Bezpečnostní opatření

Na Nové Kaledonii se můžete cítit bezpečně. Na pláži si dávejte pozor na své osobní věci. Nová Kaledonie od roku 1987, kdy proběhly krvavé nepokoje za samostatnost, nemá stále vyřešeno, jaký status v budoucnu bude mít. Teď někdy by mělo být vyhlášeno referendum o samostatnosti Nové Kaledonie. Tak v průběhu tohoto hlasování mohou opět vzplanout nepokoje. Zatím je však na tomto území klid.

Existuje doporučení, nepít s Kanaky. Mají-li popito, stávají se útoční. Politicko-rasistické napětí v zemi stále existuje a je hluboce zakořeněné. I jen zařazování člověka v hovoru do nějaké etnické skupiny může být urážlivé. Politickým a rasovým debatám je lepší se vyhnout. Noční křik a bitky v ulicích jsou pravidelný městský folklór, jemuž se však dá vyhnout. Všeobecně, při užití zdravého selského rozumu a taktu by člověk neměl na problémy narazit.

Nehladit krajty, někdy spinkají třeba pod kajakem.

S angličtinou moc nepochodíte, stejně jako v metropolitní Francii, je dobré znát základy francouzštiny.

Nečekaně málo benzínek a obchodů (často jsou zavřené), vyplatí se nakupovat jídlo lehce do zásoby, a to hlavně vodu. Otvírací doby pak připomínají venkov před třiceti lety. Obchody, úřady, banky mívají „odpočinek“ např od 12.00 do 15.00. Ty, co nemají odpočinek, naopak třeba v 15.30 zavírají. Zaběhnout do kšeftu „před šestou“ nefunguje, ale pohyb je zdravý.

Asi největší hřích v Nové Kaledonii je nestrávit půlku času ve vodě. Laguna je jedna z největších a nejkrásnějších na světě. V Noumea lze najít dobré půjčovny pro veškeré vodní sporty.

S aktualizací online průvodce po Nové Kaledonii pomohli Jan Podaný a Eva Palátová.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: