Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: Brest se slavnou pevností, přírodní rezervace Bělazevskaja Pušča, nejmalebnější městečko země Hrodna, starobylá Njasviž a Grodno, rozlehlé ulice a parky metropole Minsk, vojenský památník Katyň.

Cestopisy z Běloruska

Území dnešního Běloruska bylo původně částí Kyjevské Rusi, o kterou se v historii přetahovalo Rusko s Polskem. Po celé zemi jsou patrné stopy bývalé nadvlády obou států, které se projevují především v architektuře socialistického realismu, uznáním ruštiny jako druhého oficiálního jazyka a nezanedbatelné polské a ruské menšiny.

Bělorusko

Po havárii jaderné elektrárny Černobyl v roce 1986 bylo Bělorusko zasaženo víc než samotná Ukrajina, kde k tragédii došlo. To přispělo k separatistickým tendencím, které vyústily v roce 1991 ve vyhlášení samostatného Běloruska. Vztahy s Ruskem se však začaly znovu upevňovat po nástupu autoritářského prezidenta Lukašenka, který slibně se rozvíjející ekonomiku proměnil v uzavřenou, zkorumpovanou zemi. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Běloruska.

BěloruskoBělorusko

BěloruskoBělorusko

BěloruskoBělorusko

Zajímavosti v Bělorusku

Bělorusko leží v nížinaté oblasti na západě Východoevropské roviny, vyskytují se zde hojně mokřiny a bažiny. Země je nadprůměrně zalesněna, les pokrývá celou třetinu území. Nacházejí se zde četná ledovcová jezera, z nichž neznámější a nejhlubší je Narač. Zdejší příroda skýtá velké bohatství. V  rezervaci Bělazevskaja Puščažije v přirozeném prostředí více než 50 ohrožených druhů živočichů, mezi nimi los, jelen, rys, divoký kůň, hranostaj a asi tisícovka evropských bizonů. Běloruská města byla do velké míry zničena během 2. světové války, i přesto v nich naleznete množství pravoslavných a katolických historických památek, pevností, paláců a památníků.

Další fotky z Běloruska si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: