Doprava

Doprava do země

Mezinárodní lety odbavuje letiště Lennart Meri, které leží zhruba 4 kilometry od centra Tallinnu. Létají sem především spoje ze Skandinávie, ostatních Pobaltských zemí a pak také z evropských metropolí jako Londýn, Paříž, Frankfurt či Amsterdam. Do Tallinnu létají také spoje z východu, například z Petrohradu, Moskvy či Kyjeva.

Letecké spojení s Prahou zajišťují aerolinky Air Baltic, LOT, Finnair, Aeroflot či Lufthansa. Zpáteční letenku lze pořídit zhruba od 5 tisíc korun. Do Tallinnu rovněž létají nízkonákladové aerolinky Ryanair a Easyjet. Ryanair provozuje spoje z Brém, Dublinu, Dusseldorfu, Barcelony, Londýna, Manchesteru, Milána a Osla. Easyjet létá mezi Tallinnem a Londýnem. Estonsko rovněž provozuje vlastní aerolinku Estonian Air.

Do Estonska vede dobré silniční spojení z jihu po tzv. Via Baltica. Tato mezinárodní silnice E 67 spojuje Tallinn s Varšavou a měří 970 kilometrů. Po této cestě se lze do Estonska nejjednodušeji dostat také z České republiky. Na E 67 by v budoucnu měla navazovat rozestavěná dálnice D 11, která by měla vést z Prahy přes Hradec Králové do Varšavy. Další silniční spoj vede z Tallinnu do Petrohradu.  

Mezinárodní železniční spojení vede z Estonska pouze do Moskvy. Cesta trvá zhruba 15 hodin a vlaky vyjíždějí každý den. Po železnici je také možné se dostat do sousedního Lotyšska. Z estonského města Valga jezdí třikrát denně vlaky do Rigy.


Mezinárodní autobusové spoje jezdí mezi Tallinnem a Petrohradem, Kyjevem, Kaliningradem, Varšavou, většími městy Litvy a Lotyšska a také několika německými městy. Tato spojení zajišťují největší dopravní podniky Luxexpress Group, Ecolines a Hansabuss.
Spoj z Prahy do Tallinnu zajišťuje společnost Ecolines a autobusy jezdí každé pondělí, středu, čtvrtek a sobotu. Z Prahy autobusy vyjíždějí vždy večer z autobusového nádraží Florenc, druhý den k večeru pak autobus staví v lotyšské metropoli Riga, kde je nutné přesedat na další autobus do Tallinnu. Cesta trvá zhruba 22 hodin. Zpáteční jízdenka vychází na 95 eur pro dospělého. Spoje je možné vyhledat, rezervovat i zaplatit přímo na stránkách dopravce www.ecolines.net.

Z Tallinnu je možné se do okolních států přepravovat rovněž trajekty. Lodní spojení vedou do švédské metropole Stockholm, do finských Helsinek a Mariehamnu a také do německého přístavu Rostock. Na trase mezi Tallinnem a Helsinkami jezdí více než deset spojů denně v obou směrech a jedná se tak o jednu z nejrušnějších námořních tras v Evropě. Trajekty na této trase zajišťují společnosti Tallink Silja Line, Viking Line, St. Peter Line a Eckero Line. Cesta trvá zhruba dvě hodiny a cena za zpáteční lístek lze zakoupit od 42 eur za osobu.

Doprava v zemi

K řízení automobilu na území Estonska motoristé potřebují řidičský průkaz (doporučujeme mezinárodní řidičský průkaz), malý technický průkaz, označení CZ na vnějšku vozidla a zelenou kartu. Automobil si můžete najmout ve větších městech a na letišti. V Estonsku je hustá silniční síť. Většina komunikací má pevný povrch a je v relativně dobrém stavu. Jezdí se vpravo. Dopravní předpisy jsou obdobné jako v České republice. [/cut]

Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 110 km/h na dálnicích. Zvláštností je nařízení, že osoby, které vlastní řidičský průkaz kratší dobu než dva roky, musí jezdit maximální rychlostí 70 km/h (v obci 50 km/h). Policie dodržování rychlosti důsledně kontroluje, překročení tvrdě pokutuje. Počítejte s tím, že vozidla musí svítit i za dne. Bezpečnostní pásy se musí používat na všech sedadlech (pokud jsou jimi vybavená). Není povolen žádný alkohol v krvi a řízení pod vlivem alkoholu je velmi tvrdě postihováno. Síť čerpacích stanic je dostačující. U velkých čerpacích stanic je možné koupit jakýkoliv benzín, u malých čerpacích stanic můžete mít problémy s koupí bezolovnatého benzínu. Akceptovány jsou i platební karty.

Autobusy jsou hlavním způsobem hromadné dopravy v zemi. Existuje široká síť pravidelných linek, na mnoha trasách jsou provozovány expresní linky. Jde o levný způsob dopravy.

Vnitrostátní trajekty spojují kontinentální Estonsko s estonskými ostrovy. Dopravu zajišťuje společnost Saaremaa.Společnost provozuje celkem 4 linky a to Kuivastu – Virtsku, Triigi – Soru, Heltermaa – Rohuküla a Rohuküla – Sviby.

Železniční síť sice není v Estonsku příliš hustá, avšak do všech hlavních měst jezdí pravidelné linky. Spojení je provozováno například na trase Tallinn – Tartu. Vnitrostátní spojení mezi kontinentálním Estonskem a estonskými ostrovy provozuje letecká společnost Kuressaare Lennujaama to na trase Pärnu – Ruhnu – Kuresaare.

Letadlo létá dvakrát v týdnu (úterý a čtvrtek).

Soukromé taxíky musí mít na střeše viditelně umístěné číslo vozu a název společnosti, která tuto službu provozuje. Je dobré se na jízdném domluvit před nasednutím do vozu. V estonských městech můžete využívat také maršut-taxi, což jsou minibusy, které jezdí po pravidelných trasách a zastavují na požádání. Zpravidla se do nich nevejde více než deset cestujících. Ve větších městech se dále můžete pohybovat autobusy, tramvajemi a trolejbusy. Jízdenky se kupují ve stáncích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: