nakládaná zelenina dochucuje těstoviny nebo se dál upravuje do tradičních omáček a do nejrůznějších zeleninových polévek, zvaných minestra. Vynikající a chuťově jiné pak bývají saláty doplněné nakládanou zeleninou. Na jaře se na zelených pláních setkáte se sběrači bylin a koření, na podzim po prvních deštích se hledají hlemýždi.[cut]

K jídlu se pije většinou voda a také skvělé maltské víno, bílé i červené, místní pivo Cisk Lager anebo nealkoholická specialita – limonáda Kinnie, což je po vychlazení osvěžující nápoj vyráběný z citrusových plodů a dochucovaný utajovanou směsí bylin. Příprava tradičních maltských pokrmů je zdlouhavý proces – žádné „minutky“, takže do uspěchané moderní doby se poněkud nehodí. Zde se jedná spíše o obřad, kuchař si s přípravou pohraje. To platí i o samotném stolování, jí se pomalu a jakýkoliv spěch se i v restauracích považuje za nezdvořilost! Neodpustitelnou, jste-li na návštěvě. Malťané jsou zkrátka pravými gurmány se vším všudy. Vaření bývá tradiční zábavou i relaxací mnoha zaměstnaných mužů a často pro celou rodinu i příbuzenstvo o vídendu a o svátcích vaří muž.

Pro případ rychlého občerstvení využijte k tomu určených kantýn, pekáren a stánků, kterých je zejména v turisticky atraktivních místech během sezóny vždy dostatek. Anebo některou z cukráren, čajoven či kaváren.

Co k „rychlému obědu“?

Především během léta doporučujeme rychlé a levné občerstvení nahrazující oběd:
Saláty – nejrůznější typy z místní zeleniny čerstvé, sušené i nakládané, doplněné rybami či drůbežím masem.
Pastizzi –taštičky z listového těsta, plněné přírodním sýrem ricotta a vajíčky nebo hráškem, masem či ančovičkami.

Mezi vyhlášené pochoutky patří maltské pečivo, venkovský chléb a cukrárenské výrobky. Když ještě nebyly trouby v každé domácnosti, nosilo se nejen těsto, ale i sobotní jídlo jako polotovar zabalený v ubrusu do hromadné vesnické trouby, kde se o ně postaral pekař-profesionál. Tato tradice se v některých vesnicích stále udržuje a o sobotách bývá k vidění především na jihu Malty a na Gozu.

Sladkosti se podávají klasicky jako závěrečný chod po jídle nebo ke kávě či čaji. Pekárny i cukrárny jsou plné sladkého trvanlivého pečiva, koláčků i dortů. Všude je k dostání místní chalva z mandlí a cukru. Některé cukrárny jsou vyhlášené a není špatné si v nich s výběrem nechat poradit od personálu.

Něco typického?

Pokud chcete něco typického a osvědčeného pozřít, pak objednejte zeleninovou polévku (minestra), králíka (fenek) a na závěr třeba koláč (pie) nebo sladší plněné kremrole (kannoli). Osvěžte se vínem (značka Verdala nezklame), pivem (cisk) nebo limonádou (kinnie). Jako aperitiv zkuste likér z medu, mandlí nebo opuncií. Whisky a brandy na ostrovech najdete nepřeberné množství. Nezapomeňte na místní sýry a vynikající olivy.

Některé maltské speciality:

Aljotta –rybí polévka s česnekem, rajčaty, rýží a čerstvou majoránkou

Bragjoli –hovězí roláda plněná kapary, olivami, vejci a upravovaná na místním červeném víně

Biskuttini tar – tradiční sladké pečivo

Falda mimlija – dušená svíčková pečeně

Fenek –králík vařený s kořením na červeném víně nebo v pikantní rajčatové omáčce

Helwatat-tork (chalva) – pasta z cukru a mandlí

Hobza– tradiční maltský chléb

Hobz biz-zejt– plněný chléb s olivovým olejem, jako náplň se používá nakrájené vařené rajče, olivy, česnek, černý pepř a sůl, občas také ančovičky nebo tuňák posypaný bazalkou

Kamocci – zelná roláda plněná sýrem

Kannoli – kremrole plněné směsí z čerstvého sýru a čokolády nebo kandovaného ovoce

Kapunata – maltská verze francouzského ratatouille nebo našeho leča, z rajčat, zelených paprik, cuket a česneku, často se podává s grilovanou rybou

Kawlata – vydatná zeleninová polévka s uzenou klobásou

Lampuki – tradiční maltská ryba, podává se dušená, grilovaná nebo obalovaná v těstíčku

Mistra tal-Haxix – zeleninová polévka s vepřovým masem

Minestra – polévka z čerstvé i sušené zeleniny posypaná strouhaným ovčím nebo kozím sýrem

Pie Dorado –koláč se špenátem, květákem, rozinkami a vlašskými ořechy

Pulpettum – sekaná pečeně ze směsi vepřového a hovězího masa a jater

Qara ´baghli biz – opékané cukety, obvykle podávané v pikantní omáčce

Qubbajt – maltská varianta tureckého medu

Ross fil-forn –zapečená rýže s mletým masem, sýrem a rajčatovou omáčkou

Stuffat – hovězí guláš

Timpana – těstoviny s mletým masem, olivami a špenátem v sýrové omáčce

Maltská kuchyně – literatura
Anne & Helen Caruana Galizia: The Food and Cookery of Malta. London 2001.
Přehled receptů včetně podrobného popisu přípravy, příklady menu z historie i současnosti, lokální speciality a zvyky.

Víno

Réva se na Maltě pěstovala od pradávna a víno patří k tradičním a vyhledávaným ostrovním produktům. Vinnou révu sem přivezli ještě před naším letopočtem Féničané. Ačkoliv na ostrovech obvykle vládne suché středomořské klima a podloží není příliš úrodné, některé odrůdy na Maltě rychle zdomácněly. Za úspěch vděčí maltské vinařství především řádovým rytířům, kteří dbali o rozšíření vinic, na dovozu vhodných sazenic především z Provence, Itálie a Španělska a zavedly tu osvědčené technologie na zpracování vína. Díky staletým zkušenostem nabyly pak produkty na dokonalosti. Pro Maltu jsou tradiční dva druhy hroznů, botanicky vzato jde o endemity: Ghirgentina (používá se k výrobě bílého vína) a Gellewza (pro víno růžové a červené). Víno je díky klimatu, péči, tradicím a kvalitě zpracování vynikající. Rozhodně nebudete litovat, když ochutnáte víno vyrobené už z domestikovaných druhů hroznů jako je Cabernet Sauvignon nebo Cabernet Franc, Merlot, Petit Verdot, Syrah, Grenache, Carignan, Ruby Cabernet, Chenin Blanc, Chardonnay, Savignon Blanc, Pinot Grigio, Trebbiano nebo Moscato. Plošné omezení vinic otevřelo trh dovozu vybraných hroznů z italských oblasdtí – Sicílie, Puglie, Abruzz, Friuli, Trentina a Piemontu. Místní hrozno dozrává už v polovině srpna a díky dovozu dalších plodů ze severu se hlavní vinařská sezóna na Maltě uzavírá v polovině října.

Na Maltě a Gozu je asi patnáct hlavních producentů vína, nepočítáme-li drobnější farmáře. Významnou a produkcí největší vinařskou společností na Maltě se už v padesátých letech minulého století stala firma Marsovin. Dalším významný krokem v maltském vinařství znamenal začátek pěstování odrůdy Cabernet Sauvignon. Produkty z ní se tehdy staly senzací. Následně vznikaly nové vinice na východě ostrova, především u Marsaxlokku a v roce 1975 se na trhu poprvé objevilo víno zvané Marnisi. Poptávka po maltských vínech rok od roku roste a produkce se zvyšuje. Vyvážejí se především do Itálie a Velké Británie, u nás jsou dosud téměř neznámá. Pokud budete mít zájem o degustaci vín na Maltě, kontaktujte přímo vinaře firem Marsovin, Emmanuel Delicata nebo Meridiana Wine Estate.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: