Stručný průvodce

Co by vám nemělo v Turkmenistánu uniknout: starobylý měststký komplex Merv, trekkingová oblast Köpet Dag, bazar Tolkučka, Vůdcova cesta zdraví na hřebenech Köpet dagu, Turkmenská Bílá Hora Gök Depe,  zříceniny Nissa, sirovodíkové jezero Baharden. V turistický monument se převrátila ideologizovaná architektura hlavního města Ašchabadu.

Cstopisy z Turkmenistánu

Turkmenistán je druhá nejrozlehlejší země ve Střední Asii. Snad 90 procent území tohoto chudého státu pokrývá nehostinná poušť Karakum, v níž se nacházejí dosud nevyužívané zdroje ropy a zemního plynu.

turkmenistan

Turkmenská svazová republika jako součást SSSR vznikla v roce 1924, ale snahy Moskvy o usazení místních kočovníků, zavedení družstev a zákaz náboženství vedl ke guerilové válce a emigraci mnoha Turkmenů do sousendího Afghánistánu. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Turkmenistánu.

TolkushkaTolkushka

TolkushkaTolkushka

Pomník nezávislosti, Ašchabad.Pomník nezávislosti, Ašchabad.

Zajímavosti v Turkmenistánu

V roce 1991 vyhlásil Turkmenistán nezávislost, ale záhy padl do kultu osobnosti nového prezidenta, který se do úřadu nechal jmenovat nadosmrti. Klíčem k modernizaci a bohatství Turkmenistánu se měla stát bavlna, kvůli jejímuž pěstování byl zbudován rozsáhlý zavlažovací systém, který vedl až k vysušení Aralského jezera. Peníze by zemi mohlo přinést efektivní rozjetí prodeje ropy, která však zatím čeká na své využití v bohatých nalezištích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: