Historie

Historie Singapuru je spojena se zvířaty. Začíná to malajskou legendou, podle které sumaterský princ jednou v džungli na ostrově Temasek (tehdejší jméno Singapuru) uviděl lva. Princ si jej vysvětlil jako dobré znamení, a proto na Temaseku založil město, jemuž dal jméno Singapura – Lví město.

Lvi však na Temaseku nikdy nežili a to, co viděl, byli pravděpodobně tygři. Navzdory tomuto faktu se ale jméno ujalo a dnes, kdy se Singapur dere v ekonomice dravě dopředu, je přiléhavý daleko víc než kdy jindy.

Další legenda vypráví o Merlionovi, mořském lvu. Kdysi dávno se prý k Singapuru přihnala prudká bouře. Strhávala chýše, rozbíjela rybářské loďky a hrozila zničením celého ostrova. Když už bylo hodně zle, najednou se z moře vynořil mořský lev Merlion a spolu se svými ma­lými pomocníky z vodní říše bouři utišil. Od té doby je Merlion symbolem Singapuru a dnes dokonce i hlavním hrdinou laserové show „Rise of the Merlion“ (Povstání Merlionu).

Zlom v dějinách ostrova nicméně nastává roku 1819, kdy do města přijíždí Sir Thomas Stam­ford Raffles a začleňuje město do Britské říše. To městu přináší prosperitu – do města tak proudí velké množství přistěhovalců, především čínských dělníků.

15. února 1942 se město dostává do rukou Japonců, kteří ho okupují až do konce 2. světové války. Po válce se však Britové vrací zpět a jsou zde vítáni jako osvoboditelé.

V roce 1959 získává Singapur autonomii, v roce 1963 se na necelé dva roky připojil k Malajsii. V druhé polovině 20. století nastává velká modernizace a přestavba města. Na konci století je pak Singapur ostrovem s rychle se rozvíjející ekonomikou – jedním z nejúspěšnějších “asij­ských tygrů“.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: