Peníze a ceny

V porovnání s Českou Republikou jsou ceny jídla vysoko. Za chleba tu zaplatíte 2,5 eur; sýr či šunka 3,5 eur; kuřecí maso 10 eur/kg… Nejlevněji nakoupíte v supermarketu Colruyt.

Peníze

Bankomaty se dají ve větších městech najít zkrátka na každém rohu. V menších městech doporučuji směřovat na náměstí, které je většinou v blízkosti kostela.

Placení kartou

V Belgii převážně berou Maestro kartu. S Visa kartou jsem tu moc nepochodila, a to byl taky jedem z důvodů proč jsem si tu založila účet. S kartou (s tou správnou) se dá platit v mnoha restauracích a supermarketech. V menších obchodech vás buď poprosí o 15 centů navíc za placení kartou či budete muset platit v hotovosti.

Otevírací doba

Supermarkety jsou otevřeny od pondělí do neděle od 8:00 do 19:00 či 20:00. V neděli jsou obchody zavřeny. V Belgii nejdete hodně večerek, které jsou vedeny převážně přistěhovalci. Tudíž je tu velká nabídka exotického jídla a zároveň předraženého evropského sortimentu. Otevírací doba večerek je různá, ale většinou tak do té půlnoci mají otevřeno.

V každém městě se nejméně jednou týdně koná trh (den trhu se ale liší od města k městu). Např. V centru Leuvenu si můžete v pátek zajít na trh nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu, pečivo či masné výrobky na Ladeuzeplein, v sobotu na Brusselsestraat kde najdete i bleší trh.

Ubytování

V hostelu najdete ubytování na jednu noc začínající na 20 eur. Samozřejmě záleží na sezóně atd.. Hotely začínají cca na 45 eur. Hodně oblíbené o letních prázdninách jsou také kempinky, kde cena začíná od 5 euro za osobu. Belgičani upřednostňují kempování v pohodlí před stanováním na divoko, a tak to také v kempech vypadá.

Nemocnice

Při návštěvě doktora budete muset zaplatit částku za ošetření. Uschovejte si pečlivě paragon a to i v případě pokud máte léky na předpis. Po návratu můžete nárokovat jistou částku zpět u své pojišťovny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: