Doprava

Hlavním mezinárodním letištěm Ománu je letiště Seeb v Muscatu. Dalším mezinárodním letištěm, avšak pouze v omezeném rozsahu je Salalah v jižním Ománu.

Omán má dobře fungující síť vnitrostátních leteckých linek. Národním leteckým dopravcem je Oman Air. Letenky je možné rezervovat u kterékoliv dopravní kanceláře. Mezi nejvýznamější vnitrostátní linky patří linka z Muscatu do Salalah a z Muscatu do Khasab na poloostrově Musandan.

V Ománu jsou autobusovými linkami spojena všechna větší města, autobusová doprava je velmi kvalitní, autobusy jsou čisté a klimatizované.

[cut]Centrální nádraží je v Muscatu v části Ruwi v ulici Al- Jaame street. Dopravu zajišťuje národní společnost Oman National Transport Company (ONTC). Tato společnost má pobočky v několika větších městech. Autobus většinou staví na okraji města, případně ve větších městech, jako je např. Nizwa, projíždí skrze město a staví na stanovištích nacházejících se po trase, poté se vrátí na hlavní silnici. Všeobecný jízdní řád je zveřejněn na stanici v Ruwi. Pokud jde o rezervace míst, je možno je uskutečnit pouze na linkách do Salalah. Kromě státní společnosti poskytuje dopravní služby ještě několik soukromých společností. Pozor na období Ramadánu-počet spojů je značně omezen.[/cut]

Ve městech není problém chytit místní taxi, naví tu fungují také tzv. long distance taxis (mají oranžovou barvu) – taxi na dlouhé vzdálenosti, které jezdí mezi jednotlivými městy. Často bývá problém rozlišit taxi místní a long distance taxi, nicméně většina řidičů zaveze zákazníka na místo dle jeho přání nehledě na výše jmenovaný typ služby.
[cut]Místní taxi nemají taxametry, avšak v Muscatu a v Salalah platí jízdní tarify pro cesty do okolí města.[/cut] Kromě toho fungují v Ománu ještě mikrobusy, které rovněž obsluhují cestující jedoucí na delší vzdálenosti.[cut]Long distance taxi a mikrobusy mají ve městech svá stanoviště, na kterých je možno vystoupit a nastoupit. [/cut]Výhodou ománských mikrobusů je, ža na rozdíl od ostatních blízkovýchodních zemí řidič nečeká až se zaplní všechna místa ve vozidle. Obecně však platí, že taxi doprava je poměrně drahá, mikrobusy jsou levnější alternativou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: