Covid, zdraví a bezpečnost

Je povinný negativní test ne starší než 48 hodin přeložený do litevštiny, angličtiny nebo ruštiny (lze ho podstoupit i v Litvě do 24 hodin od vstupu do země) a 14denní izolace bez ohledu na výsledek testu. Izolaci lze zkrátit, když nový test podstoupený 10. den po příjezdu bude negativní.

Test a izolace nejsou povinné pro osoby, které postoupily očkování nebo v období 90 dnů před vstupem na území onemocněly na COVID-19.

Každý cestující přijíždějící do Litvy prostředky hromadné přepravy se musí před odjezdem zaregistrovat a obdržené potvrzení – tzv. QR kód – předložit při nástupu do letadla, trajektu, autobusu nebo vlaku. Cestující přijíždějící do Litvy za účelem pobytu autem, se musí zaregistrovat do 12 hodin od vstupu do země.

Podmínka testu, izolace a registrace se nevztahuje na osoby, které přes Litvu jen tranzitují. Podmínkou je rychlý průjezd Litvou bez zbytečných zastávek a bez noclehu.

26.11.2020 Cestovatelé z tzv. červených států (mezi něž patří k 26. říjnu i ČR) musí při vstupu do Litvy buď předložit negativní test (ne starší než 48 hodin) nebo nastoupit do 10-ti denní izolace s možností provedení testu a ukončení izolace. Pro vstup do země je nutná registrace.

16.10.2020 Pro vstup do Litvy je nutné mít QR kód stažený získaný po vyplnění zdravotního dotazníku. Je možná 14-ti denní izolace.

Litva patří mezi bezpečné země. Pokud budete dodržovat několik základních pravidel (nechodit po setmění do nebezpečných čtvrtí, hlídat si na ulici a ve veřejné dopravě zavazadla), nemělo by vám hrozit žádné velké nebezpečí. Pouze homosexuálové či příslušníci etnických menšin by mohli být vystaveni agresivnímu chování.

Je však třeba dávat si pozor při řízení. Podle evropských standardů totiž patří litevští řidiči k těm nejhorším. Dochází zde velmi často k dopravním nehodám, které jsou většinou zaviněny neukázněností řidičů. Rovněž chodci by si měli dávat pozor při přecházení silnic. Mimo města je velká pravděpodobnost, že vám může před automobil skočit divoká zvěř.

Mezi místní nejnebezpečnější zvířata, která mohou například přenášet vzteklinu, patří lišky a kuna, konkrétně mývalovec kuní. Jediným jedovatým zvířetem v litevské přírodě je zmije.

Na aktualizaci online průvodce se podílela Kateřina Červenková (novinářka a turistický průvodce na volné noze).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: