Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: historické památky ve městech Travnik a Banja Luka, město Neum na pobřeží Jadranu, slané jezero v Tuzle, středověký Mostar, dervišský klášter v Blagaji, pravoslavný klášter Manastir Tvrdoš, místo zjevení Panny Marie Medugorje, vodopády Kravica.

Cestopisy z Bosny a Hercegoviny

Tato malá a hornatá země, sevřená mezi Chorvatsko a Srbsko, je už více jak dva tisíce let místem, kde se setkává východ se západem. Komplikované dějiny utvořily jednu z nejvíce fascinujících kultur v Evropě s různorodou populací Chorvatů, Srbů a Slovinců.

Neretva v Mostaru, Bosna a Hercegovina

Země se skládá ze dvou geografických a historických celků – větší Bosny a menší Hercegoviny na jihu. Obojí jsou hornaté, Hercegovina se na jihu svažuje k úzkému pruhu pobřeží Jadranu. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Bosny a Hercegoviny.

Mostar, Bosna a HercegovinaMostar, Bosna a Hercegovina

Před páteční bohoslužbou, Umoljani, Bosna a HercegovinaPřed páteční bohoslužbou, Umoljani, Bosna a Hercegovina

Vodní mlýnky na řece Plivě, Bosna a HercegovinaVodní mlýnky na řece Plivě, Bosna a Hercegovina

Zajímavosti v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina bývala dějištěm konfliktů od chvíle, kdy vypukly první střety mezi Východem a Orientem. Byla v křesťanských, muslimských i pravoslavných rukou. V roce 1991 vyhlásila nezávislost na Jugoslávii, avšak rok nato začala hrozivá válka, v níž proběhly rozsáhlé čistky na muslimském obyvatelstvu. Po skončení války v roce 1995 země zůstala fyzicky zdevastovaná a etnicky rozdělená – od té doby se však situace dramaticky zlepšila. Jedním z měst, kde je patrný střet západní a východní kultury je Sarajevo.

Další fotky z Bosny a Hercegoviny si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: