Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: kosmopolitní metropole Kodaň, jedinečný sociální experiment – kolonie Christianie, Hamletův hrad Krongorg v Helsingoru, Arhus s parkem Legoland a krásným okolím, ostrov Bornholm a Møn.

Cestopisy z Dánska

Konstituční monarchie Dánské království se rozkládá na Jutském poloostrově a dalších  více než 400 ostrovech v Severním moři, z nichž pouze 70 je obydleno.

FAERSKE OSTROVY

K nim patří ještě autonomní oblasti Faerské ostrovy v severním Atlantiku a Grónsko. Hlavou státu je královna Margrethe II., která vládne od roku 1972. Ačkoli je Dánsko členem NATO a EU, nepřijalo měnu euro. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Dánska.

Zajímavosti v Dánsku

Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí. Hlavní město Kodaň leží na ostrově Sjælland, kde sídlí i královská rodina. Povrch celého Dánska tvoří roviny a nížiny. Průměrná výška dosahuje pouhých 30 m nad mořem. V západních oblastech se nacházejí vřesoviště a rašeliniště, které spolu s mlhou a brzy padající tmou vytvářejí náladu jak z pohádek Hanse Christiana Andersena. Země nabízí živá moderní města s historickými památkami a malebný venkov se severskou přírodou.  Starobylé hrady a pevnosti upomínají na historii Dánska pevně spjatou s chrabrými Vikingy. Jezerní oblast kolem Arhusu vybízí k trekování nebo cyklistice. Ke klidné relaxaci se hodí ostrov Bornholm. Opravdová severská strohost a drsný půvab čeká na cestovatele na Faerských ostrovech.

Další fotky z Dánska si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: