Doprava

Letecká doprava do Lucemburska je příjemná, ovšem už méně příjemný je fakt, že mezi Českou republikou a Lucemburskem neexistuje přímá linka. Pokud proto toužíte po letecké dopravě, budete muset letět s přestupem. Nabízí se možnost cestovat přes Frankfurt nad Mohanem, Vídeň, Curych nebo Amsterdam. Jednotlivé varianty se cenově výrazně liší, a to podle místa přestupu i letecké společnosti, se kterou letíte.

Autobus jezdí skoro každý den z Brna přes Prahu, směr Velká Británie. Staví (uprostřed noci) i v Lucembursku. Připadně linka do Paříže má zastávku v Metách (Metz), lze pak přesednout na vlak.

Cesta vlastním autem je vzhledem k příjemné vzdálenosti Lucemburska od České republiky nejčastějším způsobem cestování. Pro cestu automobilem hraje i fakt, že je nenáročná, alespoň z finančního hlediska. V Německu ani Lucembursku se totiž neplatí dálniční poplatky (v Německu navíc můžete více sešlápnout plyn, takže cesta je i poměrně rychlá).

Doprava v zemi

Lucemburská železniční společnost Chemins de Fer Luxenbourgeois zajišťuje kvalitní síť vlakových spojů, a to v dokonalé synchronii s dopravou autobusovou, protože samotná železniční síť není v Lucembursku příliš hustá. Vlaky jsou většinou dobře vybavené, čisté, bezpečné a přesné. Lze v nich uplatnit řadu slev i tzv. Lucemburskou kartu, která kromě využívání hromadné dopravy opravňuje k volnému vstupu do nejrůznějších pamětihodností.

Autobusová síť je v Lucembursku velmi hustá, fungují tu desítky spojů. Pravidelné linky spojují všechna větší města, ale snadno se s nimi dopravíte i do každé vesničky. Autobusové linky úzce spolupracují s železniční dopravou.

Cestovat po městě nebo na kratší vzdálenosti je možné taxíky, do kterých nasednete na stanovištích nebo si je můžete přivolat telefonicky. Zastavování taxi přímo na ulici není v Lucembursku běžné. Všechny vozy jsou vybaveny taxametry, za jízdu od 22 do 6 hodin je účtována přirážka přibližně ve výši 10 % z celkové ceny. V Lucemburku a dalších velkých městech funguje autobusová městská doprava, která je přiměřeně hustá a navazuje na další autobusové i vlakové spoje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: