Doprava

Doprava do země

Na Samou se dostanete letadlem, nejčastěji z Austrálie nebo Nového Zélandu, jednou z pravidelných linek. Při nákupu letenky je dobré si ověřit, jestli cena obsahuje i tzv. departure tax 40 Tala (poplatek při odjezdu ze země).

Z letiště se dostanete buď místními autobusy nebo taxíky. Taxík budete muset využít, když váš přílet bude později jak v 17 hod, to už žádné autobusy z letiště nejezdí. Cena za taxi do hlavního města je kolem 60 Tala.

Doprava v zemi

Na Samou s největší pravděpodobností přiletíte. Mezi ostrovy Upolu a Savai jezdí pravidelně trajekt s frekvencí cca 4x za den. Přesné časy se dozvíte v informačním centru, kde si rozpis můžete vzít s sebou. Pozor si dejte pokud plánujete přejezd na neděli nebo místní svátek, obzvlášť pokud máte půjčené auto z půjčovny doporučuji rezervovat předem.

Na obou ostrovech je možnost půjčení aut z půjčovny. Ceny se samozřejmě řídí velikostí auta. Nejlevnější se dají sehnat kolem 90 – 100 Tala/den (lze i trochu smlouvat). Pozor sazba za auto na Savai je všeobecně vyšší! Dále budete potřebovat samojský řidičský průkaz. Ten vám vystaví v půjčovně aut na základě vašeho mezinárodního řidičského průkazu, a to vše za dalších 20 Tala. Tento průkaz je povinný a pokud ho nemáte a zastaví vás policie, tak budete platit pokutu (doporučuji, mně se kontrola nevyhnula).

Pokud je pro vás auto drahé nebo si chcete užít místní atmosféry, tak rozhodně doporučuji využít autobusové dopravy. Autobusy jsou většinou dřevěné, s hlasitou hudbou, všelijak vyzdobené a hodně přeplněné. Samojané jsou velmi milí, obzvlášť k „bílým“ turistům a vždy vám uvolní místo, abyste si mohli sednout. Oni budou radši sedět 4 na sobě než aby vás nechali stát. Na autobusech je vždy napsaná destinace, kam jede. Zastávky, krom konečné stanice, nehledejte, na autobus jednoduše mávnete. A když chcete vystoupit, tak zas dáte znamení řidiči a on vám zastaví, kde jen budete chtít. Platí se při výstupu a ceny se odvíjí dle ujeté vzdálenosti, zpravidla 2 – 5 Tala.

S aktualizací online průvodce Jitka Petráňová.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: