Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: potápění a šnorchlování v Rudém moři, historická Džidda, letní sídlo Taif, moderní metropole Rijád, hrobky Madain Saleh, pohoří Asir, největší oáza Al-Hasa, Medina a svatá Mekka, i když pro jinověrce je vstup do města zakázán.

Cestopisy ze Saúdské Arábie

Saúdská Arábie pokrývá většinu Arabského poloostrova. Je to země s velmi ortodoxním islámským režimem, který není příliš nakloněn návštěvám cizinců. Především je to však stát s největšími zásobami ropy na světě. Ropná krize v 70. letech udělala ze Saúdské Arábie světovou velmoc. Země se začala rozvíjet, z hlavního města Rijádu se stala rozvinutá moderní metropole.

Přes rozvoj a bohatství si země udržuje přísné náboženské zvyklosti dané islámským právem šaría a drží se stranou světa. Každoročně přicházejí do země statisíce islámských poutníků (tzv. hadždž) z celého světa do svatých měst Mekka a Medína, které jsou centrem islámského světa. První zahraniční turistické skupiny navštívily Saúdskou Arábii v roce 1999. Víza však nadále zůstávají omezena především pro obchodní cesty. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy ze Saudské Arábie.

Saúdské Arábie je království, kde má absolutní moc král. Počátkem 90. let přišla první demokratizace, když saúdský král jmenoval poradní orgán, který se může vyjadřovat k zaváděným zákonům, příp. je navrhovat.

Typická ArábieTypická Arábie

Medain Saleh - rozsáhlé nabatejské městoMedain Saleh – rozsáhlé nabatejské město

Pohled z vesmíru na Arabský poloostrovPohled z vesmíru na Arabský poloostrov

Zajímavosti v Saúdské Arábii

Saúdská Arábie je cestovatelům prakticky neznámá země, která ale skrývá obrovské množství přírodních i kulturně-historických zajímavostí.

Většinu země pokrývají pouště, které mnohdy tvoří fantastické scenérie písečných dun, kamenitých plání, hlubokých roklí a rozervaných hor. Mezi nimi se skrývají malebné vesničky a oázy, jejichž ráz je na různých místech země zcela odlišný.

Další fotky ze Saúdské Arábie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: