Doprava

Do země se dostanete snadno letadlem. Poměrně bezproblémový je i vstup po zemi, zkontrolujte si, že dostanete vstupní razítko do pasu. Pokud pojedete vlakem jen přes hraniční bod, budete dost podezřelí. Obecně se nesnažte s pohraničníky příliš vtipkovat, někdy to může vést ke značné podezřívavosti. Připravte se také na kontrolu zavazadel (autobus, vlak).

Autobusová doprava v Turecku je prvotřídní: častá, rychlá, pohodlná, levná. 500 km ujedete dálkovým autobusem za 10-15 USD. Má-li vesnice více než 3 obyvatele, jede tam aspoň dolmuş, což je turecký název pro minibus. Minibusy a často i velké autobusy vás naberou a vyklopí, kde si řeknete. Dálkové autobusy jsou zásadně prostorné, klimatizované, často s WC. Vždy na začátku vám stewardka nebo častěji steward naleje do rukou osvěžující řídkou voňavku a během cesty vás pak obšťastní balenou vodou, bonbonky a podobně. Na západě země jezdí na hlavních trasách i VIP autobusy, v nichž jsou pouze tři řady sedadel vedle sebe.

Vlaky jsou o dost pomalejší a na východě země je také bezpečnější jet autobusem. Ve všech větších městech je možné půjčit si auto. Je však velice obtížné, ne-li nemožné, dohodnout se na jeho vrácení v jiném městě. Železniční síť je velmi řídká, ale rozhodně doporučuji vyzkoušet trasu Istanbul-Teherán (alespoň po turecké jezero Van) – pohodlný, čistý vlak, milý a ochotný personál, krásné výhledy.

Vnitrostátní lety do Istanbulu, Ankary, Erzurumu a Vanu zajištují Turkish Airlines. Pro přelety v rámci Turecka se dají sehnat letenky za rozumné ceny

Pokud pojedete do Turecka automobilem musíte předložit následující dokumenty: technický průkaz vozidla, mezinárodní řidičský průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení pro zahraničí (tzv. zelená karta). Pokud řidič zelenou kartu nevlastní, lze uzavřít pojištění na tureckých hranicích. Automobil je zapsán tureckými celními orgány do pasu majitele, případně osoby s oprávněním toto vozidlo řídit.

Dolmuše (mašrutky, minibusy) – většinou za rozumnou cenu, dostanete se jimi kamkoliv po městě i mimo (jezdí do každé vesničky)

Stop – asi nejideálnější země na stop, kterou jsem zažil. Velká pravděpodobnost brzkého zastavení. Jakmile Vám zastaví, jste jejich host, a tak se k Vám chovají. Často Vás odvezou mnohem dál, než sami jedou…

Kolo – ideální pro poznávání země, kvalitní silnice, Turci na Vás budou koukat trochu divně, ale spíš s obdivem. Do kopce Vás rádi svezou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: