Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: ostrov Tahiti na Společenských ostrovech, potápění na druhém největším atolu na světě v souostroví Tuamotu, romantické jeskyně v Rurutu na Australských ostrovech, mořské laguny s tyrkysovou vodou na ostrově Moorea a souostroví Markézy.

Cestopisy z Francouzské Polynésie

Francouzská Polynésie, která je zámořským územím Francie, je nejvýchodnějším státem jižního Pacifiku. 118 ostrovů a atolů roztroušených na ploše srovnatelné s Evropou tvoří pět souostroví: Společenské ostrovy (Îles de la Société), souostroví Tuamotu ( Îles Tuamotu), Australské ostrovy – Tubuai (Îles Australes), souostroví Markézy (Îles Marquises) a Gambierovy ostrovy (Îles Gambier). Kdybychom sečetli plochu pevniny, dostali bychom se k číslu 4 000 km2, což je plocha srovnatelná s Mallorkou. Každé souostroví má však svůj zvláštní charakter, který souvisí s rozdílnou geografickou polohou, klimatem, geologií, hospodářstvím a kulturou. Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími ostrovy Francouzské Polynésie jsou Tahiti, Bora Bora a Moorea. Na Markézy sice zatím mnoho turistů nejezdí, ale jsou známé díky mnoha umělcům, kteří zde našli inspiraci pro svou tvorbu, ať už to byl francouzský malíř Paul Gauguin nebo belgický zpěvák Jacques Brel.

Sopečná aktivita vynesla z moře tak zvané „vysoké ostrovy„, které vyrůstají přímo z hladiny oceánu. Bývají obklopené lagunou, kterou lemují korálové útesy. Klidnou a mělkou tyrkysovou lagunu spojují s temně modrými vodami bouřlivého oceánu průlivy v útesech, které umožňují lodím vplouvat do přístavů. Strmé a ostré svahy Markézských ostrovů jsou bez lagun i bariérových útesů, proto se sem nejezdí za lenošením na plážích, ale za poznáváním divoké přírody. Protipólem vysokého ostrova jsou „atoly„, které tvoří jen pás korálové země kolem vnitřní laguny, která kdysi obklopovala dnes již potopený vysoký ostrov. Útesy bývají přerušovány mělkými kanály, které nazýváme hoa. Mnohde zbyly ze souvislého korálového útesu jen malé kousky země, které tvoří větší či menší ostrůvky, zvané motu. Většinou jsou neobydlené, takže se na nich dá strávit celý den, aniž byste potkali živáčka. V tom tkví jejich půvab, a proto jsou vyhledávané k pořádání pikniků. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Francouzské Polynésie.

Zajímavosti z Francouzské Polynézie

Všechny ostrovy Francouzské Polynésie jsou mimořádně krásné a kromě slunce, pláží a korálového moře s unikátními místy pro potápění, jachting a surfování, nabízejí mnoho vycházkových a turistických stezek do vnitrozemí, které se dají zdolávat pěšky, na kole, koňmo, nebo terénními auty či na čtyřkolkách. Ve vnitrozemí se nacházejí starodávná kultovní místa zv. marae, nad kterými se vznáší magická atmosféra. Také milovníci golfu si na ostrovech Tahiti a Moorea přijdou na své. Pro ty, kteří mají rádi adrenalin, je připraveno plavání se žraloky a velrybami. Ostrovy jsou oblíbenou destinací pro svatební cesty s obřady v tradičním tahitském stylu. Pokud dáváte přednost naprostému soukromí, můžete se ubytovat na ostrově, kde strávíte dovolenou jako Robinson. Stále více lidí se nechává hýčkat v relaxačních centrech, mnohé zase oslovilo kouzlo černé tahitské perly. A co teprve místní kuchyně. Určitě si nenechejte ujít poisson cru a ochutnejte místní pivo Hihano.

Další fotky z Francouzské Polynézie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: