Covid, zdraví a bezpečnost

14.10.2020 Lety do země jsou zrušeny.

Turkmenistán je z našeho pohledu totalitní země a jako taková je pro cizince bezpečná, protože se každý bojí policie. V Ašchabadu na bazarech nebo i jinde může docházet k ojedinělým kapesním krádežím, ale běžná opatrnost postačí. S ohledem na rostoucí spotřebu narkotik hrozí zejména po setmění setkání se skupinou zfetovaných lidí nebo v Ašgabatu se „zlatou mládeží“, pro kterou žádné zákony neplatí. Turkmenistán je většina post-sovětských zemí velmi zkorumpovaný a pokud máte dostatek peněz (což ovšem často znamená stovky až tisíce dolarů) na úplatky, můžete prakticky všechno. Pro cizince však platí zásada, že pokud skutečně nepotřebuje nějakou protislužbu, úplatek se neplatí. Průhledné pokusy o jeho vymáhání jsou obvykle pokusem, jestli to cizinec vydrží. Může se vám stát, že policisté budou zkoumat vaše doklady, ale většinou nevyzkoumají nic jiného než to, že máte všechny doklady v pořádku a nic z vás nedostanou. Proto je ale také dobré být poučen o všech svých právech o pohybu v zemi apod. V případě zadržení trvejte na svém, chtějte mluvit s vyšší šarží, trvejte na tom, aby si vše ověřili na vyšších místech (klidně až po samotného presidenta, který skutečně rozhoduje o mnohém).

Zdraví:

Doporučené očkování: Virová hepatitida typ A – očkování doporučeno. Virová hepatitida typ B – očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů. Břišní tyfus – očkování doporučeno.
Zdravotnická péče v Turkmenistánu je velmi omezená. Nepomáhá ani postupující privatizace zdravotnických zařízení, takže v zemi je stále nedostatek léků a kvalitního vybavení. Turkmenbaši v roce 2005 zrušil celou řadu regionálních nemocnic s vysvětlením, že Turkmeni jsou zdravý národ a v případě nouze si dojedou do města. Veškerou péči je třeba zaplatit v hotovosti, proto je vhodné si schovat účtenky (je-li možné je vůbec dostat) pro pozdější proplacení v pojišťovně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: