Peníze a ceny

Měna:

Měnou je ománský riál v bankovkách v hodnotě 1/2, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 riálů (RO) a 100 baizů (Bz), mince potom v hodnotách 20 a 50 Bz (obvykle se zaokrouhluje na 50 Bz, ve velkých obchodech dostanete zpět i 20 Bz mince.

Kurs je cca 1 RO = 2 EUR (tj. 1 RO = cca 50 Kč). Tento kurz je dlouhodobě stabilní. Směnárny jsou v každém větším městě, obvykle nejlepší kurzy jsou ve velkých nákupních centrech (my máme nejlepší zkušenost s Muscat City Center nedaleko letiště). Horší kurzy jsou obvykle na letišti, nicméně bankomaty jsou v každém městě, není problém z nich vybrat.

Náklady na pobyt:

Pokud přijedete na 14 dní, půjčíte si ve dvou auto, budete bydlet v lacinějších hotelích a stravovat se v Cofee shopech, počítejte s náklady cca 20-25 RO na osobu a den, pokud se spokojíte pouze s občasným spaním v hotelích, potom lze snížit náklady na cca 12-15 RO/osobu a den. Náklady na 19 denní cestu dvou dospělých a dvou dětí (1 a 6 let) se vyšplhaly na cca 800 RO, ovšem s výhodou základny u známých v Muscatu, kde jsme přespali 10 nocí.

Ubytování:

Ubytování je možné v každém větším městě, nejlevnější hotely stojí obvykle okolo 20 RO (cca 40 EUR) za dvoulůžkový pokoj. V turistických lokalitách jsou (Džabal Šams, Džabal Achdar, Ras al-Hadd, pouštní kempy) jsou obvykle komfortní hotely či stany (v případě pouště, ovšem za cenu obvykle okolo 40-50 RO/dvoulůžkový pokoj (80-100 EUR). V Muscatu se nejlevnější hotely pohybují okolo 30 RO (60 EUR).

Není ovšem problémem vzít stan a rozložit jej kdekoliv mimo civilizaci (v tomto případě je však nutno zásobit se vodou).

Stravování:

Stravování je jednou z menších položek rozpočtu. V každém městě jsou Indy provozované Cofee shopy, kde se dá najít za 2-3 RO na osobu, včetně nápojů. Restaurace s větším výběrem si obvykle účtují o něco vyšší ceny (například v Quriyatu jsme platili cca 8 RO za 3 jídla, včetně polévky a všech nápojů. Téměř ve všech Cofee shopech prodávají skvělé džusy z čerstvého ovoce (obvykle za 200-500 Bz, podle velikosti), káva je zde obvykle za 100-150 Bz. Ve všech Cofee shopech lze pořídit i jednoduchou a ne drahou snídani, kterou je možné vylepšit ovocem či zeleninou z bazaru. Ne příliš dobrou zkušenost jsme udělali první den s Cofee shopy u souqu (tržiště) v Muscatu – jídlo bylo přihřívané a dražší než jsme si později zvykli. Výborné jsou obvykle turecké restaurace.

Pokud přijedete v době festivalu v Muscatu (únor), nevynechte místní jídelní kout v Qurum Parku s ukázkami ománské kuchyně. V takto koncentrované podobě jsme už ománskou jednoduchou kuchyni nenašli.

Jídlo lze koupit v samoobsluhách v každém větším městě, či smíšených obchodech jinde. V centru Muscatu (Mutrah) jsou však možnosti omezenější. Výborné jsou místní jogurty (Labnah) za cca 150 Bz, balená voda obvykle stojí 100-150 Bz, některé značky i méně (za balík šesti lahví obvykle zaplatíte 500-700 Bz). Vodu z kohoutku lze obvykle pít ve větších městech, pokud cestujete (jako my) s malými dětmi, lze doporučit nákup balených vod či džusy.

Doprava:

Půjčení auta. Pokud cestují alespoň dva lidé, je obvykle výhodnější a operativnější půjčení auta. Půjčovné na den vyjde cca 12-15 RO (cca 24-30 EUR). Pokud cestujete s dítětem a potřebujete dětskou sedačku, zvažte její nákup na místě (nejlevnější stojí okolo 30-40 RO, zatímco půjčovné na den se pohybuje okolo 5 RO/den). V místních půjčovnách vša lze usmlouvat i nižší cenu.Půjčovny aut jsou na letišti a na řadě míst v Muscatu. Obvykle za podobné ceny (pokud si auto vyzvednete na letišti a odevzdáváte jej tamtéž, jedná se možná o nejlepší variantu – přepážky jsou obvykle otevřené 24 h denně, 7 dní v týdnu).

Pozor rovněž na tarif půjčení, který může obsahovat omezení kilometrů na den (pokud kombinujete odpočinkové dny a přesuny, potom se do limitu vejdete, jinak zvažte dražší půjčovné bez limitu kilometrů). Běžně není problém najet za den 100 km jenom po Muscatu, pokud se chcete přemístit z jednoho místa do druhého. Vzdálenost z Muscatu do Nizwy je například 170 km, do Suru jedete okolo 230 km, do Salalahu počítejte cca 1000 km.

Benzín je podle oečkávaní velmi levný (typicky 0,12 RO/litr = cca 7 Kč). Benzínových stanic je dostatek ve městech, pokud pojedete přes poušť do Salalahu, je nutno se zásobit nejméně okolo Sinawu, dále jsou benzínové pumpy dále od sebe.

Autobusy. Po Ománu jezdí i autobusy několika společností, avšak jízdní řády nejsou četné a spojují pouze větší města (typicky se jezdí z Muscatu do Suru, Nizwy, Ibry, Soharu, Sinawu, al-Burayimi a Salalahu. Většina těchto míst má také spojení s Dubají, případně s Abu Dhabí.Pokud se budete chtít dostat na některá turistická místa (horské oblasti, hrady, ale i mořské pobřeží, pozorování želv), počítejte s využitím taxíků.

Jednou z největších společností je například Oman National Transport Company.

Letecká doprava. Národní letecká společnost Oman Air létá na vnitrostátních letech z Muscatu do Qasbahu (poloostrov Musandam) a Salalahu. Zpáteční letenka do Salalahu vyjde obvykle cca na 60-65 RO (200 EUR), včetně poplatků. Občas jsou vyhlášené akce či je možno zakoupit pobytový balíček zahrnující letenku, transfery a ubytování v hotelu.

Vstupy

Téměř symbolické, pokud se vůbec platí, potom typicky cca 500 Bz (cca 1 EUR) za dospělého, případně 100-200 Bz za dítě nad 6 let.

Telekomunikace

Mbilní spojení je k dispozici, pro účely domlouvání ubytování, exkurzí nebo i na parkování v cenru Muscatu lze zvážit nákup místní karty buď od operátora Nawras nebo Omantelu (předplacená karta stojí obvykle 2-5 RO, s kreditem obvykle 2 RO, ceny hovorů jsou minimální – cca 50-70 Bz/minuta, SMS 20 Bz).

Internetové kavárny jsou potom v každém větším městě, cena je obvykle 0,5-1 RO za hodinu spojení.

(Aktualizace, únor 2012)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: