Doprava

Pokud pojedete autem, potřebujete platný český řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. Pokud nejste majiteli auta, kterým cestujete, vezměte si s sebou úředně ověřené zplnomocnění k používání svěřeného vozidla.

Samotná Budapešť se dá objevovat s použitím 10 rozličných dopravních prostředků. Je tu metro, autobus, tramvaj, trolejbus a meziměstský vlak HÉV. Centrum města je spojeno s Městskými sady již 100 let podzemní drahou, první na Evropském kontinentě.[/cut]

Letadlo

Maďarské národní aerolinie MALÉV umožňují svými leteckými linkami přímé vzdušné spojení mezi Budapeští a 48 velkoměsty ve 32 zemích světa. Do hlavního města Maďarska přilétají formou pravidelných vzdušných spojů letadla 19 zahraničních leteckých společností. Maďarským mezinárodním letištěm je budapešťský vzdušný přístav Ferihegy.

Taxi

V maďarských městech můžete cestovat také taxíky, abyste vyloučili případná pozdější nepříjemná překvapení, je lepší si předem s řidičem dohodnout cenu za odvoz. Minibusová služba Maďarských státních drah (MÁV) vás odveze z nádraží na jakoukoli požadovanou budapešťskou adresu, zajistí dopravu z jednoho nádraží na druhé i z nádraží na letiště. Cestování taxíkem v Budapešti je porovnání s Prahou mnohem dražší záležitost. Musíte si dávat pozor, bohužel okrádání turistů na jízdném je dost časté.

Vlak

Železniční síť je také kvalitní, a poměrně hustá. Má paprskovitou strukturu a rozbíhá se po celém území státu z jednoho středu, kterým je Budapešť. Státní dráhy mají název MÁV – Magyar Államvasutak.

V Budínských horách je v provozu Dětská železnice, obsluhovaná železničáři starými 7-14 let. Lanová dráha dopravuje na Hrad, sedačková lanovka a ozubená dráha zase na Budínské kopce. Výhodné je pořízení budapešťské karty. Slevu kartou lze uplatnit už u letištního minibusu (shuttle), ve městě vám poslouží jako jízdenka na dopravních prostředcích. Opravňuje ke zlevněnému vstupu, nebo ke vstupu zdarma do muzeí, zoologické zahrady, Vidámparku a Budínských jeskyň. Jsou s ní levnější prohlídky města a také četné kulturní programy, slevy z cen nabízejí majitelům karet i některé restaurace, kavárny a obchody. Karta má platnost 48, nebo 72 hodin a je k zakoupení v kancelářích Tourinform, v pokladnách jízdenek MHD, jakož i ve většině cestovních kanceláří, hotelů a muzeí.

Autobus

Vnitrostátní autobusová doprava zajišťuje pravidelné autobusové linky do nejrůznějších měst a rekreačních středisek v Maďarsku. Můžete cestovat i autobusem, společnost se jmenuje Volánbusz. Cestování autobusem vám vyjde cca o 30 % dráž, než vlakem (myšleno 2.třída).

Cestovat můžete i stopem, v Maďarsku je to taky běžné, hlavně v létě kolem Balatonu.

Maďarsko má hraniční přechody se Slovenskem, Rakouskem, Srbskem, Slovinskem, Chorvatskem Rumunskem a Ukrajinou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: