HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: katolická metropole Dili, izolované Oecussi, rybářská vesnička Com, pevnosti Fatusuba či Maubara.

Cestopisy z Východního Timoru

Východní Timor patří k nejmladším státům světa. Sice získal nezávislost po odchodu portugalských kolonizátorů v roce 1975, ale byl okamžitě obsazen Indonésií. Od ní si vydobyl samostatnost až v roce 2002. Dodnes není vyřešena řada otázek s Indonésií, například povolení k pobytu indonéských obyvatel, kteří na ostrově žijí již po desítky let. Proto je před návštěvou potřeba informovat se na aktuální situaci a na to, zda vás vůbec Indonésané na Východní Timor jako cizince pustí.

Zajímavosti ve Východním Timoru

Malý stát se nachází na východní polovině ostrova Timor mezi Malajsií a Melanesií v souostroví Malé Sundy, 500 km severně od Austrálie.
Na rozdíl od ostatních ostrovů indonéského souostroví neměli Timořané prakticky kontakt s islámem či hinduismem, čímž se zde zachovala animistická tradice spojená s katolickými obřady, plod vlivu Portugalska. Jazyk někdejších kolonizátorů se v zemi dodnes používá, stejně jako nyní oficiální timorština a indonéština, jež byla donedávna povinným jazykem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: