Peníze a ceny

Ceny v Bosně a Hercegovině jsou víceméně srovnatelné s Českou republikou. Místní měnou je konvertibilní marka. Původně byla navázána na německou marku v poměru 1 ku 1, po zániku marky se její hodnota odvozuje od eura.

Orientační ceny:

  • za oběd v restauraci, zaplatíte okolo 6 marek za jedno jídlo.
  • točené pivo 2 marky.
  • litr mléka zhruba za 1,5 marky,
  • chléb i jedenapůllitrovou láhev vody za marku a pár drobných k tomu.
  • za litr benzínu zaplatíte necelou marku.
  • za ubytování v hostelu v dormitory v Sarajevo si účtují od 12 marek, za soukromý dvojlůžkový pokoj pak od 20 marek za osobu za noc.

V Bosně a Hercegovině příliš nepořídíte s kreditními kartami, stále nejsou v zemi příliš rozšířené. Zejména ve větších městech však narazíte na bankomaty, ze kterých je možné vybrat potřebnou hotovost. Jinak lze peníze také vyměnit ve směnárnách či v bankách. Na mnoha místech, zejména v turistických lokalitách, je pak rovněž možné platit v eurech.  Kurz je podle sezóny 13,00 – 14,00 Kč/1 BAM.

Potraviny se dají nakoupit buď v supermarketech (nejrozšířenější je síť Bingo, která také prodává nejvíce domácích produktů, čímž se snaží maximálně podpořit hospodářství země) nebo od drobných prodejců na tržištích, zejména ovoce, zelenina, domácí sýry a sušené maso.

Na aktualizaci online průvodce se podílela Katka Červenková (novinářka a původce na volné noze) a Denisa Goralijová (https://www.facebook.com/TuristickyPruvodceBIH)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: