Peníze a ceny

Ve městech není problém (bankomaty, směnárny). Ceny mají rostoucí tendenci, a to především ve městech na západě. Jídlo v obchodech, ale většinou dost levné, fastfoody na ulici (kebaby) také za rozumné ceny. Na východě a venkově o dost levněji.

Směnáren je také dostatek, řada obchodů funguje také jako směnárny a v letoviscích není problém platit platebními kartami nebo zahraniční měnou (usd, eur, gbp), a to například ani v dolmuších (místní doprava).

Měnou je Nová turecká lira (YTL). Turecko provedlo před několika lety měnovou reformu, během níž zavedlo Novou tureckou liru (YTL; Yeni Türk Lirasi). 1YTL nahradila 1 000 000 TL (Türk Lirasi). Běžně se při placení doslechnete, že platíte ne beš YTL (5), ale beš milion YTL.

Obchody (Bakal, Merkezi) jsou hojně otevřené i během pozdních večerních hodin, zejména ty v turisticky lákavých místech nebo v místech s čilým nočním ruchem. Obchodní domy mají otevřeno většinou 10-22.00 (např. v obchodním řetězci Tansas, lze nakoupit i později). Domácí nakupují ve větším, proto i zboží bývá balené po více kusech (minerálky, toaletní papír, mýdla, slané pečivo, aj.)

Milovníkům nákupů v Istanbulu, doporučuji navštívit Kanyon (Kanyon Merkezi), Metrocity, Profilo, Cevahir, Istynie park, Carrefour na Anatolu straně, outlety, aj. Dobré ceny „casual“ oblečení má značka LC Waikiki a super nabídku jeansového zboží má značka Mavi. Výborná kosmetika zn. Arko (domácí značka).

Grand bazar má širokou nabídku zboží, od vodních dýmek, po boty. Mým hitem jsou pašmíny (šály), lokum (sladkost), modrá oka (typické pro Turecko, Řecko, jde o ochranný prvek do bytu, který se věší nad vstupní dveře). Turci prý poznají cizince podle toho, že se ptá po Grand bazaru, domácí mluví spíše o „Kapalik čerše“. Zážitkem může být i návštěva velkého bazaru s koření na Golden Horn.

Ceny v Turecku se liší podle oblasti (např. pronájem bytu na měsíc v Istanbulu může být v rozmezí 500-několik tisíc YTL), příznivá je cena veřejné přepravy, ovoce, zeleniny, oblečení a léků (lze koupit bez receptu). Cena elektroniky je srovnatelná s ČR. Vyšší je cena za sportovní aktivity (většinou formou klubů).Na veřejných toaletách se cena nyní pohybuje 0,5-1 YTL. Vstup na pláž (např. Kylios za Istanbulem) 10 YTL. Vstupy do památek se pohybují okolo 15-20 YTL (na některé státní svátky jsou zdarma). Vstupy na kulturní akce jako koncerty, výstavy, apod. začínají na cca 30 YTL.

Ubytování lze nalézt i přímo na místě v hostelech nebo penzionech okolo 25-30 usd za noc. Hotely je nicméně lepší rezervovat předem (zejména, pokud cestujete s dětmi). Vyhledání ubytování lze nalézt také na výše uvedeném webu, dobrá cena 3-4 hvězdičkového hotelu je 80-140 USD. V Istanbulu se vyplatí vyzkoušet hotel Dedeman nebo Ceragne palace (čeran palác), pokud máte dostatek financí…

Cena za občerstvení je velmi různorodá, na ulici koupíte pečivo Simit za cca liru, vařenou kukuřici na pláži taktéž, v bistru se najít do 10 lira, v lokanstasi (hospoda) nebo balikci (rybí restauraci) okolo 20 lira. V restauracích pak jsou ceny okolo 40 lira a výše (vše za osobu). Kebab pořídíte za 1 tureckou liru (YTL) (například v Antalyi) nebo taky za 6 (například v 50 km vzdáleném turistickém Kemeru). Téměř každá restaurace/fastfood vám také jídlo zdarma doveze domů nebo do práce.

Ceny vstupného do památkových objektů jsou velice různorodé a mohou se pohybovat na škále od 5 do 30 YTL. (Mezi ty dražší patří nejnavštěvovanější místa jako antické město Efes).

Moje upozornění se týká cen za taxislužby. Bohužel jako všude jinde, narazíte i zde na taxikáře, kteří vás mohou ošidit (vloni jsem měla platit 80 YTL za cestu, která jindy stála 25 YTL, ptáte se, v čem byl rozdíl – měla jsem na návštěvě kamarádky z ČR, které vesele štěbetaly česky…). Doporučuji zjistit cenu předem. Cesta taxíkem se může prodražit, pokud uvíznete v dopravní zácpě. Pro veřejnou dopravu v Istanbulu doporučuji zakoupit chip, na který lze vkládat kredit.

Důležitá fráze: „Bu ne kadar“? Kolik to stojí?

Orientační ceny:

  • Chleba cca 2 YTL
  • Simit (pečivo) cca 1 YTL
  • Lahmecun  cca 4 YTL (včetně salátu z petržele a cibule)
  • Juice 0,33l 3 YTL

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: