Kuchyně

Lotyšská kuchyně je do jisté míry ovlivněná okolními zeměmi, nejvíce se podobá kuchyni finské. Lotyšská jídla rozhodně nepatří k těm dietním, spíš lze říct, že jsou hodně vydatná a těžká. Dalším charakteristickým rysem je minimum koření, kromě pepře a kmínu Lotyšové většinou svá jídla ničím jiným nedochucují.

Lotyšové si potrpí na čerstvou zeleninu, mléčné produkty, maso i pečivo, především pak lehce nasládlý černý žitný chléb. To je základ většiny pokrmů. Oblíbené jsou rovněž luštěniny, ze kterých se připravují zejména kaše. Často se zde také setkáte s nakládanou zeleninou či houbami a kyselým zelím. Lotyšové rádi nakupují potraviny na tržištích. Vyhlášené je obrovské tržiště v Rize, kde jsou rozlehlé haly zaměřené na prodej zeleniny, ovoce, mléčných produktů, masa, pečiva i ryb.

Z mléčných pokrmů je nejoblíbenější kefír.Mezi oblíbená lotyšská jídla patří polévka s masovými kuličkami – frikadelu zupa, masové koule kotletes servírované s brambory, vařené brambory s tvarohem, vepřový bůček s hrachovou kaší či jitrnice. Velmi rozšířené jsou také tzv. piragi, slanina s cibulí zapečené v kynutém těstě. Velmi chutný je lotyšský kmínový sýr Jánu siers.

Zejména v přímořských oblastech jsou samozřejmě oblíbené ryby, ochutnat můžete například herinka či pstruhy. Stejně jako v okolních státech i v Lotyšsku holdují svéráznému nápoji kvas, který vzniká kvašením obilovin a může být lehce alkoholický. Lotyšové však především milují pivo, které tu má ostatně již poměrně dlouhou historii. Nejrozšířenější značka je Aldaris, v zemi však funguje řada menších pivovarů a určitě stojí za to vyzkoušet jejich produkci.

Z alkoholických nápojů se těší velké oblibě také bylinný likér Melnais balzams, což v překladu doslova znamená černý balzám. Receptura likéru je tajná a pochází od lékárníků z 18. století. Hustý černý likér by mělo tvořit 24 bylinek, včetně zázvoru či dubové kůry. Správně by se měl skladovat v dubových sudech. V Lotyšských obchodech jej zaručeně poznáte podle speciálních hliněných nádob, ve kterých se prodává. Stará legenda dokonce říká, že ruská carevna Kateřina Veliká onemocněla při své návštěvě Lotyšska a uzdravilo ji prý několik doušků zázračného černého balzámu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: