Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: Lárnaka s krásnou pobřežní promenádou, město Páfos na skalních útesech, které patří do UNESCO, ruiny antické Salamíny, proslulé pláže v Limassolu, Lárnace a na málo obydleném poloostrově Karpasía.

Cestopisy z Kypru

Velký ostrov Kypr se nachází ve Středozemním moři asi 80 km jižně od Turecka. Bývalá britská kolonie získala nezávislost v roce 1960. Od roku 1974 je ostrov po turecké invazi rozdělen na dvě části. V severní části byla vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou však dosud uznalo jen Turecko. V jižní části se nachází Kyperká republika, člen EU.

KYPR

Obě části jsou odděleny tzv. Zelenou linií, která je střežena jednotkami OSN. Poslední pokus o znovusjednocení byl proveden v roce 2004, byl ale v referendu odmítnut řeckou částí ostrova. Rozdělení území a někdy i vztahy mezi dvěma největšími etniky – Řeky a Turky – cestování po Kypru poněkud znepříjemňují. Hlavní město Nikósie je rozděleno Zelenou linií od roku 1974. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Kypru.

Zajímavosti v Kypru

Kypr je krásný ostrov, s mnoha nádhernými plážemi a zajímavým centrálním pohořím Troodos vhodným pro trekking i lyžování. Pýchou ostrova jsou křižácké hrady, starobylé vinice, vzácné fresky ve starých klášterech a římské vily s mozaikovými podlahami.

Další fotky z Kypru si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: