Příroda

Tato trojice Kanárských ostrovů oplývá neskutečnou rozmanitostí přírody. Najdete tu scenérie sopečné krajiny, písečných dun, vavřínových lesů, terasových políček, rozkvetlých svahů, palmových hájů. Svezete se ponorkou po mořském dnu a vystoupáte na Pico del Teide, nejvyšší horu Španělska. Výborně se najíte v některé z rybářských vesniček a můžete udělat nespočet pěších výletů v nádherných skalnatých horách.

Kanárské ostrovy leží sice blízko Afriky, ale také v Atlantiku, který je bouřlivý a studený. Vysoké vlny, černý písek a ledová voda láká jen otrlé. U moře se tedy dlouho válet nebudete.

Ostrovy jsou protkány hustou sítí panoramatických silniček, které vedou i do vesnic ležících „na konci světa“, a tak je můžete snadno a přitom dobrodružně prozkoumat i s dětmi. Na Gran Canarii nebo Tenerife se dostanete pětihodinovým přímým letem a mezi ostrovy jezdí pohodlné trajekty společnosti Fred Olsen. Když si vyberete pro cestu jaro, zažijete navíc veškerou rozmanitost barev a vůní zdejších květů.

Milujete surf? Na Fuerteventuře si budete připadat jako v ráji. Surfařský ráj na Kanárských ostrovech. To je Fuerteventura!

GRAN CANARIA: Nejmenší kontinent světa

Třetí největší kanárský ostrov má téměř dokonale kruhový tvar a jeho hlavním rysem je rozmanitost. Fauna, flóra a samozřejmě i klima se mění od mírného přes subtropický až k tropickému pásu a krajina připravuje překvapení na každém kroku.

Tejeda Roque, Bentayga a horské vesničky

Jako první základnu si vybíráme horské městečko Tejeda (1.050 mnm), strategicky umístěné ve středu ostrova. Městskou promenádu lemuje několik výtečných restaurací a kaváren. Samozřejmě s výhledem na terasová políčka pod námi a hory v čele s majestátní Roque Bentayga.

Půlhodinový výstup na posvátnou skálu vede po snadné pěšince od parkoviště. Doporučuji poté zajet do blízkých vesniček El Toscon a El Carrizal. Silnička se vine po úbočí porostlém žlutou kručinkou, trsy agáve a desítkami druhů kaktusů skoro na konec světa. V hlubokém údolí poskakuje voda v prudkých říčkách a nad ní se rýsují roztodivné stolové hory. Před námi se na skále trčí asi dvacet domků, jeden na druhém, aby obyvatelé využili každou volnou plochu pro pěstování všeho, co potřebují. Muži klábosí v taverně, ženy sklízí lahodné meruňky. Je ticho, zastavil se tu čas. V Evropě takový pocit běžné nemívám, a tak si dáváme místní vínko a nasáváme klid. Nad hlavou se neustále honí mráčky, ale ostré skály nad námi je trhají.

Artenara: jeskynní domky a tvrdý život místních

Oblast na západ od Tejeda je plná jeskynních obydlí. Z Artenary, kde najdeme perfektní muzeum, pokračujeme do vesničky Acusa Seca. Se svými 15 domky vytesanými do skály se krčí na okraji hlubokého údolí a je krytá povážlivě nahnutou slepencovou skálou. Tady necháváme auto a vyrážíme na 2,5 hodiny dlouhý okruh přes vesnici Acusa Verde. Zdejší jeskynní domky jsou většinou obývané domorodými zemědělci, kteří tu na svazích horko těžko pěstují, co se dá. Vesnice leží nad působivou, divokou roklí, po jejímž okraji se vine v serpentinách silnička zpět nahoru.

Roque Nublo, symbol ostrova

Nejkrásnější skály vyvrhla země při dávných sopečných činnostech na okraji hlavní kaldery, v okolí obce Ayacata. Zatímco s dětmi můžete zvládnout výstup na Roque Nublo velmi jednoduše z parkoviště Goleta, pokud máte možnost dopřát si celodenní výlet, začněte už 3 km západně od Ayacata u Hoya de la Vieja a vydejte se vzhůru mandloňovým lesem pod masivem Montana del Aserrador až do sedla, kde se připojuje klasická trasa na plošinu s bizarními skalními útvary zvanými Roque Nublo.

Pro děti: palmové háje a písečné duny

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: