Doprava

V Litvě je hustá síť autobusových spojů, takže se velmi snadno, rychle a poměrně levně dostanete takřka kamkoliv.

Spoje zajišťuje několik společností, například TOKS, Transrevis či Busturas nebo Klaipeda Bus Fleet. Jízdenky lze zakoupit i online na webových stránkách jednotlivých dopravců. Jízda na kole je skvělým způsobem, jak poznat Litvu, máte-li ovšem více času. Napříč celou zemí vedou cyklistické stezky s poměrně dobrým značením. Na kole se dá tímto způsobem velmi snadno objet prakticky celé Pobaltí.

Doprava do země

Litva je členem Evropské unie a také Schengenského prostoru, při vjezdu do země tak nemusíte nic řešit.

Z české republiky do Litvy létají ČSA a airBaltic. Zpáteční letenky z Prahy do litevské metropole Vilnius se dají koupit od 3500 Kč. Většina mezinárodních linek přistává na letišti ve Vilniusu. Nízkonákladové aerolinky jako Ryanair však využívají letiště v Kaunasu.

Další možnou dopravou jsou dálkové autobusy. Dopravu zajišťují společnosti Eurolines, Ecolines a Tourbus. Autobusy Eurolines vyjíždějí z Brna a cena se pohybuje okolo 4000 Kč za zpáteční jízdenku pro dospělou osobu. Ecolines jezdí z Prahy s jedním přestupem v Marijampolé. Tourbus odjíždí z Brna, Ostravy a Olomouce. Zpáteční jízdenka vyjde na 4160 Kč.

Z Litvy se autobusem dostanete do okolních zemí, včetně Běloruska, kam je však nutné mít již předem vyřízená víza. Složitější může být vstup do ruské exklávy Kaliningrad, kam je rovněž zapotřebí mít předem vyřízená ruská víza. Z Vilniusu vedou také železniční spoje do Moskvy, Petrohradu či Minsku.

Na aktualizaci online průvodce se podílela Kateřina Červenková (novinářka a turistický průvodce na volné noze).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: