Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout:  ostrovy Phoenix s největší chráněnou mořskou oblastí na světě, největší korálový atol na světě na ostrově Kiritimati, relikty z 2. Světové války a nádherné pláže na ostrově Tarawa.

Cestopisy z Kiribati

Republiku Kiribati v západním Pacifiku tvoří tři skupiny ostrovů Gilbertovy ostrovy (Kiribati), ostrovy Phoenix (Rawaki) a ostrovy Line. Ostrovů je celkem 33, z nichž je 32 atolů. Jsou to klasické nízké tropické ostrovy, s krásnými dlouhými plážemi a porosty kokosových palem.

Vzhledem k velmi malé průměrné nadmořské výšce je existence Kiribati ohrožena stoupající hladinou světového oceánu, kterou mnozí vědci dávají do souvislosti s globálním oteplováním. Podle odhadů by tak mohl stát zaniknout někdy koncem 21. století. Ohrožení je natolik vážné a akutní, že vláda země požádala sousední Austrálii a Nový Zéland o přijetí obyvatel, jejichž domovy bude moře postupně zaplavovat.

Zajímavosti z Kiribati

Nejvýznamnějším ostrovem Kiribati je Tarawa, která je součástí Gilbertových ostrovů. Američané zde v bitvě o Tarawu dobyli japonské pozice. Velkým zážitkem je potápění v souostroví Phoenix, kde se nachází zcela unikátní korálové ekosystémy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: