Doprava

Do Albánie se nejsnadněji dostanete letadlem. Lze se tam však vypravit i autem.

Doprava do země

Letadlo je nejrychlejší způsob dopravy do Albánie. Existuje i přímý let z Prahy do Tirany (SmartWings) na mezinárodní letiště které je asi 30 km od centra. Jiná možnost je letět na Korfu nebo do italského Bari a do Albánie pak pokračovat trajektem do města Saranda nebo Durres.

Pro cestu autem (autobusem) z ČR je možné využít několik tras přes Chorvatsko, nebo Srbsko do Černé Hory a přes hraniční přechody – Hani Hotit, Murriqan, Vermosh. Při cestě z Makedonie lze použít přechody Qafa-Thana, Tushemisht, Gorica, Blata, z Kosova přechody Kukesi, Tropoja, Kruma a z Řecka přechody Kapshtica, Kakavija, Tri Urat, Qafe Boti.
Vlakem není možné se dostat přímo do Albánie, ale do okolních zemí. Nejlepší spojení má Černá Hora, přímý vlak jezdí v létě z Prahy do Podgorici a Baru. Trať vede přes spoustu mostů a tunelů v horské krajině. V Makedonii končí vlak ve městě Skopje. Dál do Albánie lze pokračovat autobusem.

Doprava v zemi

Železnice jsou pouze dvě (z Drače do Tirany a do Pogradce), obě vybudované až po 2. světové válce, vlaky, pokud nejezdí mezi většími městy, jezdí sporadicky, ale vlaková doprava je velmi levná.

Neznalé řidiče může zaskočit to, že místní obyvatelé běžně porušují i základní dopravní předpisy, což vede ke skutečnému chaosu na silnicích. A co je nezbytné na albánských silnicích a hlavně městech? Troubení. Bez toho asi nejste řidič.[/cut]

Albánie má kolem 19 tisíc kilometrů silnic, ale pouze zhruba polovina z nich se dá označit za udržované a vhodné pro provoz motorových vozidel. Mezi Dračí a Tiranou dokonce existuje desetikilometrový dálniční úsek a nadšení řidiči jezdící po této trase si ho patřičně vychutnávají.

Na silnicích se turisté setkají s chodci, cyklisty, dobytkem, koňskými povozy a zemědělskými stroji. To vše navzdory tomu, že v posledních letech zaznamenal počet vozidel v zemi doslova drastický nárůst. Proto doporučujeme řídit obezřetně a jezdit pomalu, po setmění se pak řízení vyvarovat zcela. Ve městech jsou benzínová čerpadla, ale na venkově je jich málo a jsou daleko od sebe.

Cestování autobusem je levný způsob dopravy, ale také velmi nepohodlný a nepříjemný. Přestože autobusy jsou relativně čisté a udržované, jsou však značně ojeté a poruchové. Podstatnou část autobusové dopravy dnes zajišťují soukromníci se svými obdivuhodnými, často svérázným způsobem vyzdobenými vozidly. Výhodou je poměrně značná hustota této dopravy, lze říct, že autobusy jezdí všude tam, kde je alespoň trochu sjízdná cesta (úmyslně nepíšu silnice). A je neuvěřitelné, kam až lze autobusem dojet.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: