Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: hlavní město Dublin s katedrálami a hradem, historická města Kilkenny, Cork, prehistorická lokalita Hill of Tara, hrad Cahir Castle, vřesoviště a rašeliny v národních parcích Connemara a Glenveagh a Killarney jeden z největších irských dolmenů Drumanone u Boyle, megalitické kamené kruhy a keltské kříže u Carnodagh a neolitické hrobky v Meathu.

Cestopisy z Irska

Irská republika je nejzápadnějším evropským státem, který zaujímá větší část irského ostrova. Atlantický oceán, který omývá irské břehy, výrazně ovlivňuje tamní počasí. Svěžímu vzduchu prosycenému vodou však krajina vděčí za své živě zelené barvy. Naštěstí když padne vlezlá mlha nebo přijde déšť, vždycky je nablízku nějaká útulná irská hospůdka.

Bohatá vegetace, kapradiny, vřesoviště a rašeliny dávají Irsku mystický ráz. Na severním a západním pobřeží se tyčí rozeklané skály, vysoké útesy a poloostrovy vybíhající daleko do Atlantiku. Množství jezer ve vnitrozemí vybízí k rybaření. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Irska a prohlédněte si Irsko v obrazech.

Zajímavosti v Irsku

Území je osídleno od pradávna. Nachází se zde mnoho památek z různých historických období, ať už jde o megalitická pohřebiště, dolmeny, keltské kříže nebo středověké kláštery, hrady a kostely. Jedím z nejvýznamějších archeologických nalezišť je bezesporu oblast Boyne. Zajímavostí je zde také nový ostrov Surtsey, ležící asi 32 km od jižního pobřeží Islandu, vytvořený vulkanickými erupcemi v letech 1963 – 67. Ačkoli je Irsko drsná země, zdejší lidé jsou přátelští a bodří. Je to však přísně katolická země, kde například platí zákaz potratů.

Další fotky z Irska si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: