Doprava

Do Dánska je nejpohodlnější a nejkratší doprava letecky, kodaňské letiště má velmi dobré dopravní spojení s centrem metropole. [cut]Jezdí z něj rychlodráha do kodaňské centrální železniční stanice, odkud se koleje rozbíhají do všech koutů Dánska. Kodaň spojuje s ostatním evropskými velkoměsty kvalitní železnice. Z České republiky je možné jet s přestupem v Německu. Nejrychlejší cesta vede podle některých informací přes Hamburk, kde je třeba přestoupit, dále přes Rostock, pak trajektem do dánského města Gedser a znovu vlakem až do Kodaně. [/cut]

Z České republiky jezdí do Dánska několik autobusových soukromých společností, většinou vyjíždějí několikrát týdně z Prahy.

[cut]Železniční doprava v zemi je kvalitní. Železnice spojuje všechna větší města, mimo jiné Kodaň, Odense, Esbjerg, Horsens, Randers, Herning a Alborg. Vlaky Inter City, které jsou na dánských kolejích velmi časté, jezdí po hlavních trasách s hodinovým rozestupem. V těchto vlacích je cestujícím k dispozici prodej novin a časopisů, restaurace i menší kiosky s občerstvením. Časté jsou i expresní spoje zvané Lyntogs, které jezdí na delší vzdálenosti.[/cut]

Autobusová doprava je velmi hustá. Zajišťují ji státní i soukromé společnosti. Autobusem je možné cestovat i po Kodani, která je rozdělená na několik zón, podle nichž se odvíjejí i ceny jízdného.

Trajekty jsou nedílnou součástí dánské dopravy, bez nich by to tady snad ani nemohlo fungovat. Hlavní trasa mezi dánskými ostrovy je tzv. Great Belt Link, ale používat můžete i malé trajektové spoje. Nejfrekventovanější spojení jsou mezi přístavy Kalundborg a Arhus, Ebeltoft a Sjallands Odde a mezi Ronne a Kodaní.

Vzhledem k tomu, že je Dánsko placatá země, téměř všichni zde jezdí na kolech, ve větších městech jsou půjčovny kol.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: