Doprava

Příjezd a odjezd:

Jediný možný přístup na Taiwan je vzdušnou cestou. Mezinárodní letiště je ve městě Taoyuan, asi hodinu cesty autobusem z centra Taipei.

Doprava v Taipei:

Hlavní město je pokryto hustou sítí metra (MRT). Jeho stanice jsou moderní a čisté a najdete v nich i anglické směrovky. Většina metra je pod zemí, ale v některé linky vás vyvezou i nad zem. Další alternativou jsou autobusy.

V taipejských autobusech i metrech se platí každá jednotlivá jízda, neexistuje měsíční jízdenka. Nejpohodlnější způsob platby je pomocí Easy Card (seženete v každé stanici metra), jízdenku snadno koupíte i v automatu.

Doprava po ostrově:

Vlakem i autobusy se dá bez problémů dostat do všech koutů ostrova. Ceny jsou srovnatelné s ČR.

Při cestování po ostrově je možné využít vysokorychlostní železnice (High Speed Rail). Jde o bezkonkurenčně nejrychlejší spojení po ostrově, nikoli však nejekonomičtější. Obyčejný vlak je pomalejší, ale finančně dostupnější.

Déle je možní mezi většími městy vcelku pohodlně a levně cestovat dálkovými autobusy.

Mezi místními je populární cestovat na skútru. Rozhodně bych doporučovala vyhnout se tomuto typu dopravy v hlavním městě, kde je to opravdu nebezpečné (nehody jsou na denním pořádku). Poměrně časté je využití skůtru k cestování po ostrově. Doporučovala bych ale zvolit kombinaci autobusové dopravy a skůtr najmout až u příležitosti jednotlivých výletů (například v okolí Kentingu).

Stopování na Taiwanu není obvyklé. Při troše štěstí se stopař po nějaké době skutečně odvozu dočká, ale je to spíš o obdivuhodné snaze místních pomoct cizinci v jejich vlastní zemi, než o principu stopování.

Pokud chcete po vlastní ose projet horské oblasti, jižní nebo východní pobřeží, největší svobodu vám dává půjčení automobilu. Ceny se pohybují od 2000 TWD na den, benzín a nafta jsou o něco levnější než v ČR.

S aktualizací online průvodce Taiwanem nám pomohla Veronika Tomanová. Více o jejich aktivitách najdete na www.veronikasadventure.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: