Kuchyně

Tradiční kuchyně je v Černé Hoře velmi rozmanitá, jídla jsou vydatná a také se zde vaří především z velmi kvalitních přírodních surovin.

V přímořských oblastech jsou velmi oblíbené ryby, na kterých si můžete pochutnat jedak v restauraci, ale také si můžete pořídit čerstvou rybu na trhu a upravit si ji sami podle chuti. Dále si zde pochutnáte na mořských plodech či na sušeném skopovém tzv. kastradina.

Pro horské oblasti jsou typické pokrmy z jehněčího masa, mléčné výrobky a sýry. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří jehněčí vařené v mléce (Brav u Mlijeku) či vařené brambory se sýrem a čerstvým tvarohem. Výtečné jsou rovněž domácí marmelády z lesních plodů.

Z tradičních pokrmů můžeme dále jmenovat kačamak, máslové brambory s kukuřičnou moukou v čerstvém slaném tvarohu podávané s jogurtem nebo čerstvým mlékem, zelje u kokote na kastradinu, tedy vařené zelí s uzeným sušeným skopovým masem. Vařené fazole s uzeninami pojmenované čorbast pasuli připomínají například portugalskou feijoadu. Na jídelním lístku můžete narazit také na grašak, dušené hovězí s hráškem, nebo na paštrovski makaruli, domácí těstoviny s olivovým olejem a sýrem.

Jako dezerty se často servírují sušené fíky s oříšky a medem či koblihy s medem či marmeládou. Černohorská kuchyně je také plná ovoce, zeleniny a oliv.

Téměř s každým jídlem se servíruje domácí chléb. Na černohorském stole nechybí ani výtečná uzená šunka pršut a nejrůznější druhy sýrů, jako například njeguški sir naložený v oleji, pljevaljski sir z kravského mléka nebo slaný tvaroh skorup.

Zejména v přímořských oblastech je množství vinic, v Černé Hoře si tak vychutnáte množství kvalitních vín. Mezi nejznámější patří bílé víno Krstač či červené Vranač. Nejrozšířenější značkou piva je Nikšičko. Zejména na severu země se produkuje rovněž aromatická brandy s příchutí švestek, jablek či hroznového vína.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: