Stručný průvodce

Co by Vám nemělo uniknout: metropole Pchjongjang plná propagandy a monumentálních budov, posvátná hora Mohyangsan, památky ve městě Kaesong, Diamantové pohoří.

Cestopisy ze Severní Koreje

Před sto lety byla Korea, díky své snaze oddělit se od zbytku světa, nazývána Poustevnickým královstvím. Po japonské okupaci během 2. světové války si Korejský poloostrov rozdělily do svých sfér vlivu Sověti (sever) a Američané (jih). Když v roce 1953 Jižní Korea vyhlásila nezávislost, sever zaútočil a fakticky dodnes Pchjongjang nepodepsal příměří. Severní Korea nastoupila sovětskou cestu s gulagy, třídními nepříteli a kultem osobnosti.

severni korea

Zatímco Jižní Korea je v současnosti otevřenou a moderní zemí, Severní Korea zůstává stále izolovaná od okolního světa. Ostatní komunistické země se otevřely ekonomickému trhu a zdánlivé podobě politického pluralismu, Severní Korea však zůstala věrná unikátnímu a organizovanému způsobu života. Žádná jiná země na světě neudržuje tak uzavřený a rigidní systém. Návštěvníci z okolních zemí a převážně ze západu jsou pokládáni za potenciální špióny a sabotéry, vláda je vůči nim paranoidní. Obává se, že by mohli znečistit mysl místních obyvatel názory na svobodu vůle a demokracii. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy ze Severní Koreji.

Zajímavosti v Severní Koreji

Po hladomoru z 90. let minulého století je Severní Korea závislá na zahraniční finanční podpoře, ale ani to její vládu neodradilo od pokračování v jaderném programu. Proto se také v roce 2002 objevila na Bushově tzv. Ose zla. I přes tyto skutečnosti přitahuje země návštěvníky svou nespoutanou přírodou. Nacházejí se zde obdivuhodná pohoří, která obklopují zelenající se venkovské oblasti, nedotčené komerčním turismem, vysokohorské prameny a vodopády, buddhistické chrámy, svatyně a stúpy.

Další fotky ze Severní Koreje si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: