HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

14.10.2020 Pro cestovatele je vstup do země zakázán, lety jsou zrušeny.

Tádžikistán je země se špatnou ekonomikou a velkou nezaměstnaností, důsledkem je zvýšená pouliční kriminalita, která roste zejména v době hospodářské krize, kdy mnozí gastarbeitři nemohou sehnat práci za hranicemi. Větší riziko je pochopitelně v nočních hodinách, avšak neznamená to, že nelze po Dušanbe cestovat večer. Vyskytují se kapesní zloději, zejména na bazarech. Z hlediska cizinců je třeba věnovat kriminalitě běžnou ostražitost. Problémem mohou být úředníci a zejména policisté, kteří se mohou pod různými záminkami pokoušet vymáhat úplatky z cizinců (oblíbeným místem je památník Ismoila Sómóního v Dušanbe, kde si policisté berou záminku „fotografování strategického objektu“).Obecně fotografování čehokoliv může být pochopeno jako „špionáž“. V politickém životě se objevují občas atentáty na některé starosty či jiné státní představitele. Obvykle však při nich jde o srážky mezi vládnoucími klany či mafiánskými strukturami. Tajná policie může odposlouchávat například hotelové telefony.


Zdravotnická péče je špatná, pouze v Dušanbe se nacházejí soukromé kliniky, které jsou poměrně nákladné. Lidé obvykle chodí do lékáren, kde kromě léků hledají i radu namísto doktora. V Tádžikistánu je akutní nedostatek kvalitních zdravotníků. Platba za poskytnutou péči je však vyžadována v hotovosti, pojištění se neuznává (náklady lze přeúčtovat po návratu pojišťovně). Cestovatelům v Tádžikistánu hrozí i tyfus, především v Dušanbe a okolí, riziko nákazy je také v jižních oblastech. Obecně se nedoporučuje pít nepřevařenou vodu z vodovodu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: